English Вход
  •  
  • Продукти
    • Монети
    • Медали
    • Кюлчета
    • Кюлчета-медальони
    • Колекционни серии
    • Нови продукти
    • Най-продавани продукти
    • Промоции
  • Моят профил
    • Настройки на профила
    • Настройки на адреса
    • Смяна на парола
    • Вход
    • Нова регистрация
  • Поръчки
    • Текущи поръчки
    • Преглед на поръчки
  • Информация
    • Пазаруване, плащане и доставка
    • Често задавани въпроси
    • Начин на съхранение
    • Речник на термините
    • Медии
    • Интересно
    • Новини
    • За нас
    • Помощ и грижа за клиента
  • Контакти
  • 0 Броя0 BGN
    • Your Cart Contents

    • No products in the cart.

Медии

  • Печатни
  • Електронни
2021

сп. Мениджър / 26.02.2021

С гаранция за бърза ликвидност

Инвестиционните нагласи към златото са стародавна традиция по нашите земи. Няма да се връщам още в славните времена на тракийските царе, които са получавали дарове, използвали и трезорирали килограми злато и сребро, но дори по-новата ни история изобилства със свидетелства за златни монети, които се предават от поколения в едно семейство. Дори исторически златни монети - антични, византийски, западноевропейски, руски и османски - са неизменна част от нанизите на българките, които всъщност представляват ценна инвестиция. И в наши дни е жива традицията на новородените да се дарява малка златна монета за късмет. А когато финансовите възможности позволяват, роднините подаряват и монети от 1 тройунция (31,1035 г), и златни кюлчета с по-голямо тегло. Приликата между българските и европейските инвеститори е, че предпочитат да купуват злато в моменти на повишено търсене и високи борсови цени. Обратно на азиатските инвеститори, които се обръщат към златото при ниски ценови нива. През изминалата година обаче под заплахата на пандемията и в България, както навсякъде по света, беше отбелязана най-успешната година за пазарите на инвестиционно злато. Така че ние, българите, категорично се вписваме в актуалните световни инвестиционни тенденции.

Кое злато в момента е хит на пазара?

Последните месеци на 2020 г. бяха от най-добрите за пазарите на злато. Клиентите търсят и купуват злато с проба 999,9/1000 - популярно като 24-каратово злато. Първо, като инвестиционно злато то е освободено от ДДС, второ, всеки може лесно да провери актуалната му котировка както в сайта на Лондонската метална борса, така и в различни други интернет платформи за търговия и анализи. Златото под формата на кюлчета и монети е маркирано по стандартите на Лондонската метална борса (LBMA), произведено е в рафинерии с отлична репутация, членки на тази борса. Интересното, което трябва да отбележим за изминалата година, е, че във връзка с мерките срещу Covid-19 редица страни преустановиха или силно ограничиха минния добив на злато - Южна Африка, Мексико, САЩ, Канада, Русия и др. По този начин количеството на използваните от рафинериите рециклирани благородни метали се увеличи значително. Анализатори коментираха този процес като една възможна мярка за опазване на околната среда и намаляване на вредните емисии в атмосферата.

Кой и защо инвестира в благородния метал през 2021 г.?

Профилът на инвеститора в благородни метали остава почти непроменен през годините. Вече 20 години на българския пазар свикнах да общувам предимно с високообразовани мъже на средна възраст, със стабилен бизнес и сериозни финансови възможности. Насочват се към златото, за да диверсифицират инвестициите. Обикновено това са хора със свои бизнес сгради, с немалък персонал, притежаващи определен брой недвижими имоти. Те търсят финансов инструмент, който да им гарантира доходност независимо от обстоятелствата, който се съхранява лесно и няма нужда от допълнителни грижи и разходи за поддръжка. Тези клиенти са добре запознати както с различните продукти от злато, които се предлагат на пазара, така и с цените им. Нашата роля е да им гарантираме първокачествени кюлчета и монети, своевременна доставка и понякога добавена нумизматична стойност на избрания продукт. Разбира се, отстъпката от редовните продажни цени при сделки на едро или за редовни клиенти също са определящ фактор в бизнеса с благородни метали. Всичко е въпрос на доверие и дългосрочно сътрудничество. С времето ставаме повече лични консултанти и приятели на клиентите си, отколкото само финансисти, които оперират с техните средства. Тук не искам да пропусна и жените инвеститорки в злато. Те са по-рядко срещани като самостоятелни играчи на пазара, но затова пък са категорично убедени в предимствата на избрания продукт. Дамите са по-малко склонни към риск и търсят по-скоро дългосрочна инвестиция, която да гарантира бъдещето на децата им.

Кога златото да се съхранява вкъщи, кога в сейф и съответно в банка?

Всеки преценява сам къде да съхранява закупеното инвестиционно злато. Но е важно да се знае, че лесно преносимите и малко обемисти кюлчета и монети са основна плячка при домашните обири. Затова по мнението на експертите тяхното място е в банков сейф. Годишната такса за наем е незначителна, а гарантираната сигурност - неоценима.

Как се осигурява бързата ликвидност при необходимост?

Бързата ликвидност на Златните кюлчета и монети е гарантирана както от многобройните компании, които ги изкупуват обратно в България, но и от възможността да бъдат изнесени от страната и продадени навсякъде по света.

В момента кои са най-търсените ви продукти?

През изминалите месеци най-голямо е търсенето на кюлчета от 50 и 100 г и 1 кг, както и на златни инвестиционни монети от различни номинали. Големите инвеститори купуват по-едри разфасовки, тъй като залагат на по-дълъг инвестиционен период - поне 5 години. Хората, които предвиждат превръщане на метала в кеш в рамките на следващите 1-2 години, предпочитат кюлчета от 10 и 20 г, както и монети от 1/4 или 1/10 унция, които се реализират бързо и лесно на пазара. Среброто е също много популярен за инвестиции метал. То още не е достигнало най-високите си ценови нива от минали години, затова редица анализатори предвиждат над 50% ръст в котировката му.

Кое е предимството да се купуват благородни метали от банка?

Въпросът за автентичността на златните, а дори и на сребърните кюлчета и монети е от ключово значение. С широкото разпространение на фалшификатите в нашия бизнес се борят дори рафинерии като швейцарския гигант ПАМП, който въведе системата VERISCAN за идентифициране на своите оригинални продукти. За съжаление има немалко случаи, в които клиенти се обръщат за експертно мнение към нас, след като са закупили кюлче или монета, привлечени от атрактивната им цена. Зад всички подобни казуси се крият съвременни фалшификати.

***

Д-р Валентина Григорова-Генчева работи в Първа инвестиционна банка от 2001 г. Там създава и ръководи единствения по рода си в България банков департамент, специализиран за сделки с благородни метали, инвестиционни консултации и нумизматични експертизи. От 2008 г. води магистърски курс от лекции на тема "Културното наследство: Пазар и инвестиции" във Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". От 2016 г. води магистърски лекционен курс във ВУЗФ на тема "Пазари и инвестиции в благородни метали". Автор е на множество публикации по антична история, археология, нумизматика и инвестиции.

***

Златна монета "Св. Георги Победоносец", 1,55 г, по идеен проект на Fibank, изработена от швейцарската рафинерия ПАМП

***

FIBANK предлага на своите клиенти широка гама от продукти от злато и сребро с най-висока проба, изработени по съвременни технологии. Редица монети, медали и колекционни серии са авторски проекти на експерти от Дирекция"Злато и нумизматика" и водещи световни дизайнери. Между най-популярните монети са "Богородица Троеручица", "Св. Георги Победоносец", "Св. Николай Чудотворец", "Панагюрско съкровище", "Твоят ангел хранител" и др. Повече информация за тях можете да намерите в онлайн магазина: my.pbank.bo/GoidShop

***

Кюлче "Година на бивола", сребро, 1 тройунция, изработено от ПАМП

***

Златно кюлче медальон "Дървото на живота", 8 г, изработено по идеен проект на Fibank от швейцарската рафинерия ПАМП













в. Труд / 12.02.2021

Златни медальони от Fibank за Свети Валентин

В месеца на любовта Fibank представя тематични нови продукти от злато и сребро. Кюлчетата-медальони "Сърце в сърце" и "Сърце - вълна", произведени от най-висока проба инвестиционно злато и сребро, са дело на швейцарската рафинерия РАМР, по идеен проект и поръчка на Fibank.

Златните кюлчета-медальони са изработени от злато с проба 999.9/1000 и тегло 2,5 грама с цена 365 лв.

Сърцата от сребро са с проба 999/1000 и тегло 5 грама, като цената е 80 лв.

Всички продукти са опаковани в сертификатна опаковка и луксозна кутия на Първа инвестиционна банка.

Още идеи за незабравим подарък с висока инвестиционна стойност можете да откриете в онлайн магазина: Fibank Gold and Silver.



Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Повече информация на GoldShop

2020

в. Монитор / 12.10.2020

Пандемията вдигна тройно покупките на злато

Три пъти повече са покупките на злато и търговските обороти до началото на месец октомври спрямо тези през цялата 2019 година. Това съобщи за "Монитор" директорът на дирекция "Злато и нумизматика" към Първа инвестиционна банка Валентина Генчева. Подобен значителен интерес последно се е наблюдавал по време на икономическата криза преди десетилетие.

По думите на Валентина Генчева златото остава предпочитан от българите инвестиционен инструмент

По-младите клиенти проявяват интерес и към покупката на сребро с цел инвестиция. В подобни случаи обаче цената все още е изключително ниска, а инвестицията трябва да е в големи обеми, за да се генерира печалба.

При малки кюлчета от 10 или 20 г веднага се усеща възвръщаемостта", обясни Генчева, като допълни, че през изминалите шест месеца цената им е нараснала с 4 на сто в евро, а за година с 8%

Клиенти, които са си закупили от златните блокчета в началото на годината, вече реализират печалби.

Въпреки че в началото на пандемията доставките са се бавели и са липсвали редица инвестиционни монети и кюлчета, Генчева увери, че в момента няма криза по отношение на наличностите на благородния метал. Интересът към продуктите на сувенирния пазар -украшенията, също не липсва, тъй като те съчетават стойността на инвестиционния продукт и естетиката.

Докато търговията със злато в банките пропъчЬтява, златарските магазини остават на заден план.

"От няколко години има голям спад при покупките на злато - просто хората не могат да си позволяват да си закупят", коментира председателят на Съюза на златарите Димитър Алексиев. Според него скокът в цените на бижутата е предизвикан от поскъпването на метала на международните пазари, който полетя нагоре. Поради тази причина хората купуват по-дребни артикули по един или два грама

"Мъчим се да оцелеем на пазара, по време на кризата не работехме в продължение на месеци, а всички имаме кредити и текущи плащания", заяви той.

Алексиев подчерта, че хората са започнали да продават и собствено злато но не в големи количества. Ако един грам 14 - каратово злато струва 60 лв. на борсата, а 24 карата надхвърлят стотачка, при продажба в златарско ателие клиентът продавач ще получи с няколко лева по-малко заради предстоящото премахване на примесите.

Цената на благородния метал се изстреля над $1912 за тройунция



Цената на златото в края на миналата седмица нарасна с около 1%, сочат търговски данни. Котировките за скъпоценния метал се подкрепят от отслабването на долара и очакванията за нови мерки в подкрепа на американската икономика.

Според данни на борсата Согпех в Ню Йорк стойността на декемврийските фючърси на златото в последния ден от седмицата се покачва с 0,94% или с $ 17.8 - до $ 1912.9 за тройунция. Въпреки че златото е традиционно надежден актив, динамиката на обменния курс на долара остава основният фактор за определянето на неговата цена. Падащият долар подкрепя котировките на метала, като го прави по-достъпен за инвеститори, които притежават други валути. Припомняме, че от началото на годината златото е поскъпнало с 23%, по-широката перспектива за икономическо възстановяване обаче остава неясна заради продължаващата пандемия от COVID-19.



Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Повече информация на GoldShop

Виж на: monitor.bg

в. Труд / 12.08.2020

Две нови златни монети предлага Fibank

Fibank възложи на партньорите си - швейцарската рафинерия ПАМП -една от петте водещи световни компании за рафиниране и преработка на благородни метали, създаването на монета от 1/20 тройунция (1.55 г.) злато с проба 999.9/1000 с изображението на Св. Богородица Троеручица.

Наред с кюлчетата-медальони от злато и сребро с изображения на Божията майка, тази монета се превърна в един от най-търсените продукти от благородни метали във Fibank.

През тази година, отново в резултат на засилен клиентски интерес, от банката възлагат проект за малка златна монета с изображението на Св. Георги Победоносец - символ на мъжеството и храбростта. Дизайнът е модернистичен и излиза извън баналната схема на конника, стъпкващ и пробождащ змея. Въпреки малкия диаметър на монетата, изображението е с богат детайл и фина гравюра - дело на майсторите от рафинерията ПАМП.



Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Повече информация на /trud.bg

в. Монитор / 25.06.2020

Спасяваме спестяванията си със златни монети

Българите изкупиха всички златни монети от една четвърт и една десета ттюйунция. Освен това заради коронакризата потребителите у нас прибраха огромно количество от възпоменателните монети на БНБ като "Св. св. Константин и Елена", "Св. Наум", "Св. Петка",,Антим Г и други. Това показва сериозен инвеститорски интерес, коментира директорът на дирекция "Злато и нумизматика" в ПИБ д-р Валентина Григорова-Генчева за "Монитор".

Пандемията промени драстично доставките на злато. Има забавени поръчки от края на февруари чак до началото на май. Заради коронавируса немалко рафинерии затвориха, включително тези в Швейцария, които осигуряват голяма част от обработеното рафинирано и отсечено под формата на кюлчета злато. Отказани поръчки обаче няма. Вместо това търсенето е високо и то доведе до липса на кюлчета от 50 и 100 грама а в даден момент твърде малки количества от кюлчетата от 2 грама. "Всичко се купуваше на вторичния пазар, не пряко от рафинериите, и това доведе до по-високи продажни цени", обясни Генчева. По думите й сега има огромен интерес както от частни инвеститори, така и от централни банки като тези на Русия и Турция, и от големи инвестиционни фондове в Европа и САЩ. По-големите инвеститори продължават да купуват кюлчета от 100 и 50 грама, отделно се прави и допълнителен индивидуален внос за кюлчета от 250 грама, 500 грама и дори 1 кг. През март и април една трета от продажбите на благородни метали се осъществи през сайта за е-търговия.

Ситуацията се нормализира но пазарите не са в обичайното си състояние. Рафинериите и монетните дворове не могат да се справят със закъснелите доставки. Така договорени за началото на април монети ще получим чак в началото на юли. Традиционно търсената от българите златна монета от 20 френски франка, известна като Наполеон, все още не може да бъде доставена. Очакванията са до началото на август всички забавени доставки към България да се изпълнят.

За последните седмици златото се продава за около 1750-1760 долара за тройунция. Последно такива високи нива са достигнати през 2011-2012 г., когато цената е била между 1800-1900 долара. "Обикновено се движим на вълни от 10 години. Единият пик беше 2010-2012 г. Логично е сега да влизаме в нов върхов момент на пазарите за злато който би трябвало да обхване следващия 2 -3-годишен период", обясни тя.

За последните шест месеца цените в евро са скочили с 15 на сто, а за изминалата година - с над 25%. На 9 и 12 март пък се отчитат абсолютни пикове на ежедневни продажби на златото в световен мащаб. На 9 март показателят достига 1 млрд. щатски долара за ден, а на 12 март -1.5 млрд. долара световна търговия.

Възходът в цената започва още през 2018 г. поради благоприятното развитие на световната икономика. В последните няколко седмици пък се появи разлика между 1680 и 1770 долара за тройунция. Това каза трейдърът Илиян Илиев за "Монитор".

Възходът в цената започва още през 2018 г. поради благоприятното развитие на световната икономика. В последните няколко седмици пък се появи разлика между 1680 и 1770 долара за тройунция. Това каза трейдърът Илиян Илиев за "Монитор".



Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Повече информация на GoldShop

в. Стандарт / 05.06.2020

COVID-19 докара златна треска

Пандемията с COVID-19 докара на света златна треска. Затварянето на бизнеси и прогнозите за дълбока рецесия накараха инвеститорите трескаво да се вкопчат в най-сигурното убежище за парите - златото. Някои от най-големите хедж фондове в света увеличават залозите си в жълтия метал като мярка срещу печатането на пари. Те смятат, че разхлабването на паричната политика и прякото финансиране на правителствените разходи, предназначени за ограничаване на икономическото въздействие от вируса, ще намалят стойността на валутите и ще дадат допълнителен тласък на златото.

"В една и съща седмица на месец март бяха реализирани най-високите търговски обороти в света при търговия със злато от началото на отчитането и анализа на данните преди един век. По данни на Лондонската метална борса (LBMA) само на 9 март, в условията на петролна война между Русия и Саудитска Арабия, е продадено злато на обща стойност 100 милиарда щатски долара. Няколко дни покъсно, на 12 март, е реализиран нов дневен световен рекорд в търговията с инвестиционно злато, като общата стойност на сделките за деня достига 100.5 млрд. щатски долара", коментира за money.bg д-р Валентина Григорова-Генчева, която ръководи единствения по рода си в България банков департамент, специализиран за сделки с благородни метали, инвестиционни консултации и нумизматични експертизи в Първа инвестиционна банка.

Д-р Григорова обяснява, че търсенето на инвестиционно злато е започнало да нараства още в края на 2019 г. заради почти нулевите лихви при банковите депозити, надценените котировки на фондовите борси и очакваните финансови и икономически сътресения, свързани с Брекзит.

От февруари 2020 г. насам обаче основен фактор, определящ високите котировки на златото и големия обем на продажбите, е пандемията с COVID-19. Допълнителен катализатор на страховете на инвеститорите е бил затварянето на границите на Швейцария, както и прекъсването на работата на поголямата част от най-големите рафинерии в света като част от мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса. "От средата на март и до момента инвестиционно злато може да се купува не само от частни лица, но и от по-големи дилъри, главно на вторичния пазар, а не от самите производители. Всичко това води, очевидно, както до недостиг на редица артикули от инвестиционно злато, така и до увеличаване на цените", казва експертът.

Търсенето в България не отстъпва на световните тенденции

През март, април и в началото на май обаче се е явил сериозен проблем - как доставките да стигнат до България, след като редица авиокомпании ограничиха броя на полетите си до София, а други не извършваха превоз на ценни пратки. "Доставка на инвестиционно злато, която обикновено се извършва в рамките на 24 ч. от Франкфурт или Цюрих до София, в условията на ограниченията, свързани с COVID-19, отнемаше до три работни седмици", казва др Григорова.

За изминалите пет месеца от началото на 2020 г. в ПИБ / Fibank/ са реализирани недостигани през 20-те години от началото на дейността на банката търговски обороти. Изпреварен е годишният оборот от изминалите 5 години, а обемът на сделките е инвестиционно злато между януари и май т.г. е най-висок за същия период от 2001 г. насам. "Бяха сключени голям брой сделки с индивидуални инвеститори от цялата страна за доставка на инвестиционни кюлчета и монети от чужбина. Редица клиенти прехвърляха финансови средства от други банки, единствено с цел покупка на злато. Своеобразната треска за злато се разпространи в офисите ни в цялата страна, където активно се продаваха всички категории продукти от инвестиционно злато. Имаше интерес и към среброто, но обемите на извършените сделки в двата метала са несравними", посочва още експертът по златото.

Едновременно с голямото търсене расте и цената

Тя достигна осемгодишен връх от 1747 долара за тройунция на 14 април. На 18 май проби до 1761,52 за тройунция, което е най-високата стойност от октомври 2012 г. фючърсите поскъпнаха до $1770,25, следвайки лошите новини за последиците от пандемията.

Справка в сайта cenazlato.com, който показва как се движат стойностите на инвестиционния метал в реално време, сочи, че на 1 юни към 16,30 часа българско време, цената е достигнала 1734,10 долара за тройунция, като поскъпването за ден е с 5,40 долара, за месец - с 32,40 долара /1,9%/, а спрямо три месеца назад скокът нагоре е с 148,60 долара или 9,37%. Няколко часа по-рано - към 8,45 часа, тройунцията е струвала 1745,8 долара. От същия сайт става ясно, че борсовата цена на 14-каратовото злато варира около 58 лева за грам.

Инвестиционното злато е 24-карата (проба 999.9) и е освободено от ДДС, мито и други данъци (Директива 112/2006 на Европейския съюз и Закона за ДДС).

Продава се под формата на кюлчета и монети. Освен реална покупка на метала, при която цената е над 3% спрямво борсовата, инвеститорите могат да придобият и виртуално злато - купува се само по документи, но физически се съхранява в трезора на банката или институцията. Така се намалят до минимум таксите за проверка на измами с чистотата, транспорта и риска, а от там се осигурява изкупна и продажна цена много близка до борсовата. Спестяват се и разходите за съхранение в трезор.

Какви са прогнозите за цената на жълтия метал?

"Колкото и анти-търговски да звучи, очакваме спокойно лято, излизане от месеците на най-остър стрес, както за хората, така и за икономиките", казва д-р Григорова.

Златото беше звездната инвестиция на някои хедж фондове след финансовата криза, а някои от тях направиха милиарди когато металът се изстреля към рекордно високите си стойности от над 1900 долара през 2011 г.

Тази инвестиция обаче има своите рискове. Прогнозата, която доведе до задълбаване след кризата - че количественото облекчаване ще доведе до висока инфлация, не се случи и златото се срина до под 1100 долара в края на 2015 г.



Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Повече информация на GoldShop

2019

сп. National Geographic / 06.12.2019

Годината на металния плъх 2020

Мишката е първият знак в дванадесетгодишния китайски зодиакален цикъл. В Китай свързват животното (наричано в някои диалекти плъх) с трудолюбие, находчивост и упоритост, а 8 Япония мишката е спътник на бога на щастието. Нещо повече: на Изтоклипсата на мишки в дома или нивата се приема като знак за бедност и нещастие. Предстоящата година ще бъде бреме за ново начало, за осъществяване на успешни проекти и инвестиции. Най-добрият талисман за нея е метална фигурка на мишка. 2020 г. ще премине под знака на металната бяла мишка, която символизира лидерството и късмета във всички сфери на живота. От древни времена в Китай, родените през тази година деца, са посрещани като подарък от съдбата. През цялата година благородните метали ще са издигнати на пиедестал. В облеклото се препоръчва да преобладават бяло, синьо, зелено и златисто.

Традиционно Fibank предлага на своите клиенти сребърна монета от 1 тройунция с проба 999/1000 с многоцветно изображение "Година на мишката" от Новозеландския монетен двор. През годините този тип монети, разпространяван от Fibank в качеството и на официален представител на Новозеландския монетен двор, се наложи на пазара заради високото си качество и атрактивната опаковка.

За инвеститорите Банката предлага златно и сребърно кюлче "Година на мишката" на водещата швейцарска рафинерия ПАМП. Кюлчетата са украсени с авангардно двустранно изображение на покровителя на новата година по лунния календар маркирани съгласно изискванията на Лондонската метална борса (LBMA), и пакетирани в сертификатна опаковка. Златното кюлче е с тегло 5 г и най-висока чистота на метала - 999.9/1000, а сребърното е с тегло 1 тройунция (31.1035 г) и проба 999/1000. На тях покровителката на новата година е изобразена с китайска монета в устата - символ на богатството. Неслучайно, в Китай в началото на годината на Мишката е прието да се подарява сребърна монета, която да привлича късмета. Смисълът на това поверие се засилва и от традицията през високосна година, каквато е 2020 г., да се носи, купува и подарява нещо сребърно.



Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Повече информация на GoldShop

в. Монитор / 02.12.2019

Едри земеделци и фрийленсъри инвестират в злато

Ползваме го за подарък за сватба и раждане на дете



Едрите земеделци, бизнесмените и хората със свободни професии са част от хората, които инвестират в злато. Това каза директорът в дирекция "Злато и нумизматика" в ПИБ Валентина Григорова-Генчева за "Монитор". Обикновено хората инвестират в злато тогава, когато искат да се защитят от фалит и да използват резервите си в по-неблагоприятни за финансите им времена (виж карето). Държавите в различни части на света прилагат същата логика, като през последните години се наблюдава активно увеличаване на златните резерви на някои страни

"Централните банки на страни като Китай, Русия, Полша, Словакия, а в последните месеци и на съседна Сърбия започнаха или да репатрират златните си резерви от Лондон или Ню Йорк или да увеличават активно златните си резерви като диверсификация на националните си резерви", каза Генчева. По думите й допреди десетилетие основна част от националните резерви са били щатските долари, а днес вече се залага не само на злато, но и на други валути. "Русия е притежател на една четвърт от световните резерви на китайски юани и е на шесто място в света по притежание на злато, изпреварват я само страни като Германия и САЩ", сподели експертът. В Китай пък златото заема едва 3% от националния резерв. В класацията България е на около 40-о място, като валутните ни запаси не са съществена част от националния валутен резерв. Всички процеси говорят за напрежение, предизвикано от очаквания за рецесия. Забавяне или отрицателни лихви, повишаване на инфлацията - това са все различни измерения на някаква финансова криза предупреди Генчева, като изтъкна, че няма как със сигурност да се каже кога ще избухне тя. Инвестициите в злато растат от 2018 г. и продължават да се качват и през 2019 г. Освен това хората все по-често влагат средства в депозити и спестовни сметки. Основните групи потребители са 2 - чисти инвеститори, които купуват кюлчета с проба 999 или златни монети. Другият сегмент е на българите, които купуват за подарък за сватба, кръщене, прощъпалник или взимат злато за сувенир. Някои предпочитат злато от 1 г, други търсят продукти от 10 г. Ценният метал ще остане привлекателен, докато има ниски лихви по депозитите и няма по-високодоходни алтернативни инвестиции.

***

Кеш, ценни метали и имоти ни пазят при криза

В кризисни времена по традиция трябва да се спазва правилото за разделяне на инвестиционния портфейл в три части: една в кеш, втора в злато и трета в недвижими имоти. По думите на Генчева за момента най-популярни са депозитите и спестовните сметки въпреки ниската доходност, след това са застраховките "Живот", които у нас не са толкова популярни, а накрая е златото. Някои предпочитат да вложат пари и в произведения на изкуството или в антични монети с нумизматична стойност. "Тук също българският пазар не е толкова развит и няма такава възможност за инвестиции, както е в страните от Западна Европа и в САЩ", смята още експертът.



Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Повече информация на GoldShop

2018

сп. Cosmopolitan / 27.11.2018

ГОДИНАТА НА ПРАСЕТО 2019-А

Това е последният знак в дванадесетгодишния китайски зодиакален цикъл. 2019 г. ще премине под знака на земното прасе, което символизира богатството и късмета във всички сфери на живота, но особено в печеленето на пари и в инвестициите.

Традиционно Fibank предлага на своите клиенти сребърна монета от 1 тройунция с проба 999/1000 с многоцветно изображение "Година на прасето" от Новозеландския монетен двор. През годините този тип монети, разпространяван от Fibank в качеството и на официален представител на Новозеландския монетен двор, се наложи на пазара заради високото си качество и атрактивната опаковка. За по-удобното и сигурно съхранение на всички 12 монети от тази серия се предлага луксозна кутия рамка, в която те могат да бъдат показвани, поставени в капсули.

За инвеститорите банката предлага златно и сребърно кюлче "Година на прасето" на водещата швейцарска рафинерия ПАМП.

Кюлчетата са украсени с авангардно двустранно изображение на покровителя на новата година по лунния календар, маркирани, съгласно изискванията на Лондонската метална борса (LBMA) и пакетирани в сертификатна опаковка. Златното кюлче е с тегло 5 г и най-висока чистота на метала - 999.9/1000, а сребърното е с тегло 1 тройунция (31.1035 г) и проба 999/1000. Какво по-добро начало за успешни инвестиции в предстоящата година на богатството и късмета?





Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Повече информация на GoldShop

в. 24 часа / 30.08.2018

Награждават с швейцарско злато 73 световни шампионки

Всички 73 български световни шампионки по художествена гимнастика ще получат специален златен медал по време на световното първенство в София (9-16 септември).



"Ще ги почетем, като всяка една, заедно с треньорите си, ще бъде представена пред публиката в залата. За всички са предвидени специално изработени в Швейцария медали", разказва повече президентът на БфХГ Илиана Раева, инициатор на идеята. Отличията се изработват благодарение на Fibank.

"Създаването и контрола на качеството на медалите е своеобразна корона, изработена от експертите по благородни метали и нумизматика във Fibank. Графичният проект, предоставен ни от федерацията, се превърна в уникален медал от 2 тройунции сребро с най-висока проба 999/1000 и селективно позлатяване, произведен с изключителна прецизност в швейцарската рафинерия ПАМП. Тя е една от петте членки на Лондонската метална борса (LBMA) - референт за качество и технически мониторинг, a Fibank е неин партньор вече над 15 години и официален представител за България и Балканите. Отделни елементи от изображенията върху медала са третирани с модерни технологии с цел постигане на 3D ефект", поясни и д-р Валентина Григорова-Генчева, която е директор на дирекция "Злато и нумизматика" в банката.



Виж на: sportal.bg | standartnews.com | novsport.com | 24chasa.bg | sportlive.bg | novini247.com | bgnews.host | bnr.bg | bulgaria.rep.bg | standartnews.com

в. Монитор / 28.05.2018

Родители подаряват на абитуриентите златни монети за 300 лева

Кичат бебета и младоженци с кюлчета и медальони

Автор: Магдалена КОВАЧЕВА



По 300 лева за златна монета дават родители на абитуриенти, за да ги зарадват по случаи завършването им на 12 клас. Това обясни за "Монитор" Валентина Генчева, директор на дирекция "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка (ПИБ).

"Сумите варират от 150 до 300 лева. Това е масовата средна продажба. Естествено има родители и близки, които отделят и над 1000 лева", разясни Генчева. Разбира се, освен златни и сребърни монети и кюлчета, част от семействата избират и традиционните златни накити като гривни, обици и верижки. По думите й тази година се отбелязва ръст както в интереса, така и в продажбите. В момента изключително актуална била монетата "Богородица Троеучица" с цена 190 лева, която е известна като една от чудотворните икони в българските манастири. Този продукт в момента е абсолютния хит, но наред с нея се продават и кюлчета медальони, каза експертът.

На момчетата най-често се подарявали инвестиционни банкови кюлчета от 5,10 и 50 грама, също като пожелание за късмет, за богатство или пък като първа инвестиция в живота. Така, ако искаме да зарадваме отрочето си с подобно златно кюлче, то за 5 грама ще трябва да дадем 495 лева, за 10 грама - 969 лева, а 50 грама - 4165 лева.

Генчева добави, че през лятото, когато традиционно се правят много сватби и кръщенета, също има интерес към подобни продукти. Хората залагали на мини кюлчета за бебета и деца от 1 и 15 грама, чиито цени са съответно 114 и 496 лева. За малчуганите има и медальончета с ангелчета, патета и Богородица, като цената на една висулка е 136 лева.

Близки и роднини на младоженци пък избирали монетата "Love forever", на която са изобразени две брачни халки и два гълъба. Цената на подобна паричка е 150 лева. Друг вариант за дар за младоженци са златните и сребърни сватбени медали, тъй като те могат да бъдат надписани, което ги прави подаръци с допълнителен личен елемент.

Генчева разясни, че към такъв тип подаръци прибягват хора с традиционен, консервативен вкус, които обичат да се придържат към традицията и да поднасят не толкова необходими подаръци, а такива, които да издържат във времето и които да остават като една непреходна ценност и спомен от важното събитие.

Тя коментира и цената на златото в момента. Цената е в диапазон между 1090-1100 евро или 1300-1350 долара за тройунция. Преживя един съвсем кратък момент на спад в началото на месец май, но определено можем да кажем, че от началото на годината цената е в този диапазон. Борсовата цена в петък 25 май на Лондонската борса бе 1112,52 евро за тройунция злато.

"Това е едно стабилно високо ниво. Ог години всички ние, които работим в този пазар или го анализираме, очакваме цената да достигне и дори да мине нивото от 1400 долара за тройунция, но в момента заради високия спекулативен интерес към златото от редица фондове, организации и компании, които работят по-скоро с неналично, нефизическо злато, цената се задържа на тези малко по-ниски нива. Но, ако този натиск се премахне, особено от страна на американските участници на пазара, категорично цената би минала 1400 долара за тройунция или 1200 евро", ое категорична Валентина Генчева.

2017

сп. Cosmopolitan / 23.11.2017

Годината на кучето 2018



2018 г. ще премине под знака на Жълтото земно куче, което символизира слънцето, богатството и парите. Кучето е единадесетият знак в дванадесетгодишния китайски зодиакален цикъл. В Китай образът на Кучето се свързва със честност, дружелюбност, отговорност и справедливост. Водещият благороден метал през годината ще бъде златото. В облеклото ни се препоръчва да преобладават жълто, зелено и кафяво - цветове, свързани със земята и спокойствието на природата. Fibank предлага на своите клиенти сребърна монета от 1 тройунция с проба 999/1000 с многоцветно изображение "Година на кучето" от Новозеландския монетен двор, както и златно и сребърно кюлче "Година на кучето" на швейцарската рафинерия ПАМП. Кюлчетата са украсени с двустранно изображение на покровителя на новата година по лунния календар и маркирани, съгласно изискванията на Лондонската метална борса (LBMA). Златното кюлче е с тегло 5 г и най-голяма чистота на метала -999.9/1000, а сребърното кюлче е с тегло 1 тройунция (31.1035 г) и проба 999/1000.

Д-р Валентина Григорова - Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Повече информация има в сайта на банката https://my.Fibank.bg/GoldShop

Материал 1 | Материал 2 | Материал 3

сп. Икономист / 27.10.2017

ЗЛАТОТО ЩЕ ГОНИ $1400 ЗА ТРОЙУНЦИЯ ДОГОДИНА



В началото на октомври в Лондон една от водещите консултантски компании за благородни метали в света, Metals Focus, представи прогнозите си за 2018 г. наред с годишен анализ за деветмесечието на тази година. Глобалните макроикономически и геополитически фактори бяха и продължават да бъдат с положително влияние върху представянето на благородните метали през 20172. Щатският долар е no-скоро в низходящ тренд, а популизмът в Европа е във възход. Ядрената военна програма на Северна Корея и агресивните изказвания на нейния ръководител предизвикват аналогична реакция от страна на САЩ, чиято непредвидимост в последно време се засилва.

При всички тези обстоятелства е логичен въпросът защо цените на благородните метали нарастват толкова бавно? Среброто и платината не могат да достигнат ценовите си нива от 2016 г. Златото, което запазва възходящ тренд, ще отбележи едва около 2% ръст спрямо цените през миналата година. Отговорът е - основната причина е намалелият интерес на професионалните инвеститори към инвестиции в злато в краткосрочен и средносрочен план. На фона на все още силния пазар на ценни книжа възможността да се инвестира в злато, дори само частично, не е примамлива. Въпреки че корекции ще има и тогава печеливши ще станат онези, които са останаливернина благородните метали в дългосрочен план.

Цени и трендове

Единственият благороден метал, който се представя впечатляващо през тази година, е паладият. От началото на 2017 цената му се е увеличила с повече от 30%, като за първи път от 2001 г. насам изпреварва платината. Този процес е обусловен основно от сериозния физически дефицит на паладий от 2012 г. насам. Наличностите в края на 2010 г. са били 560 тона, докато към края на 2017 г. се очаква да бъдат 430 т. Големи сделки се извършват на Нюйоркската метална борса, в Китай също има спекулативни покупки с голям обем. Очакванията на анализаторите са цената на паладия да достигне средно ниво 880 щ. долара за 2018 г.

Но да се върнем на златото - основния благороден метал - финансов инструмент, интересен за българските и световните инвеститори. През септември цената му достигна 13-месечен връх от 1350 щ. долара (1120 евро) за тройунция, отбелязвайки ръст 18% в сравнение с цената в началото на тази година. Покупките в този момент нараснаха двойно на годишна база и достигнаха 787 тона, но процесът включваше и много ликвидации на къси позиции, които доведоха до нов спад в цената. В момента тя отново е над 1300 щ. долара и 1100 евро за тройунция.

Преглед на случващото се показва, че вълните в движението на цената на златото стават по-къси, а спадовете по-кратки и на по-високи нива. Вероятно това ще окуражи институционалните инвеститори да залагат повече на златото през 2018 г. В момента, въпреки че нарастването на цената му е значително по-слабо, отколкото в периода 2010 -2013 г., продажбите в Близкия изток и Китай се увеличават непрекъснато, а минният добив отбелязва рекордни нива. При условие че ниските лихви и скептицизмът относно възхода на американската икономика стимулират инвестициите в злато, прогнозата за 2018 г. е увеличение на цената му с 10% и достигане на ниво от 1400 щатски долара за тройунция.

Среброто, което винаги е тясно свързано с интереса към златото, би трябвало да се възползва от възходящия тренд на жълтия метал и да увеличи цената си до около 20 долара за тройунция догодина. Въпреки това обаче търсенето на сребърни кюлчета и монети остава на едно от най-ниските си нива за последните десет години. По-оптимистична е картината на индустриалното потребление на сребро, което се очаква да нарасне с около 2%. Подобна е ситуацията и в бижутерията, където потреблението на сребърни изделия се увеличава, особено в Китай и Западна Европа.

Борсова търговия и инвестиции

Благородните метали отбелязват рекордно високи нива на борсова търговия през първите осем месеца на тази година, като ръстът е доминиращ на западните пазари, докато в Китай и Индия търговските обороти са слаби. Общото количество на притежаваните ЕТР (борсово търгувани продукти) в злато в инвестиционните портфейли е нараснало с 6% до 2295 тона към края на август т.г., но като стойност ръстът е значително по-висок -16%.

Инвестициите във физическо злато под формата на кюлчета и монети са се увеличили с 5% през 2017 г. и се очаква да достигнат в края на годината 1081 тона - най-доброто постижение на пазарите от 2013-а насам. Две са страните, в които инвестициите намаляват и позициите в злато се ликвидират - САЩ и Япония. От другата страна на везните са други две страни: Китай и Турция, които общо добавят 70 тона в световното потребление на благородния метал. Като цяло европейските инвестиции във физически притежавано злато нарастват с 5% през първата половина на т.г. Своеобразни рекордьори в този процес са Германия и Франция, където несигурността около изборите и ниските, дори отрицателни лихвени проценти повлияха сериозно на инвеститорския интерес. Нещо повече, от 2008 г. насам Германия се превърна в един от най-големите инвестиционни пазари за злато, като през 2016 г. например около 6 милиарда евро са инвестирани в различни златни продукти. По мнението на няколко големи консултантски компании пазарът там има неразгърнат потенциал за развитие и навлизане на нови продукти и фирми.

Пазарът на бижута

Накрая няколко думи и за бижутерията. Традиционно около 75 - 80% от всички златни бижута се продават в развиващите се страни. Два от най-големите пазари за бижутерия са в Китай и Индия, където немалка част от населението няма финансови знания и култура, нито достъп до банково обслужване и модерни финансови продукти. Тази е основната причина златните накити там да се използват като инвестиция за тежки времена дори в наши дни. В Индия например поне 25 - 30% от закупените златни бижута са с инвестиционна цел, а не за носене, докато в Китай този дял е много по-висок и достига 85% от реализираните обеми. Сравнително слабото през последните години търсене на златна бижутерия в тези страни се засилва, като в Индия ръстът на продажбите през втората четвърт на 2017 г. е 41%. Като цяло обаче продажбите на бижута през първата половина на тази година остават под 1000 тона, определящо за което е намалялото търсене на златни накити в Китай. Значителното повишаване на цената на златото през август и септември т.г. също може да окаже дъмгшнгов ефект върху интереса към бижута от благородни метали. Материалът не е препоръка за покупка или продажба.

в. Монитор / 23.05.2017

Родители на абитуриенти пръскат по 500 лева за златни монети

Автор: Магдалена КОВАЧЕВА



Родители на абитуриенти харчат по около 500 лева за златни монети, за да изненадат отрочетата си по случай завършването им. Това обясни за "Монитор" Валентина Генчева, директор на дирекция "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка (ПИБ).

"Сумите варират от 100 до 500 лева. Това е масовата средна продажба. Естествено има родители и близки, които купуват и по-тежки кюлчета на стойност над 1000 лева, но това са по-изолирани случаи", разясни Генчева.

По думите определено в момента се наблюдава сериозен интерес към този вид артикули, като купуват не само златни, но и сребърни монети. Майките и бащите избирали и кюлчета медальони, които да останат за спомен, свързан с дипломирането на гимназистите.

Експертът добави, че родителите могат да бъдат разделени условно на две групи. Едните са тези, които ще изпращат децата си да учат в чужбина и купуват монети в правоъгълна форма с изображения на Исус Христос и Богородица, които да бъдат защитници и талисмани на децата им, когато вече няма да бъдат в родината.

Другата група родители пък подаряват монети или кюлчета медальони, които да стават за носене и да бъдат не само спомен или сувенир, а и нещо практично, което може да се ползва. "Разбира се, има и родители, които купуват и бижута на децата, но както винаги има роднини и приятели, които залагат на по-нестандартните кюлчета злато", разказа Генчева.

Според нейните наблюдения семействата, които се спират на именно такива подаръци, са по-скоро хора със средни и високи доходи.

Освен покрай баловете в последните години има ръст при покупките на монети за сватби и кръщенета.

в. Монитор / 01.04.2017

GoldShop

ПОДАРЯВАМЕ НА БЛИЗКИТЕ СИ ЗЛАТО ЗА ПО ЕДИН БОН

Богатите инвестират в килограмови кюлчета за 75 хил. лева

Харчим между 500 и 1000 лева за златни монети, когато искаме да зарадваме близки и познати за. техен празник. Това обясни за "Монитор" Валентина Генчева, директор на дирекция "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка (ПИБ). Много от клиентите обаче са склонни да извадят и повече пари, поясни Генчева.

Най-популярна е традицията за подаряване на
ЗЛАТНИ И СРЕБЪРНИ МОНЕТИ НА НОВОРОДЕНИ.
Често ги даряваме и за завършване на средно образование на децата си или по повод на и юбилеи и сватби.

Експертът открои и една нова тенденция, която се наблюдава в последно време. Българите са започнали да проявяват интерес към монетите, отсечени за годините от китайския календар. "Хората свикнаха да ги купуват и мнозина дори ги колекционират", поясни Генчева.

Валентина Генчева допълни, че категорично не е табу за сънародниците ни да инвестират в благородни метали и темата е ясна за повечето граждани и не малка част от тях залагат на този тип инвестиция. Една от причините е, че вече няма ограничителен режим за притежаване на благородни метали. А от края на 2012г. В рамките на страните от EG отпадна и декларативния режим. Влияние, разбира се, оказват и ниските лихви по депозитите, което допълнително стимулира хората да търсят други начини за допълнителна доходност върху парите си.

Според Генчева през миналата година цената на златото в евро е нараснала с 6%, а за 16 години приходите от такава инвестиция е около 300%. "Предимствата са, че в ситуация на криза, на спад на цените на акциите на международните пазари или на война златото се явява много по-стабилен и печеливш финансов инструмент", разказа специалистът като каза, че дори и
ЗАРАДИ BREXIT ОТНОВО СЕ ТЪРСИ БЛАГОРОДНИЯТ МЕТАЛ.
  Нумизматичният директор оформи и три специфични групи от хора, които редовно влагат парите си в скъпия метал. Първата са образованите хора, които са информирани за предимствата на златото като инвестиционен инструмент. Втората са възрастните, спазващи традицията да се инвестира в злато и сребро на монети. Не малка част пък са бизнесмени-мъже, които предпочитат да заделят част от печалбата на компаниите си в кюлчета от по 1 кг и така съхраняват стойност от порядъка на 75 хил. лв.

2016

сп. Trend / 28.12.2016

ИНВЕСТИРАЙТЕ В ЗЛАТО В ГОДИНАТА НА ПЕТЕЛА

За благородните метали 2016 г. беше година на завръщане на световните пазари. Цената на златото през изминалите месеци нарасна с 10% в щатски долари и с 13% в евро. И среброто отбеляза ръст, като цената му се увеличи с 11% в долари и евро. В началото на декември обаче благородните метали отбелязаха най-ниските си нива от месец юни насам. Със сигурност влияние са оказали изключително високите котировки на щатския долар, който практически се изравни с еврото, както и ликвидирането на редица спекулативни позиции на световните борси. Изборът на Доналд Тръмп категорично ще доведе до сериозни промени в отношението към благородните метали. Това събитие, което анализаторите сравняват по значимост с падането на Берлинската стена или Брекзит, вероятно ще доведе до проактивна политика в минно-добивната индустрия. Неслучайно емблематичният американски милиардер Джордж Сорос продаде акциите си в най-големия борсово търгуван фонд за злато, SPDR Gold Trust, при достигането на високи ценови нива в средата на лятото и заложи на акции в минния сектор - тези на Barrick Gold Corp.

И в България инвеститорският интерес се насочи отново към златото. Още през пролетта на 2016 г. отчетохме обеми на сделките с благородни метали, сходни с тези от периода преди 2013 г. Традиционно се търгуват кюлчета от 1 кг с най-висока проба 999.9/1000, но за разлика от треската за злато през 2008-2012 г., в момента редица инвеститори се ориентират към по-малки номинали - монети от 1 тройунция или кюлчета от 10, 20, 50 и 100 грама. Със сигурност тези покупки са съобразени с геополитическите проблеми и нарастващата несигурност в региона. От друга страна, доходността на парите, оставени на депозит, непрекъснато намалява, а бизнес предизвикателствата са ограничени и често рискови. В редица европейски страни лихвените проценти са отрицателни, расте и общественото напрежение, свързано с предстоящите избори в Европа през 2017 г. Затова немалка част от хората, които разполагат със свободни авоари, се ориентират към покупка на инвестиционно злато, за да гарантират добра доходност на инвестициите си в дългосрочен план.

И през 2017 г. Първа инвестиционна банка (Fibank) залага на актуални теми и тенденции в продуктите си от злато и сребро. По традиция банката предлага най-висококачествени изделия, подходящи за стилен и изискан подарък или за формирането на лична колекция, вдъхновени от китайския календар.

2017 г. ще премине под знака на Огнения петел, който символизира изгряващото слънце. Петелът е десетият знак и единствената птица в китайския зодиакален кръг. В Китай образът на Петела се свързва със смелост, доброжелателност, достойнство и вярност. За разлика от високосната 2016 г., през 2017 г. водещият благороден метал ще бъде златото.

По китайския календар годината започва на 28 януари и ще бъде белязана с много нови събития, доминирана от икономически успехи и придобивки. Праволинейност, искреност и постоянство са ключовете към реализацията на мечтите през новата година. Изберете сериозния труд пред авантюрите и хазарта, добре обмислените действия пред високорисковите инициативи и ще успеете с покровителството на Петела.

Fibank предлага на своите клиенти сребърна монета от 1 тройунция с проба 999/1000 с многоцветно изображение "Година на Петела" и оригинална опаковка от Новозеландския монетен двор, както и златно и сребърно кюлче "Година на Петела" на швейцарската рафинерия ПАМП.

Златното кюлче е с тегло 5 г. и най-голяма чистота на метала - 999.9/1000, а сребърното е с тегло 1 тройунция (31.1035 г) и проба 999/1000. Кюлчетата са украсени с двустранно изображение на покровителя на новата година по лунния календар, опаковани в традиционната за швейцарската рафинерия сертификатна опаковка и маркирани съгласно изискванията на Лондонската метална борса (LBMA).







Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" В Първа инвестиционна банка.

сп. Forbes / 06.12.2016

GoldShop

IN GOLD WE TRUST

По традиция към края на всяка календарна година се прави анализ на "поведението" на основните стратегически суровини, част от които неизменно са златото и среброто. Те несъмнено имаха своята година на завръщане на световните пазари, както и в инвеститорските портфейли. Цената на златото през изминалите месеци от 2016 г. нарасна със 17% в щатски долари и с 14% в евро. И среброто отбеляза ръст, като цената му в долари се увеличи с 27%, а в евро с 23%. На 9 ноември 2016 г. световните борси осъмнаха в паника, валути като японската йена, щатския долар и мексиканското песо се обезцениха, а цената на златото на азиатските пазари отбеляза ръст от 5.4%, като достигна 1337,38 долара (1211 евро). Определено започва период на сериозни промени в отношението към благородните метали, свързан с избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ. В последните часове политици от цял свят писаха, че това събитие е съизмеримо по своята значимост с падането на Берлинската стена или Брекзит. За пореден път в съвременния свят се оказа, че, дори и краткосрочно, борсовите индекси са изключително податливи на всяко излизане от релсите на обичайното и предвидимото.

И В България инвеститорският интерес се насочи отново към златото. Още през пролетта на 2016 г. отчетохме обеми на сделките с благородни метали, повтарящи данните от периода преди 2013 г. Традиционно се търгуват кюлчета от 1 кг с най-висока проба 999.9/1000, но за разлика от треската за злато през 2008-2012 г. В момента редица инвеститори се ориентират към по-малки номинали - монети от 1 тройунция или кюлчета от 10, 20, 50 и 100 грама. Със сигурност тези покупки са съобразени с геополитическите проблеми в региона и нарастващата несигурност. От друга страна, доходността на парите, оставени на депозит непрекъснато намалява, а бизнес предизвикателствата са ограничени и често рискови. В редица европейски страни лихвените проценти са отрицателни, расте напрежението, свързано с предстоящите избори в Европа през 2017 г. Затова немалка част от хората, които разполагат със свободни авоари, се ориентират към покупка на инвестиционно злато, за да си гарантират добра доходност в дългосрочен план. Обемът на сделките със златни кюлчета и монети в света по данни на World Gold Council за изминалите месеци от 2016 г. е 664 т и бележи ръст от 13% в сравнение с 2015 г. За справка, през последните 6 месеца печалбата в евро от инвестициите в злато е нараснала с 4%, а за година - с 14%. При среброто тези цифри са съответно - 11 и 23%! За 2016 г. до момента доходността на златото в евро е 18.5%, а в щатски долари - 20.1%. На фона на последните световни новини е напълно възможно да се реализира прогнозата на един от най-добрите анализаторски и изследователски екипи в сферата на благородните метали, а именно: до юни 2018 г. цената на златото да достигне 2300 щатски долара. В тази ситуация атрактивни за инвеститорите ще бъдат не само златото и среброто, но и акциите на компании от миннодобивната индустрия. През последните 5 години те бяха в период на спад, редица големи проекти бяха замразени, но от началото на 2016 г. и този инвестиционен продукт излиза от мечия си период. Както се оказва, дори, или особено в нашия глобален свят има място за изненади, за разбиване на статуквото и нови предизвикателства. От нашата информираност и далновидност зависи в каква посока ще управляваме финансовите си авоари.

Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" В Първа инвестиционна банка.

Cosmopolitan / 11.2016

GoldShop

ГОДИНАТА НА ПЕТЕЛА 2017

Петелът е десетият знак и единствената птица в китайския зодиакален кръг. В Китай образът на Петела се свързва със смелост, доброжелателност, достойнство и вярност. 2017 г. ще премине под знака на Огнения петел, който символизира изгряващото Слънце. Затова и в облеклото ни се препоръчва да преобладават ярките, впечатляващи цветове -червено, жълто, оранжево. Обратно на отиващата си високосна 2016 г., през 2017 г. водещият благороден метал ще бъде златото.

Годината, която започва на 28 януари, ще бъде белязана с много нови събития, доминирана от икономически успехи и придобивки. Праволинейност, искреност и постоянство са ключовете към реализацията на мечтите през новата година. Изберете сериозния труд пред авантюрите и хазарта, добре обмислените действия пред високорисковите инициативи и ще успеете с покровителството на Петела.

Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" В Първа инвестиционна банка. Повече информация има в сайта на банката https://my.fibank.bg/GoldShop

Сп. Cosmopolitan 23.11.2016

Труд / 27.06.2016

GoldShop

Златото удря $ 1600 до края на годината

Само за ден тройунцията поскъпна с близо 60 долара
В краткосрочен план цената на златото ще достигне 1400 долара за тройунция, а до края на годината дори може да удари 1600 долара, прогнозира пред "Труд" Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" във Fibank.

"Причината за поскъпването е огромното търсене на благородния метал, което бе породено от стреса на финансовите пазари след решението на британците да напуснат Европейския съюз. Ако финансовата, икономическата и политическата несигурност продължат, няма да е учудващо да станем свидетели и на нива от 1600 долара за тройунция до края на годината. Да не забравяме, че през есента в САЩ предстоят избори, а и процесът по преговорите на Великобритания с ЕС няма да е кратък, което също ще оказва влияние на пазарите", обясни експертът.

По думите й анализаторските бюра на големи рафинерии като РАМР се подготвят за повишено търсене на злато и вече пускат нови продукти, но на по-високи цени. След петъчното решение за Брекзит златото поскъпна с близо 60 долара само за няколко часа. При затварянето на борсата в Ню Йорк металът се търгуваше на цена от 1322 долара за тройунция. Пред "Блумбърг" 12 анализатори от Ню Йорк до Лондон прогнозират златото да поскъпне между $1375 до $1600 за тройунция до края на 2016 г. "След вота за Брекзит и предстоящите избори в САЩ не виждам причина златото да не се вдигне до 1600 долара", прогнозира Боб Хаберкорн от базираната в Чикаго RJO Futures. Традиционно в среда на глобална финансова несигурност и политическа нестабилност благородните метали играят роля на стабилизатор и защитник на инвестиционните портфейли. Прозорливи инвеститори вече успяха да изкарат доста добри пари, залагайки в полза на Брекзит. Например шеф на британски хедж фонд спечелил 220 млн. паунда, като преди референдума инвестирал в злато и заложил, че лирата ще се срине спрямо долара.

Космополитън / 04.2016

ДА БЪДЕШ НА ГРЕБЕНА НА ВЪЛНАТА


Малко преди началото на лятото бихме искали да акцентираме върху златните и сребърни кюлчета-медальони от колекцията icons WAVE (Вълна) на швейцарската рафинерия ПАМП. Те са с два отвора, които гарантират елегантно и хармонично окачване за носене. Изображенията върху тях символизират движението, свежестта, изящната хармония на симетрията, както и вечността. Колекцията представя три различни изображения – морска вълна, делфин в скок и раковина «Наутилус». Връзката между тях е водната стихия, морето, което живее в едни от най-хубавите ни спомени. Морската вълна, пресъздадена изящно върху медальона, удивително напомня приказно красивата японска гравюра «Голямата вълна край бреговете на Канагава» на прочутия художник на укийо-е Кацушика Хокусай.

Кюлчетата-медальони от серията icOns WAVE (Вълна) са изработени от 1/5 тройунция (6,22 грама) сребро с проба 999/1000 или злато с проба 999,9/1000. В традицията на ПАМП, на реверса на всеки слитък от колекцията е поставена маркировка, която гарантира неговата автентичност. Всяко кюлче-медальон е снабдено с верижка от пресукана сурова коприна и бижутерска закопчалка. Опаковано е в торбичка от органца и в картонена луксозна кутия на ПАМП.

Носейки тези кюлчета-медальони, със сигурност ще се почуствате на гребена на вълната на лятната мода.

Д-р Валентина Григорова-Генчева,
директор “Злато и нумизматика”
в Първа инвестиционна банка
Повече информация има в сайта на банката
https://my.fibank.bg/GoldShop


PDF

Космополитън / 03.2016

ПРОЛЕТНИ ПОДАРЪЦИ ЗА МЪЖЕ


Името Георги е неподвластно на модните тенденции и е едно от най-често срещаните мъжки имена у нас. Над 170 000 българи носят името на Св. Георги Победоносец, когото православната църква почита на 6 май. Монетата „Св. Георги” е изработена от 2 тройунции сребро с проба 999/1000 и изобразява един от най-почитаните светци не само в православния свят. Тя е с многоцветно изображение на светеца и е създадена по уникална съвременна технология, с масивна позлата и в правоъгълна конвексна форма с размер 27/77 мм. Монетата пресъздава един от трите панела на известна олтарна фреска, създадена през 1472 г. от италианския майстор Карло Кривели, за доминиканската църква в Асколи Пичено, област Марке. Оригиналът на знаменитата творба се съхранява в Metropolitan Museum of Art.

Стилен подарък представляват и кюлчетата-медальони за мъже с изображение на Св. Георги. С тегло 2,7 и 5,2 г, от злато 999.9/1000 и сребро 999/1000, те са изработени в престижната швейцарска рафинерия ПАМП.

Д-р Валентина Григорова-Генчева,
директор “Злато и нумизматика”
в Първа инвестиционна банка
Повече информация има в сайта на банката
https://my.fibank.bg/GoldShop


PDF

Космополитън / 02.2016

ЛЮБОВ, изкована от благороден метал


В дните, когато светът празнува края на зимата и пролетното обновление, когато карнавалите са в стихията си, мнозина търсят вълнуващ подарък за обичани хора. Такъв подарък може да бъде сребърната монета с многоцветно изображение на българска роза и позлатен орнамент, произведена в Новозеландския монетен двор от 1 тройунция чисто сребро. Вътрешната луксозна кутийка на монетата е пълна с ароматизирани розови потпури и представлява стилизирана роза, а външната опаковка е цилин-дрична кутийка от лакиран картон. Монетният двор на Южния Пасифик е автор и на модернистичната „Валентинка” под формата на сребърна монета от 1 тройунция с изображение на две преплетени сърца и крилат Ерос. Най-привлекателни, обаче, са авангардните бижута-талисмани от паладий с проба 999.5, изработени в най-престижната швейцарска рафинерия ПАМП. Паладият е предпочитан поради сияйния си блясък и устойчивостта си на корозия. Върху всяко кюлче елегантно е изписана думата любов на множество езици. Опа-ковката също е нестандартна – кутийка с цилиндрична форма и коркова тапа, като в нея се намират сертификат и няколко верижки за окачване.

Д-р Валентина Григорова-Генчева,
директор “Злато и нумизматика”
в Първа инвестиционна банка
Повече информация има в сайта на банката
https://my.fibank.bg/GoldShop


PDF

Труд / 06.01.2016

Валентина Григорова, директор "Злато и нумизматика" във Fibank: Златото достига $1200 за тройунция през 2016 г.


Цената на златото може да достигне, а дори и да надхвърли 1200 долара за тройунция през 2016 г., прогнозира пред „Труд“ Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" във Fibank.

„Причината е, че дългоочакваното решение на Федералния резерв на САЩ за вдигане на лихвите, не доведе до отлив от инвестиции в злато и спад в цената на благородния метал. И през декември инвеститорите продължиха активно да влагат средства в злато като още в първите дни на 2016-та цената на благородния метал отбеляза 5% ръст. Традиционно в среда на глобална финансова несигурност, своеобразна валутна война и политическа нестабилност благородните метали започват да играят роля на стабилизатор и защитник на инвестиционните портфейли“, обясни Григорова.

По думите й през последното тримесечие на 2015 г. търсенето на инвестиционно злато в банката се е засилило.

„Отново имаше клиенти, които купуваха по няколко килограма злато под формата на кюлчета от един килограм, но през последните две-три години повечето инвеститори се ориентират към малки разфасовки на златни кюлчета от 20, 50 и 100 грама и монети от 1 тройунция (31.1035 грама). Хората предпочитат да могат бързо да обърнат в живи пари наличността и спестяванията си. Особено голям бе интересът към всички юбилейни монети, като последната емитирана монета от БНБ, златната „Св. Мина”, вече е почти напълно изчерпана. По традиция около Коледа и Нова година хората купуват скъпи подаръци, немалка част от които са красивите златни и сребърни кюлчета за започващата в началото на февруари Година на маймуната, кюлчетата-медальони „Дървото на живота” и др. с религиозна тематика“, каза Григорова.

Малките разфасовки на инвестиционно злато могат по-лесно да се изнасят и продават в чужбина на конкурентни цени на големи пазари като Франция, Германия, Австрия. От края на 2012 година в рамките на Европейския съюз инвестиционното злато не подлежи на деклариране, освен при изрично поискване от страна на митнически служител. Единствено трябва да се носи фактура и сертификат за пренасяното злато. За страните извън ЕС остава валидно правилото злато до 37 грама да не се декларира, но над това количество се обявява пред митницата.

2015

Монитор / 20.10.2015

My Fibank

Всеки десети купува злато за черни дни


Валерия Стойкова

Всеки десети българин влага пари за черни дни в злато, научи "Монитор". Според Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в ПИБ този дял преди време е бил по-голям, а сега е между 10 и 15 на сто.

В момента броят на нетните инвеститори в ценния метал е сравнително е по-малък, но пък мнозина купуват за подаръци", уточнява тя. "Средната покупка е около 1000 лв. Най-популярни остават подаръците за новородени, юбилей и те обикновено са на стойност между 200 и 500 лв.

Купуват се и по-големи и скъпи кюлчета от килограм.

Цената им в момента е около 70 000 лв. От началото на годината също има сделки с такива продукти", добави Генчева.

От "Райфайзен банк" смятат, че с намаляването на лихвите в България хората, които търсят алтернатива на депозитите се увеличават. Най-активни в търсенето на възможности за инвестиции в благородни метали, застраховки и други активи са хора, имащи спестявания и висока финансова култура и са добре информирани за тенденциите на пазара, отчитат от трезора.

Според Надя Неделчева от фирма "Карол" едва около 3 на сто от българите влагат парите си в различни активи от имоти и депозити. "Над 75% от финансовото богатство на домакинствата е в депозити, което много по-голямо отколкото в развитите страни, където около една трета", казва тя. По думите й само 1% от нас инвестират през взаимни фондове, в спестовни застраховки - около 1,5% и директно в акции на публични компании - към 2 на сто.

Данни на "Уникредит Булбанк" сочат, че под 1% от клиентите инвестират парите не само в депозити. От началото на годината обаче се наблюдава ръст на алтернативните вложения във взаимни фондове, доброволните пенсионни фондове и застрахователни продукти, които според експертите на трезора носят по-добра и по-сигурна доходност. Проучване на пазара сочи, че най-активните във вложеният във взаимни фондове са на възраст над 45 години, като на тях се падат 74% от сделките и 54% от внесените суми. При спестовните застраховки "Живот" на много полици са купени от клиенти от 31 до 45-годишна възраст, следвани от тези между 46 и 60 години, сочи още статистиката. Средната вноска по този продукт е 27 лв.

Доста по-различни цифри цитира Тихомир Тошев, шеф на "Кредит център". Той смята, че около една пета от българите влагат пари в пенсионни фондове и спестовни застраховки. "Последният продукт става популярен и заради ипотеките, където банките изискват застраховка "Живот", покриваща цялата сума на заема. В такива случай те съветват клиентите си и да увеличат сумата за спестовната си полица, ако имат такава. Делът на инвестициите във взаимните фондове е много малък", обяснява той.

По думите му най-активни в алтернативните инвестиции са семейните хора на възраст между 30 и 40 години. Обикновено спестовни застраховки се правят от мъжете, които носят основния доход в домакинството.

Експертът съветва да се правят по-дългосрочни инвестиции (поне няколко години) и така да се намалят още повече рисковете. "Не бива да се забравя, че доходността от подобни вложения не се постига за няколко месеца, а за по-дълъг период от време. Трябва да се знае, че има опасност и от загуби на част от парите, както това стана по време на финансовата криза през 2008 г.", припомня Тошев

Телеграф / 28.1.2015



Монитор / 28.1.2015

My Fibank

2014

Преса / 15.03.2014



Цената на златото достигна шестмесечен връх на световните борси

Конфликтът между Украйна и Русия, както и тревогите на международните пазари за спада на икономическия растеж в Китай напомпаха цената на благородния метал. В петък златото стигна 1376 долара за тройунция (31,1 грама). Така само от началото на годината стойността му се е повишила с 14,6 на сто от 1201 долара в края на декември. Напрежението в Украйна не е единствената причина за увеличаването на цената на златото, но допринася за вдигането ., коментира Валентина Григорова-Генчева, директор „Злато и нумизматика“ в Първа инвестиционна банка. Благородният метал претърпя сериозен спад преди възникването на напрежението в страната, причината са спекулативни сделки. След това Китай и Индия показаха, че няма да се откажат от търговията, и увеличиха покупките, което вдигна цената. Сега за ръста помагат и руските олигарси, които губят покрай ситуацията в Украйна и влагат свободните си капитали в метала. Генчева допълни, че очакванията са златото през годината да се движи в рамките на 1300-1400 долара за тройунция. Ако обаче се стигне до военни действия в Украйна, благородният метал може да скочи и над 1500 долара. Международните шокове повлияха и на долара. Щатската валута поевтиня рекордно спрямо българския лев за последните две години и половина. Официалният курс на БНБ от четвъртък е 1,40283 лв. за 1 долар. За последно американската валута беше под тази граница на 31 октомври 2011 г. - 1,39692 лв. за долар. Вчера доларът леко поскъпна, като БНБ обяви курс от 1,40869 лв. за един долар. Валутните бюра в София купуваха щатската валута вчера за 1,40 лв. и я продаваха за 1,41-1,42 лв.

Спадът се обяснява със ситуацията на международните валутни пазари, където инвеститорите изоставиха зелените пари и заложиха на валути като швейцарския франк и йената. Те се смятат за убежища при глобални сътресения.

Преди месец доларът се разменяше за 1,42688 лв., а на 14 март м.г. хората у нас плащаха 1,51181 лв. за 1 долар. За една година американската валута спадна със 7,2%. Годишен спад от 21,6% има и при курса на руската рубла спрямо българския лев. През миналата година за 100 рубли са се плащали 4,90906 лв., а сега - 3,8493 лв.

Репортер / 24.1.2014

My Fibank

Цената на златото ще стигне $1400 през 2014г.

В период на излизане от икономическата криза златото ще надмине сегашните си ценови нива

- Г-жо Генчева, има ли промяна в инвестиционната култура на българина и в частност в инвестирането в благородни метали?

- За изминалите 10 години българинът изгради правилен поглед към инвестирането в благородни метали. Традиционно той залага на правилото да има пари за черни дни. С времето установи, че има и други благородни метали освен златото -като среброто например. В същото време се разви и усетът да се инвестира в продукти, които стават за носене - като бижута с висока проба, изработени от световноизвестни рафинерии. Такъв е случаят с нашите продукти - кюлчета-медальони от паладий, които единствено банката предлага в България. Тези кюлчета се наложиха и заради наименованието на серията „Талисман", и като предпочитани подаръци от клиентите.
- Увеличи ли се броят на инвестиционните посредници на благородни метали?

- Броят на посредниците през последните три години нарасна неимоверно. През 2001 г. единствено Fibank беше играч в тази сфера. Причината според мен е бляскавият период на благородните метали през изминалите 10 години. Толкова дълъг непрекъснат период на възход не е имало в историята на благородните метали. 2013 година беше първата, в която цените им отбелязаха спад.
В края на 2012 г. всички анализатори бяха единодушни, че цената на златото ще достигне 1700 долара за тройунция. Някои дори прогнозираха 2000 долара за тройунция. Всъщност средната цена за миналата година е около 1400 долара за тройунция. Най-зле през миналата година се представи среброто и то загуби най-значителна част от своята цена. Затова се очаква то да възвърне по-бързо своята цена през тази година и да бъде предпочитан благороден метал за инвеститорите - заради много по-достъпната си продажна цена.

- Fibank откри първия банков електронен магазин за злато и нумизматични продукти в България. Какви са тенденциите, които наблюдавате?

- Магазинът стана изключително популярен, защото предлага всички наши продукти, включително монетите на БНБ. Клиентите са на възраст между 35 и 45 години, като почти поравно са мъжете и жените. Половината от тях са клиенти и на банката, но другата половина са новодошли, привлечени от възможността да закупят висококачествени продукти от благородни метали онлайн. Най-популярни са монетите, но по време на промоция се увеличават клиентите и за кюлчета-медальони. Те съчетават естетическата си стойност - красив съвременен дизайн и възможността да бъдат носени, с инвестиционната си стойност - изработени са от метали с най-чиста проба в една от най-известните швейцарски рафинерии, ПАМП.

- Какви са Вашите очаквания за пазара на благородни метали през тази година?

- Ако отчетем инфлацията, цената на златото трябва да се покачи до 2000 долара за тройунция. По-логичната цена, и тази, която аз очаквам, е около 1400 долара за тройунция. При среброто цените ще се повишат до 22-23 долара за тройунция. Януари месец се очертава доста силен за златото - средните нива на цените са около 1230 долара за тройунция, а при среброто - почти 20 долара за тройунция. Мисля, че цените ще се повишат на няколко пъти през годината. Още повече, че има много силно търсене на злато на китайския пазар. Китай отбеляза смели инвестиционни решения - не само купуваше вече добито злато, но и инвестира в мини на няколко континента.
При такъв огромен интерес на консуматор като Китай, с изключително бързо нарастваща средна класа, имаме основания да очакваме, че цената на златото, ако не да расте, то поне задължително ще се задържи около средното ниво от м.г.
Затова не приемам прогнозите на анализатори, че цената на златото може да се понижи до 800-900 долара за тройунция. Това ще доведе до фалит на редица минни компании и девалвиране на свързаните с тях финансови продукти. Защото от години е известно, че производствените разходи за добив на тройунция злато са около 1100 долара.

- Какво бихте посъветвали клиентите си - в какво да инвестират тази година?

- Най-добре би било да инвестират в нещо, което им доставя удоволствие. Психолози, които анализират инвестиционния процес, твърдят, че когато човек е удовлетворен от направената инвестиция, дори да не е печеливша, той по-лесно би понесъл евентуалните загуби. Инвестирайте в неща, които са достъпни за вас. Не инвестирайте, пестейки, а инвестирайте свободните си средства в нискорискови продукти. Имайте предвид, че дори да инвестирате в сребро, в дългосрочен план -след 5 или 10 години, вие ще сте големият печеливш. Да не говорим за златото, което е традиционен стабилизатор на инвестиционните портфейли и никога няма да загуби стойността си, дори в определени периоди да не е най-актуалният финансов инструмент. При стабилно излизане на света от икономическата криза, златото определено ще надмине сегашните си ценови нива.
Не инвестирайте, пестейки, а печелете като инвестирате свободните си средства

Марица / 22.1.2014



Българин затвори 20 000 евро в диамант

Десетки са хората в България, разменили парите си за инвестиционни диаманти. Сред тях има и предприемчиви пловдивчани. Кой купува диаманти и защо ги купува, е конфиденциална информация, казват от дирекция „Злато и нумизматика" на ПИБ. Факт е обаче, че нито един клиент досега не е поискал обратно изкупуване за скъпоценния си камък, категоричен е директорът на дирекцията Валентина Григорова-Генчева. Тази опция осигурява едва 70 на сто от актуалната борсова цена на продавача, закъсал за кеш. Един от основните плюсове на диамантите е, че те не подлежат на регистрация или деклариране при износ. А в чужбина е гарантирано, че продавачът ще вземе по-добра цена за актива си, смятат наблюдатели на специфичния пазар.

Все още е сравнително слабо търсенето на инвестиционни диаманти в България, обобщава Валентина Генчева. Причините за това са две: у нас липсват исторически традиции за такива сделки и хората живеят с усещането, че тази инвестиция е прекалено голяма и скъпа. Усещането обаче е измамно, защото един килограм злато струва около 60 000 лева, а един карат диамант от цвят Д - около 50 000 лева, прави аналог банковата директорка. В 3-годишната история, откакто дирекцията търгува със скъпоценни камъни, най-скъпият продаден брилянт е бил 2 карата, на стойност 20 000 евро.

Финансовата институция не държи диаманти в наличност, а доставките се правят само по заявка от Диамантената борса в Антверпен. Пратката от банката до конкретния клиент в коя да е точка на страната става с инкасо автомобили при строги правила за охрана. Неизменна част от доставката е сертификатът на камъка, които всъщност го прави инвестиционна стока. Ако имате диамант или поне си мислите, че притежавате такъв, единствените лицензирани оценители на такъв вид скъпоценни камъни се намират в Музея на Земята и хората в София.

Техните експерти са в състояние да оценят и сертифицират брилянта и така да му вземете висока цена.

Защо диамантите са ценни? Първо, защото не са в неограничено количество. За сметка на това пък голяма стойност се съдържа в малък обем. Диамантите не представляват част от валутния резерв на нито една държава. Поради това няма правителство в света, което да упражни натиск върху цените или да постави под контрол пазара на скъпоценности. В повечето случаи инвестициите в диаманти не се правят със спекулативна цел, тоест не се купуват и продават с цел бързи печалби. Дори напротив, едно от правилата при сделки е брилянти е да се изчака поне пет години от покупката, за да се реализира добра доходност, вметва Валентина Генчева. В световен план цената им в последните над 100 години е вървяла само нагоре, като леко забавяне е имало през 2010 година. Цената пък се определя въз основа на няколко важни белега на камъка - шлифовка, тегло, чистота и цвят. Пазарът в България е ограничен за диаманти максимум до 2 карата. Но истинските ценители в чужбина влагат милиони долари в такива активи.

Камъкът Тейлър-Бъртън Един от най-известните диаманти в света е камъкът, наречен Тейлър-Бъртън. 69-каратовият диамант във формата на капка бил купен през 1969 година от американския актьор Ричард Бъртьн за съпругата му, не по-малко известната Елизабет Тейлър. През 1978 г. американската актри| са съобщи, че го предлага за продажба и ще даде част от получените пари за построяване на болница в Ботсвана. Само за да го разгледа, потенциалният купувач тогава трябвало да заплати 2500 долара. През юли 1979 г. диамантът бил продаден най-накрая за 3 милиона долара. Последната информация за него идва от Саудитска Арабия.

2013

Репортер / 19.4.2013



Fibank пуска бижута за абитуриенти


Fibank (Първа инвестиционна банка) пусна нова колекция златни и сребърни бижута от серията „Wave", съобщиха от банката. Продуктите са подходящи за подарък на предстоящите абитуриентски балове.
До 31 май 2013 година красивите бижута с изображения на „Вълна", „Делфин" и „Раковина" ще бъдат на специална промоционална цена с намаление от 5%, ако бъдат поръчани от онлайн магазина на адрес: https://my.fibank.bg/GoldShop .
Стилните кюлчета медальони от серията Wave са изработени в най-престижната швейцарска рафинерия РАМР, чийто официален представител за България е Fibank.

Стандарт / 07.2.2013

My Fibank

Монетите са новите бизнес подаръци


Валерия Стойкова

Българските предприемачи все по-добре усвояват правилата на добрия тон в бизнеса. Това се вижда и от подаръците, които предпочитат да купуват за различни бизнес поводи. Все по-често вместо бутилки българско вино или ракия или смешни кукли в народни носии се подаряват колекционерски монети. Те са много по-удачен вариант поради малкия си размер, изискан външен вид и доста по-голямата стойност, обясняват от средите на бизнеса. Отдавна нумизматичната индустрия е усетила предпочитанията на бизнеса и с голямо въображение и нестандартни идеи залива пазара с такива монети. Предложенията от страна на световните монетни къщи са стотици, коя от коя по-оригинални. У нас също се предлагат серии, подходящи както да бъдат подарени на бизнес партньори, така и за други поводи. Едно от най-новите предложения на дирекцията "Нумизматика и ценни метали" в Първа инвестиционна банка е монетата "Българска роза". Тя се предлага в оригинална луксозна кутийка, пълна с ароматизирани розови потпури, а цената е напълно приемлива. Монетата е произведена в новозеландския монетен двор по поръчка на ПИБ с идеята да стане посланик на България сред чуждия бизнес и нашите сънародници зад граница, каза д-р Валентина Григорова, директор и виден експерт по нумизматика. ПИБ е официален представител на новозеландския монетен двор за България и Балканите.
"Все по-често в последните години се обръща внимание на атрактивността и на естетическата стойност. Преди монетите бяха основно благороден метал и изключително високо гравьорство. Сега се залага на нови елементи в структурата на метала, в композицията на монетата - например изработени на принципа на пъзела, с инкрустирани полускъпоценни камъни", обяснява новите моди в металосеченето Григорова. И дава пример с Германия, където са произведени монети с капсулирани парченца от Берлинската стена. Има и такива с частици от потънали легендарни кораби, раковини... Те имат основно нумизматична стойност и практиката в по-развитите страни е монетните къщи да създават абонаментни програми.
Едно от най-важните неща е опаковката, на която се обръща изключително внимание и много често тя е много по-атрактивна и привличаща от самата монета. Кутийките са под формата на влак, на автомобилна гума и т.н. При сериите с екзотични риби например кутийките наподобяват аквариуми. Има ароматни монети, ухаещи на кокос - в самата монета се вкарва есенция, която се активира при допир или просто при отваряне.

Стандарт / 07.2.2013



Мексико отля 1 кг злато


Валерия Стойкова

Току-що завърши Световното монетно изложение в Берлин, най-голямото събитие за годината в Европа и света за инвестиционните метали - злато, сребро, платина и паладий, както и за монетите. По време на това събитие монетните дворове представят новите си емисии и програми за годината, а търговците правят големите договаряния.
Акцентът тази година при всички производители е стремеж към предлагане на по-достъпни цени за по-широка клиентска маса, която да може да купува повече продукти, разказва Валентина Григорова от ПИБ. Всички страни и пазари реагират на негативното въздействие на икономическите ограничения и затова се стремят да направят продуктите си по-достъпни.
Въпреки това има производители, които искат да привлекат най-богатите. Една от атракциите на изложението беше уникална монета от 1 кг чисто злато, произведена по поръчка на Националната банка на Мексико по повод 200 г. от началото на нейното монетосечене. Тя е много луксозна и в много ограничен тираж, определено насочена към колекционерите, само премията върху цената й е $10 хил. За да не звучат банално благородните метали, в голяма част от тазгодишните емисии на монети те са комбинирани с фини инкрустации на полускъпоценни камъни и цирконий. Подобни продукти са атрактивни за клиентите, защото са изработени от сребро и цената е по-достъпна. Разработени са няколко различни колекционни серии на различни монетни дворове, към които ние определено ще проявим интерес, обяснява Григорова.

Вестник 24 Часа / 07.2.2013

My Fibank

Монети и кюлчета с 5% отстъпка за Свети Валентин


Монети и кюлчета с 5% отстъпка за Свети Валентин и 8 март предлага Първа инвестиционна банка. На промоция ще са монетите "Св. Валентин" и "Българска роза", както и кюлчетата талисмани "Любов", "Вечност" и "Вселена".

Новинар / 07.2.2013



Fibank със специални предложения за Св. Валентин и 8 март


Промоцията ще продължи от 07.02 до 08.03.2013 г. Fibank (Първа инвестиционна банка) предлага на своите клиенти специални предложения с отстъпка от 5% за предстоящия празник на любовта - Св. Валентин, и 8 март.
През периода от 7 февруари до 8 март 2013 г. включително (17 ч.) всеки клиент може да закупи следните продукти с отстъпка от 5% през електронния магазин Fibank Gold & Silver (https:// my.fibank.bg/ GoldShop).Красивите талисмани са изработени в най-престижната швейцарска рафинерия ПАМП, чийто официален представител за България е Fibank, и се продават в луксозна опаковка с аксесоари.

Репортер / 07.2.2013

My Fibank

Fibank със специални предложения за Св. Валентин


Fibank (Първа инвестиционна банка) предлага на своите клиенти специални предложения с отстъпка от 5% за предстоящия празник на любовта - Св. Валентин - и 8-ми март. През периода от 7-и февруари до 8-ми март 2013 г. включително (17 ч.), всеки клиент може да закупи следните продукти с отстъпка от 5% през електронния магазин Fibank Gold & Silver (https:// my.fibank.bg/GoldShop): монета „Св.Валентин" (95 лв.); монета „Българска роза" (138.70 лв.); кюлчета талисмани Любов (232.75 лв.), Вечност (327.75 лв.) и Вселена (232.75 лв.), а посочените цени са с отстъпка.

Стандарт / 07.2.2013



Fibank дава 5% отстъпка


Fibank дава 5% отстъпка за монети и кюлчета, подходящи за подарък, специално за празника на любовта - Св. Валентин, и за 8 март. През периода от 7 февруари до 8 март 2013 г. включително (17 ч) всеки клиент може да купи продукти с отстъпка от 5% през електронния магазин Fibank Gold & Silver (https://my.fibank.bg/GoldShop).

2012

Вестник 24 Часа / 29.12.2012



2013-а: парите в злато, земя и акции

По-смелите могат да пробват и със среброто


СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА

Златото, среброто, акциите на българската борса, храните, земеделската земя - това са най-атрактивните варианти за инвестиции през 2013 г., показа допитване на "24 часа" до анализатори и финансисти.
При акциите ще има повишение, прогнозира Николай Василев, изпълнителен директор на "Експат капитал". Според него голям плюс е фактът, че върху печалбата от тях няма данък, както и върху доходността от взаимни фондове.
Благородните метали ще останат атрактивни за инвестиции, макар че категорични прогнози за 2013 г. специалистите отказват да дадат.
"Златото и среброто ще запазят ролята си, защото традиционните мерки за преодоляване на кризата са валидни - никой не е казал, че се излиза от нея", смята Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Тя очаква определящи да са американските пазари. " Имаше известни колебания, но
очаквам цената на златото да достигне 2000 долара
за тройунция, а среброто не е изключено да стигне отново 45 и дори 50 долара, прогнозира Генчева. Според нея среброто е останало подценено през 2012 г., защото стагниращата икономика не го използвала много за индустриални цели, което е класическата му употреба. През 2013 г. се очаква да влезе в тази роля и цената му да се качи.
"Инвестициите в злато запазват своята устойчивост. През 2013 г. сделките ще са под знака на нервността и гарантиране на придобитото статукво от 2012 г. Това бе 12- а поредна година на печалба за инвестиционното злато, което поскъпна с 9-10%," обясни Иванка Василева, управител на " Голд сентър". Тя уточнава, че въпреки това специалистите са много внимателни в оценките и прогнозите за 2013-а.
Ще се наблюдават внимателно финансовите показатели на еврозоната и САЩ,
международната стабилност като цяло.
Иванка Василева коментира, че през 2013 г. излишъкът при предлагането на среброто може да забави ръста в цените, особено ако глобалната икономика се възстановява бавно или изобщо няма ръст. Това ще ограничи търсенето на метала при производството на потребителски стоки. Василева цитира прогнози на анализатори, че средната цена на среброто ще достигне 32 долара за унция.
"За консервативно настроените спестители найдобрата инвестиция дългосрочно остава златото", смята Георги Стоев, управляващ партньор в "Индъстри уоч". Той уточнява, че това е най-добрият инструмент за спестяване за пенсия, но 1 г. е твърде кратък период, за да се предвиди дали златото ще поскъпва по-бързо от други инструменти.
Според Николай Василев цената на благородните метали е психология ако има задълбочаване на регионалните конфликти в някои части на света, несигурност, повишен риск, златото ще поскъпва.
В злато и сребро може да се инвестира не само на борсата - те са и физически актив под формата на кюлчета, медальони, монети, бижута. В България са популярни за подаръци и така с времето се превръщат в инвестиционен инструмент, който има уникални характеристики - ценен е, има естетическа и сантиментална стойнсот, коментира Валентина Григорова-Генчева.
Земеделската земя също ще остане сред изгодните инвестиции през 2013 г. Вложението е от най-сигурните, защото дава текуща доходност под формата на рента, обясни Борислав Петков, председател на асоциацията на собствениците на земеделски земи. Обработването би донесло добра печалба, когато е с ниска себестойност и висока ефективност. Петков прогнозира, че продажната цена на земята
ще се покачи средно със 7 до 15%
през следващата година, а рентата - с поне 20-25 на сто. Активността на фермерите ще е висока заради субсидиите за следващия програмен период. Петков предупреждава, че който няма сериозни намерения и не знае какво да прави със земята, да не купува.
В международен план прогнозите на чуждите експерти са, че 2013-а ще е
годината за инвестиции в основни житни култури
зарадивсе по-сложните метеорологични условия, и в благородни метали - заради продължаващата несигурност от кризата и регионалните конфликти.
Експерти от Rabobank прогнозират, че цените на пшеницата и царевицата през първото тримесечие на 2013 г. ще се повишат. Това обаче ще стимулира земеделските производители да разширят посевните площи, а по-високата реколта ще понижи световните цени през втората половина на годината. Основна пречка за реализиране на този сценарий би могъл да бъде рискът от продължителната суша в САЩ.
Според Саксо банк
соята може да поскъпне с до 50%
заради слабата реколта тази година и растящата употреба на биогорива. Запасите в САЩ били достигнали 9-годишен минимум. Новата реколта също била уязвима от природни катаклизми.
Тенденцията за поскъпване на храните е дългосрочна и ще продължи, не е типична само за 2013 г., коментира Николай Василев. Петролът можело да тръгне нагоре, ако има регионални конфликти или световен ръст на икономиката. Василев очаква, че еврото ще отслабне спрямо долара, но точен курс трудно може да се прогнозира.

Вестник Стандарт / 20.12.2012

My Fibank

Златото поскъпва до $2000 през 2013 г.


Цената на златото ще достигне 2000 долара за тройунция през 2013 г., прогнозира за "Стандарт" д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" към Първа инвестиционна банка. "За догодина спокойно можем да задържим оценката си за цена на златото от 2000 долара за тройунция, а за среброто не е изключено отново да се върне на нива от 50 долара за тройунция", каза Генчева. ПИБ продава около 125 кг злато годишно. ПИБ откри онлайн магазин за продажба на продукти от злато. На адрес https://my.fibank.bg/GoldShop клиентите могат да поръчат онлайн продукт с 5% отстъпка. Доставката става до 1 работен ден.

Вестник Репортер / 20.12.2012



Fibank отвори онлайн магазин


Fibank представи нов електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал - https://my.fibank.bg/GoldShop. до 18 януари 2013 г. продуктите, закупени от онлайн магазина Gold&Silver ще се продават с 5% отстъпка, обясни Валентина Григорова, директор "Злато и нумизматика" в банката.

Вестник Труд / 20.12.2012

My Fibank

Банка с онлайн магазин за злато


Нов електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал Gold&Silver отвори Първа инвестиционна банка.
Продуктите, закупени до 18 януари 2013 г., ще се продават с 5% отстъпка, обявиха от трезора. По-голямата част от продуктите ще се продават в луксозна опаковка, придружени от сертификат за автентичност, а доставките ще се извършват в рамките на следващия работен ден след заявяване на поръчката.
Онлайн клиентите могат да разгледат най-често продаваните, най-новите или последно добавените продукти.
Монетите и колекционерските серии са подробно описани, като някои от тях имат уникални истории, подчертават от банката.

Вестник 24 Часа / 20.12.2012



Продават кюлчета и в интернет


Златни и сребърни кюлчета, монети и медальони от благороден метал вече се продават по интернет. Вчера Първа инвестиционна банка представи електронния си магазин.
До 18 януари продуктите ще се продават с 5% отстъпка. Доставката ще се прави на следващия работен ден.
Банката представи и новите си нумизматични монети. Едната серия са за Годината на Змията. Те са и едни от най-продаваните по празниците заедно с монетите с коледни и новогодишни мотиви. Другата серия са за деца и са подходящи като подарък за новородени.

Вестник Република / 18.05.2012

My Fibank

Fibank пусна луксозна монета с карта на София


Fibank (Първа инвестиционна банка) представи единствената по рода си луксозна монета с карта на центъра на София.
София е първа сред балканските столици, която вече притежава подобна монета и трета в Европа, след Париж н Берлин.
Монетата е отсечена в швейцарската рафинерия ПАМП от 2 тройунции сребро - 62 г. с частично позлатяване и висок релеф – Google ZOOM София".
Монетата е включена и в луксозна колекционна серия от 5 монети х 2 унции сребро с частично позлатяване, където наред със София са представени и монети на Ню Йорк, Париж, Токио и Берлин. За момента в страната са внесени само 100 серии от този вид, а комплектът струва 1170лв.

Вестник Преса / 18.05.2012



София вече има своя монета


Сребърна монета с карта на София от птичи поглед предлага на колекционерите Първа инвестиционна банка (ПИБ). Столицата е първата на Балканите и трета в Европа (след Париж и Берлин), която се включва в тази колекция. Монетата е част от луксозна серия от 5 монети, всяка от 2 унции сребро, или 61 грама, както и частично позлатяване. Наред със София са представени и монети на Ню Йорк, Париж, Токио и Берлин. У нас са внесени само 100 серии. Една серия струва 1170 лева. На гърба на софийската монета има изображение на британската кралица, номинальт е 5 фиджи долара. Остров Фиджи е член на британската общност.

Шефката на дирекция "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка Валентина Григорова показа луксозната колекция, отсечена в Швейцария.

Вестник 24 Часа / 18.05.2012

My Fibank

София на уникална монета


Така изглеж­да монетата с картата на София. Тя е първата балканска столица, включена в проекта Google Zoom, и трета в Европа след Париж и Берлин.

София на уникална монета

Сребърна монета с карта на София представи вчера ПИБ. С 24-каратово злато са изобразени знакови сгради - Народният театър "Иван Вазов”, храм-паметникът "Св. Александър Невски" и други. На гърба е ликът на английската кралица. Това я прави универсално платежно средство по света", каза Валентина Григорова, директор в банката. Монетата е част от колекция с още четири с картите на Париж, Берлин, Ню Йорк и Токио. Цената е 1170 лв. (24 часа)

2011
Вестник Банкер / 10.12.2011

Уникален медальон от ПИБ


По случай 10-годишния си юбилей Първа инвестиционна банка предлага на клиентите си специален медальон “Твоят ангел хранител". Изделието е изработено от най-висока проба сребро. От едната страна на медальона е гравиран ангел хранител, а от другата - майка с дете. И двата образа са изработени от матово злато. Цената му е 205 лв. с ДДС. Целият медальон е в Ренесансов стил, обясни Валентина Григорова-Генчева, дирвктор “Злато и нумизматика" в ПИБ. Продуктът е насочен към децата, но не само, допълни тя. Идеята ни е, че всеки човек от раждането си получава своя ангел хранител, каза Григорова. Банката ще дари по 2.25 лв. от всеки продаден медальон на деца от София и Варна, които растат сред домашно насилие и бедност. Първа инвестиционна банка е приготвила и други изненади за клиентите си през празниците. Те ще могат да закупят златни и сребърни кюлчета от серията “Лунен календар". Според китайския календар следващата година е тази на дракона, затова самите кюлчета са украсени с неговия образ. Златните кюлчета се предлага в две разновидности - от пет грама и от една тройунция. Цените им са съответно 580 и 3435 лева.

My Fibank
Вестник 24 Часа / 09.12.2011

Заможни българи влагали в злато, не познавали диамантите


СОФИЯ ГЕОРГИЕВА
По-заможните бьпгари предпочитат да инвестират в златни и сребърни монети и кюлчета. Все още диамантите не са сред предпочитаните варианти, защото са по-малко познати у нас. показват наблюденията на Валентина Григорова-Генчева, шеф на "Злато и нумизма­тика" в Първа инвестиционна банка. Камък от 0.72 карата например можело да се купи за около 6000 лв. Търсенето и покупката на инвестиционно злато се увеличи с 25% през тази спрямо миналата година.
Цената на златото ще расте нагоре и по всяка вероятност ще премине границата от 2000 долара за тройунция догодина, прогнозира Валентина Григорова-Генчева. Според нея поскъпването ще е трайно, защото засега няма тенденция и програма за излизане от рецесията в световен мащаб. Освен това благородният метал продължава да е атрактивен за инвеститорите. Той се явява стабилизиращ фактор в портфейлите им, а и е чест избор вместо инвестиране във валута заради колебанията на пазарите.

Вестник 24 Часа / 10.2011

Доходността е по-висока


Д-р Валентина Григорова, ПИБ.
В сравнение с други вложения доходността от злато е по-висока. От началото на 2011 г. то е поскъпнало с 14%.
Златото най-вероятно ще се задържи в краткосрочен план около 1800 долара за тройунция, но не е изключено да атакува 2000 към края на годината. Възможно е недостигът да изстреля цената и по-нагоре. В момента златото е подценено спрямо инфлацията. Очаквам дълготрайно поскъпване и нови рекорди. Напълно възможно е през 2014-2015 г. да е около $ 5000.
Важни за доходността са политически и макроикономически събития, фалит на европейска държава, проблеми в големи банки биха подпомогнали подобно развитие.

2010
My Fibank
New Zealand Herald 04.03.2010

New Zealand Herald 04/03/2010
Page:3
By: Christopher Adams
Section: Business News
Region: Auckland Circulation: 180939
Type: Metro
Size: 405.00 sq.cms
Frequency: MTWTF—

NZ-made coins in keen demand

Bulgarian expert says European collectors favour our vibrant and modern designs
by Christopher Adams

A visiting Bulgarian banker and coin expert says New Zealand-made coins are popular in her homeland because they are more vibrant than those made in Europe.
Valentina Grigorova-Gencheva, the head of gold and numismatics at Bulgaria's First Investment Bank, said the bank had been in a partnership with coin maker New Zealand Mint (NZM) since 2007.
"The coins are very beautiful and the designs are very modern," she said. Grigorova-Gencheva said coins produced in European mints were often "very conservative", while coins produced here incorporated a wide range of colours and designs.
European mints also focused on producing coins related to their own countries, while NZM produced coins with a variety of global themes.
The coin maker released a Bulgarian-themed coin - featuring the country's fourth-century Panagyurishte Treasure - last year which proved popular with Europeans.
Grigorova-Gencheva said she was working with designers to put the final touches on two more Bulgarian-themed coins.
NZM managing director Gary McNabb said 98 per cent of the coins produced by the privately owned company were exported. He said coin collecting was not popular in New Zealand. "The bullion side of the business is the Kiwi market."
The company exported $20.7 million worth of coins to eastern European and Balkan countries last year.
It produced a coin to mark the 60th anniversary of the Kalashnikov rifle, in 2007 which proved a hit in Russia.
McNabb said revenues had grown significantly over the past six years, mostly because of growth in the collectible coin trade.

MINT CONDITION: Valentina Grigorova-Gencheva holds a Panagyurishte Gold Treasure, made in New Zealand.

Pure Kiwi coins / 03.2010

Trade News March, 2010
Page:8
General News
By: Continued on page 7
Region: New Zealand
Type: NZ Magazines Trade
Size: 212.80 sq.cms
Frequency: Monthly
Pure Kiwi coins
European investors and collectors are turning their attention towards New Zealand gold and silver coins in trou­bled times.
New Zealand Mint, a privately owned Auckland business, is building a market tor its collectible coins through one of the leading European importers, Bulgaria's biggest bank, the First Investment Bank based in Sofia.
One obvious reason for the increased demand is that the Global Financial Crisis has heightened the appeal of gold and silver as traditional stores of value. As the crisis deepened the gold price reached US$1,000 an ounce in February 2009 and remain above that mark.
Less well-known is the substantial interest by European investors in gold and silver coins for their aesthetic appeal, as well as intrinsic value. NZ Mint, New Zealand's only precious metal mint, has been minting legal ten­der commemorative coins, gold bullion
and medallions for over four decades.
It exports 98% of its production and last year more than US$20m of product went offshore. Of that total US$14.5m of coins were exported to Eastern Europe and the Balkan countries.
During her visit to New Zealand this month, the bank's founding head of gold and numis­matics, Dr Valentina Grigorova-Gencheva, told Trade News that the New Zealand gold Kiwi coinage was highly respected for its quali­ty. With gold assay of 999.9 (24-carat) the Kiwi matches the Australian Kangaroo and Canadian Maple Leaf.
"There was increased demand for bullion in 2008 when the GFC hit Europe, including Bulgaria, and hundreds of clients transferred to gold in 1 troy oz coins and into bullion bars; 2009 was not as big a success but our people continue to
buy bars and collectible sets."
"In my country the coin market is quite large and Fibank has a specialised numismatics department. Traditionally, Bulgarians like to use coins as a gift."
"We Bulgarians prefer the purest quality bullion. The gold Kiwi has a quite exceptional assay and NZ Mint also prepares a wonderful silver coin. Some mints use gold with two or three other metals."
Since late 2007 Fibank has imported more than 20,000 coins from NZ Mint at a value of more than US$2m. "We can grow this volume and I have high hopes for the success of a series of coin sets we are working on with NZ Mint."
Fibank already has a significant mar­ket for coin sales in Russia and NZ Mint coins that have sold well. These include Sherlock Holmes coin collections, and a Sputnik coin. In a major step has recent­ly completed a co-operation

agreement with the National Bank of China. Lunar series coins are popular in Bulgaria and NZ Mint's 'Year of the Tiger' coin is expected sell well there and in Russia and China.
Fibank trades a range of bullion coins including the American Eagle and South African Krugerrand. The famous French Napoleons minted from 1852-70, and once the main tender of Bulgaria, have passed over the generations to be put aside for 'hard times' and remain part of Bulgarians' family history.
Dr Grigorova-Gencheva graduated with a PhD in Ancient History and Numismatics from the University of Fribourg, Switzerland, and has a background in archaeology and the valuation of ancient coins.
NZ Mint manufactures coins to mark historic events and Dr Grigorova-Gencheva was in New Zealand this month to finalise a series of new coins featuring themes from Greek history. "Some of the designs will also be popular with Russian, Serbian, Macedonian and Greek people. We are looking for images that could be used on coins for orthodox countries to celebrate Christmas and Easter."
Two new sets will relate to the famous Bulgarian Rose. "Bulgaria supplies rose oil to the biggest perfume companies in Europe and has two large perfume businesses of its own exporting to the Russian market."
NZ Mint designers are also working on a special coin as a charity initiative for the Bulgarian State Child Protection Agency.
Dr Grigorova-Gencheva says most big national mints are preoccupied with their own programmes and there is an opportunity to boost the trade between New Zealand and Bulgaria.
She is proud of the way Bulgaria has emerged from the GFC as one of the most stable states in southern Europe and Fibank is taking a leadership role. Bulgaria faced a serious recession last year that deepened by mid-year to -4.2%. Fibank focused on maintaining adequate liquidity and its capital base and emerged with an upgrade in Fitch rating from 5 to 3 and a long-term credit rating revised upwards to BB-.
"The Bulgarian system is more stable than that of Greece. We can guarantee the capital of our clients. We must remain prudent. Every country must to find its own way through the crisis and remain safe."

Bulgarian bank executive Dr Valentina Grigorova-Gencheva is a big fan of New Zealand gold and silver coins.


Електронни
13.08.2022 bloombergtv.bg

Интересът към златото в България тази година е рекорден

Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика в Първа инвестиционна банка,


Златото е най-добре представящият се благороден метал от началото на годината, а в национален план към момента обемът на сделките вече е надминал нивата за цялата изминала година и в оставащите четири месеца също очакваме силна активност. Това коментира в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Делян Петришки доц. д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" във Fibank. „Златото отбелязва абсолютно рекордни парични потоци, към днешна дата в евро всички статистики са на зелено. Доходността на месечна база е над 1,5%, за шест месеца е 5%, а за една година – 15% на инвестициите в злато в евро. Продължава да се пази високата доходност, но по-важното е, че тя успява да запази финансовите авоари в сравнение с други инструменти, които отбелязаха отстъпление тази година“, посочи тя. Григорова-Генчева добави, че се наблюдава и сериозна конкуренция между долара и еврото, което оказва влияние на цената на златото. „По отношението на валутите наблюдаваме продължаваща валутна война между долара и еврото. САЩ успяха да укрепят валутата си, това очевидно повлиява цената на златото – когато тя отиде до 1800 долара за тройунция, виждаме известен спад в евро, което е доказателство, че няма сериозни движения и промени в цената на благородния метал, а само конкуренция между двете валутите“, обясни експертът. Според нея геополитическата несигурност в Европа заради войната в Украйна ще спомогне за поддържането на високите нива на цените на златото. Григорова-Генчева потвърди, че в макроикономически и геополитически план няма никакви основания за спокойствие поне в Европа, докато в САЩ инвеститорите са във ваканционен период и данните, макар и окуражаващи за момента, не могат да бъдат барометър. „Инфлацията наистина е намаляла, но през лятото има по-малка консумация. Когато населението се върне към нормалният работен ритъм и консумация през септември, тогава ще правим сериозни изводи. По-логично е златото е да атакува 1950 долара за тройунция, а през 2023 може да мине и границата над 2000 долара“, предвижда експертът Григорова-Генчева обясни, че едно допълнително осигуряване е и реакцията на централните банки, които увеличиха с 59 тона запасите си, водени от централните банки на Ирак, Узбекистан и Турция. „Това увеличи закупеното количество от централни банки в първата половина на годината до 270 тона. Не само че банките не продават, но и играят ролята на сериозни купувачи", каза още тя. Какви сценарии са възможни за движение на златото предвид сложната геополитическа обстановка? Има ли спекулативен елемент в капитали, при които инвеститори реагират на различни международни новини? Има ли цени на валути, които са алтернатива на златото? Ще има ли разпродажби на злато от руски рафинерии? Ще продължи ли Руската централна банка да запълва запасите си? Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение! Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria. Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.

Виж на: investor.bg
Виж на: bloombergtv.bg
Виж на: novini247.com

10.08.2021 bloombergtv.bg

Интересът към инвестиционното злато ще продължава да е сериозен до пролетта на 2022 г.

Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика в Първа инвестиционна банка, В развитие, 10.08.2021


Основният фундамент, който провокира краткотрайния рязък спад на златото до 5-месечен минимум, са положителните новини, които дадоха щатските власти - неочаквано бързото възстановяване на американската икономика след острите последици от ковид, както и силният щатски долар и данните за по-добрата заетост на американския пазар. Това е причината в петък на азиатските пазари да има разпродажби на злато, смята д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка. Тя гостува в предаването „В развитие“ с водещ Вероника Денизова.

Продажбите не са били особено масивни, но водят до спада на златото в понеделник сутринта. Това не изолирано явление, допълни тя. Подобно движение е имало и през март тази година в продължение на няколко седмици, след което благородният метал си възвръща цените. Спадовете са се превърнали в циклични и периодични. Подобни моменти са удобни за търговците и за индивидуалните клиенти, смята Григорова-Генчева.

„Голяма част от сериозните инвеститори сами следят движението на благородните метали. (...) В моменти на подобен спад те веднага реагират с поръчки, каквито имахме в понеделник сутринта. Ситуацията е такава през последните две години. Сериозните усилия, които се полагат, както в света, така и в България от търговци и анализатори дават резултат за ефективността на реакцията на клиентите и инвеститорите.“

Специалисти сочат, че спадът от понеделник е подхранен и от технически фактори, като липсата на ликвидност заради затворени пазари в Япония и Сингапур.

Д-р Валентина Григорова-Генчева коментира, че търсенето на злато продължава да е достатъчно сериозно. Монетите са практически без наличност на европейския и щатския пазар. Емисиите, произведени през тази година, са много трудно откриваеми и още по-сложно е да се осигури наличност на малък пазар като българския, допълва тя.

„Все още хората не са освободени от безпокойствата за следващ локдаун. Мерките плавно и постепенно започват да се засилват в цяла Европа и в България. Това със сигурност би стимулирало все още инвеститорския интерес към златото.“

В същото време редица анализатори твърдят, че златото не е толкова гарантирана защита на инвестиционните портфейли срещу инфлационните процеси, но е факт, че опасността от тях се засилва. Затова мнозина, въпреки предпазливостта на експерти и анализатори, предпочитат да имат и благородни метали в инвестиционните си портфейли. Дори интересът към инвестиционното злато да не е толкова силен като през 2020 г., ще продължава да е сериозен до пролетта на 2022г.

Относно очакванията на цената, гостът коментира, че тя бива тествана на по-ниски ценови нива, около 1700-1750 щатски долара, но ако се следи движението ѝ в евро, ще се забележи, че там нивата са много близки до 1500 евро.

„За мен прогнозата е да задържим на средни нива 1500-1550 евро за тройунция злато поне до края на настоящата година, като напълно не са изключени пикове в условия на пореден локдаун през есенните месеци и началото на зимата, в края на календарна година", допълни тя.

Евентуални сигнали за по-скорошно затягане на паричната политика на Fed биха довели до по-масивни разпродажби, най-вече на щатските фондове, не толкова на индивидуални инвеститори, което неминуемо ще се отрази на цената на златото. Контрапункт прави политиката на централните банки, които все още продължават да бъдат активен нетен купувач на международните пазари, продължава Григорова-Генчева.

Експертът коментира и връзката на златото с щатския долар. При засилване на долара, цената на златото спада, и обратното, посочва тя. Но не е изключено при по-силни инфлационни процеси, които биха били катализирали от бързо възстановяване на щатската икономика, златото да запази цената си, защото редица инвеститори ще се обърнат отново към него, за да се защитят от инфлационните процеси.

„В момента сме на кръстопът, от една страна елементът на неизвестност, докъде и доколко и в каква степен ще продължи това краткосрочно забелязано бързо възстановяване на щатската икономика. От друга страна очакваме как ще се развият процесите в страните от Западна Европа.“

Прогнозата на експерта обаче е, че до края на годината ще имаме цени, близки до настоящите.

Повече от разговора, както и защо страни като Тайланд и Бразилия се презапасяват със злато в момента и каква е равносметката от половин век скъсване на щатския долар с благородния метал - вижте във видеото.

Интересът към инвестиционното злато ще продължава да е сериозен до пролетта на 2022 г. - Bloomberg (bloombergtv.bg)



06.07.2021 bnr.bg

Златото - инвестиция с блясък и доходност (Част II)

Инвестицията в златни кюлчета е изключително разумна в условия на голяма несигурност, в каквито живеем в момента, заяви експертът по инвестиции в благородния металд-р Валентина Григорова - Генчевавъв втория епизод от специалното издание на подкаста "На всяка цена". Д-р Валентина Григорова - Генчева ръководи дирекция "Злато и нумизматика" в една от големите банки у нас и преподава същата дисциплина, създадена от самата нея, във Висшето училище по застраховане и финанси.

"Инвестициите представляват 42 % от световното ползване на злато. Може да прозвучи удивително, но 34 % е предназначено за бижутерия. Това означава, че все още считаме златото като ценност, която ни краси и ни носи социален престиж", коментира експертът по инвестиции в благородния метал. Други 7 % от потреблението му в световен мащаб е във високите технологии, а останалите 17 % е притежание на централните банки, което според д-р Григорова - Генчева "никак не е малък процент".

Централните банки и златото

Преди около година - година и половина централните банки не подновиха споразуменията помежду си, с които се ограничава количеството продадено злато, припомни д-р Григорова - Генчева. По думите й това не означава, че те възнамеряват да продават злато, а точно обратното - да купуват от благородния метал. "Централните банки свързват притежаването на злато със стабилността на държавата си. Гуверньорът на Полската централна банка, която възнамерява за закупи още около сто тона инвестиционно злато, заяви, че подсилването на златния резерв е доказателство за силата на полската икономика", коментира специалистът по инвестиции в благородния метал. Варшава не е единствената столица, в която централната банка, увеличава портфейла си от инвестиционно злато. Такива примери има в Будапеща и Белград.

Инвестиционното злато - бели пари за черни дни

Златото е инвестиция с дългосрочен характер и е от "последна инстанция", категорична е д-р Валентина Григорова - Генчева. Според нея най-важното за начинаещите инвеститори е да изберат да купят кюлчета от доказан търговец, защото фалшификатите са много разпространени. Може едно кюлче да изглежда напълно като златно, да носи всички необходими обозначения и да има сертификат, но вътре да се окаже волфрам, който има много сходно със златото тегло. "И най-добрата техника за спектрален анализ достига до три - четири микрона от повърхността. А какво е навътре? Едно кюлче е с дебелина около пет милиметра", предупреди експертът.

Друг важен елемент е съхранението на придобитите кюлчета. "Златото е лесно преносимо и за нас, и за крадците", заяви д-р Григорова - Генчева. Затова е нужно у дома да го съхраняваме в специален сейф. Възможно е да използваме и банков сейф, но тази услуга поскъпва, допълни експертът.

Валентина Григорова - Генчева

Физическо злато или ETF?

Все по-популярни и в света, и у нас стават борсово търгуваните фондове (Exchange-traded funds - ETFs), които следват цената на златото. Според д-р Григорова - Генчева те също представляват добра възможност за инвестиции, но инвеститорът винаги трябва да е много внимателен, когато избира брокерът, с който ще работи. Подобни инвестиции са полезни и от гледна точка, че не трябва да съхраняваме физическо злато. От друга страна притежанието на кюлчета дава сигурността, че посредникът, с който работим при търговията на фондове, няма да изчезна от пазара, коментира специалистът.

Какъв процент от портфейла си да държим в "златни" инвестиции и добра алтернатива ли е златото за спестяване в условия на нулеви лихви? Това са само част от отговорите, които ще чуем във втория епизод на специалното издание на подкаста "На всяка цена".

29.06.2021 bnr.bg

Златото – инвестиция с блясък и доходност (Част I)

Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика в Първа инвестиционна банка, В развитие, 29.06.2021




Златото е единственият продукт, който е запазил ролята си в човешката цивилизация хилядолетия наред. Това е първото послание, което д-р Валентина Григорова – Генчева отправя към своите студенти и към начинаещите инвеститори в злато. Д-р Григорова – Генчева оглавява уникална дирекция „Злато и нумизматика“ в една от големите банки у нас, а отскоро преподава същата дисциплина във Висшето училище по застраховане и финанси. „Известно е, че още в древността хората са търсели отражението на слънцето и връзката с властта. Първите късчета самородно злато са намерени в Мала Азия. То е наричано електрон – т.е. сплав от злато и сребро“, разказва експертът по нумизматика в първия от двата специални епизода на подкаста „На всяка цена“, посветен на инвестициите в благодарния метал. В него ще обърнем внимание на монетите.

Златен лев с изображението на Иван Рилски е една от най-ценните български монети



За инвеститорите, които освен печалба, търсят и добавена стойност, златните монети със сигурност биха били по-интересни, категорична е д-р Григорова – Генчева. Най-ценни са монетите, емитирани в изключително малки тиражи, каквато е златната монета от 2001 година с изображението на Иван Рилски. „Тази монета беше изключително атрактивна и със своята форма, и с малкия тираж. Тя практически е изчерпана от пазара на златни инвестиционни монети в България. Това означава, че който я е закупил за сравнително високата за времето си цена от 500 лева, днес би могъл да я продаде поне за 1 500 или за 2 000 лева“, коментира експертът по инвестиции в благородни метали. Разбира се, притежателите на тази монета изобщо не възнамеряват да я продават, защото с времето цената й ще нараства. По думите на д-р Григорова – Генчева за повечето колекционери са важни както нумизматичната стойност на притежаваните от тях монети, така и съчетанието с високата проба на благороден метал, от който са изработени. В богатите колекции можем да намерим не само шедьоври на монетосеченето, но и красив прочит за важни исторически събития.



Античните и средновековни златни монети – „плячка“ на инвеститорите



„За съжаление, все по-често античните и средновековни монети се превръщат в плячка за инвеститорите“, допълни д-р Григорова – Генчева, като визира инвеститори, които купуват монети единствено със спекулативна цел, а не нумизматите, за които изделията от благороден метал имат висока естетическа и културно-историческа стойност. В колекциите могат да се видят гръцки, римски и дори папски монети. „Някои от тях са само в няколко десетки екземпляри“, обясни експертът. По думите й стойността на тези монети нараства от края на Втората световна война до наши дни, което ги превръща по-скоро в инвестиционен продукт, отколкото в „любим обект на колекционерите“.

Монетните дворове всяка година избират много важни за съответната държава годишнини и събития, които да възпроизведат върху възпоменателните монети. Олимпийските игри често са избирани, припомни д-р Валентина Григорова – Генчева. Пандемията от коронавирус отложи с година игрите в Токио, а годишното изложение на монети в Берлин, където се представят най-новите тенденции, е проведено изцяло онлайн. „България може да се похвали с една много красива колекция за олимпийските игри в Атина през 2004 година. Това бяха малки златни монети, на които е представен символът на съвременния олимпизъм Пиер дьо Кубертен и различните олимпийски спортове, оформени много елегантно“, коментира експертът по нумизматика. Серията е придружена с красива кутия и книга, която разказва за българските постижения на олимпийски игри.



Монети с различни форми и цветни изображения



Друга тенденция са монетите, свързани и посветени на децата. „Там гравьорите си позволяват по-раздвижени изображения“, каза д-р Григорова – Генчева. Това е причината да можем да видим монети, на които са изобразени анимационни герои и герои от популярни приказки. „Тук може да се натъкнем и на различни форми. Отдавна монетите не са само във формата на кръгче. Има такива във форма на риба, четирилистна детелина и на сърце“, допълни експертът.

По думите на д-р Григорова – Генчева комерсиалното е навлязло и в света на нумизматиката, като това може да проличи или в материалите, от които са изработени монетите, или в изображенията върху тях, някои от които са на ръба на естетиката. „Именно затова нумизматите казваме, че за всички монети има пазар. В България е нормално да облечеш детето си с тениска с анимационен герой, да му купиш кецове, евентуално раничка, но не и да му подариш такава монета“, допълни експертът по нумизматика.

Според нея политиката на БНБ в това отношение е да запази високата естетическа стойност на монетите, като често върху тях се появяват светци. „Тук посланието е еднозначно и много красиво“, убедена е д-р Валентина Григорова – Генчева.

Още за света на нумизматиката ще чуете в първия от два тематични епизода за инвестиции в злато на подкаста „На всяка цена“. В следващия епизод ще се впуснем в темата за инвестиционното злато.

Снимките са предоставени от д-р Валентина Григорова - Генчева



Виж на: bnr.bg

03.12.2020 Investor.bg

Печатане на пари за стимулиране на икономиката, но увеличение на ...

Рецесията се маскира като пандемия с Covid-19.


Печатане на пари за стимулиране на икономиката, но увеличение на дълговете и дефицитите – това са резултатите от управлението на световната икономика, а несполуките много удобно и политически некоректно се прикриха зад пандемията Covid-19. Така в рамките на деветото издание на коментираха случващото се на глобалните финансови пазари Валентина Григорова-Генчева, директор „Злато и нумизматика“ в FiBank, Мартин Заимов, съосновател на „Генератор“, Николай Василев, управляващ партньор и изпълнителен директор на Expat Capital.Още по темата

„За рецесия и поредна циклична икономическа криза се говори още от 2019 година, но много удобно се скрихме зад Covid-19, а всъщност това не е основното. Има много други фактори, които влияят на световната икономика", посочи Валентина Генчева и напомни, че много световни анализатори – математици и исторически икономисти говорят за мащаби, които ще задминат Голямата депресия от 1929 – 1933 година.

Мартин Заимов се съгласи с нея и даде за пример „Голямата декларация от Барингтън“ на учени, която поставя на дневен ред единствено мотивацията за икономиката, но не толкова за хората, а ролята на правителството е рязко ограничена.

„Последният месец се коментира защитата на възрастните хора, а не хаотичните действия на властта, която демонстрира безсилие и невежество“, не спести критиката си финансистът.

Предизвикателствата от март

Василев припомни, че през март се говореше, че изпадаме в „перфектната буря“. „Но ние не попаднахме в нея - да има рецесия, бежанска вълна, да има природни катаклизми, да кацнат извънземни пред Белия дом, всичко да се обърка и държавите да потънат в огромно блато от дефицити и дългове - тогава можеше да има изненада. 20-и век беше жесток, но кой казва, че 21 ще е по-добър“, риторично попита той.

Василев е на мнение, че „държави, компании и домакинства са в един кюп и още от март всички европейски държави обявиха, че имат нужда от помощ“. Той коментира оплакванията, че цели браншове ще бъдат изтрити, и даде за пример туризма, но потвърди, че това не е следствие само от коронакризата.

„Кризата ни управлява, а не ние нея“, категорична е Валентина Генчева и посочи противоречивите сигнали, които правителството даде още през пролетта с това кое да е с приоритет – икономиката или образованието.

Да спечелиш рецесия

Плащаш на милиони хора да не работят и получаваш рецесия, това е най-краткия отговор, който може да се даде за загубите на икономиката", каза Николай Василев и даде за пример България, която се затвори през пролетта. Според него дори общопрактикуващите лекари са преустановили работа през лятото, защото помощта им се базираше на това, което са получавали като доходи преди март.

„Не тези, които работят, най-много получават по време на кризата", смята икономистът. "Бизнесът трябваше да се подкрепя, но да се спестят разходи от администрацията. Трябваше да се спаси здравната криза, но се дадоха пари на грешните хора“.

Заимов също застана зад неговото изказване и заяви, че „парите не съществуват, ако няма хора и логични активи“. Той е убеден, че има нещо сбъркано в политиката, след като даваш „магически пари, които изникват от нищото, защото изчезват от инфлацията и реалността“.

По думите му идеята за запазване на икономиката е да се подкрепят възрастните хора, защото коронавирусът не засяга толкова младите. Той обвини за икономическата криза налудничавото управление в много места по света заради илюзиите и самозабравянето. „Очакваме от политическата власт да взема старовремски традиционни решения, а управлението е в компании“, предупреди банкерът.

Валентина Генчева също застъпи мнението за ширещото се разточителство в света с изграждането на монументални сгради за офиси за фондове. „Цяло едно поколение изгради следвоенна Европа, която ние ползваме като консуматори, а не строители и съзидатели“, не спести критиката си тя.

Като основен проблем д-р Генчева изтъкна липсата на лидер с визия за развитие на човечеството. „Няма политици, няма лидери, има криза на лидерството. Работим презадоволени, кризата ни води, а не ние нея“, сподели тя.

Според Заимов в последните години обаче търсенето на лидер е невъзможно. „Трябва да се търси разговор в елитите, като бизнесът трябва да е водещ. Хората, които имат много икономическа власт, отговарят за обществото“, отбеляза той.

Заимов съветва да се изясни какво се случва в реалната икономика и препоръча да има такива разговори и в българския парламент.

Европа - бавен контитнент с музейни експонати

Николай Василев също настоя да се преосмисли бюджетната политика с преразпределение на държавните пари. „Трябва да се забранят бюджетните дефицити в конституциите, да се намалят данъците и разхищенията, което не виждам. Проблемът е в правителствата, а не в компаниите. Не се правят реформи и в западните държави, в пенсионните системи с излишъците, посочи той.

Икономистът прогнозира, че проблемите ще се задълбочават и Европа ще се превърне в „бавен континент с музейни експонати“, защото с харчене и дефицити държавите не може да вървят напред. „Тази траектория на света може да завърши с война без голям военен конфликт“, изрази притесненията си Николай Василев.

Валя Генчева също очаква, че еволюционният път на света ще мине през премеждия. „Дори масивен военен конфликт и огромна емигрантска вълна не са изключени. Никой не говори за демографския бум в африканските страни, за това, че Монголия се превръща в пустиня, даде апокалиптични примери за променящия се свят тя. Друга причина за изоставането на Европа Генчева вижда в голямата ножица за инвестиции в иновации, която се разтваря в съревнованието с Китай и САЩ.

Заимов обаче изрази несъгласие за начина на управление на България и като фундаментален проблем цитира коментара на президента Румен Радев „Мутри вън“, защото смята, че този подход обяснява защо мутрите се възнаграждават добре в администрацията.

„Бих градил върху историята на земята, върху която живеем, която е уникална“, изтъкна българските предимства финансистът. Сред другите той изброи интелектуалния потенциал на българите и „живата и запазена природа“.

Време ли е да инвестира

Донякъде оптимизъм в разговора все пак внесе Николай Василев, който заяви, че има успокояване на пазарите след президентските избори в САЩ, не се очаква да има патова ситуация, още повече пред перспективата за масово ваксиниране през пролетта. „Хубавото на тази сфера е, че часовникът там никога не спира“, смята той.

Златото е пак на мода

„Златото може да поскъпне до 2200 долара за тройунция в началото на 2021 г. и ще е вечната инвестиция“, прогнозира Валентина Генчева-Григорова. Тя потвърди, че винаги ще има хора, които да предпочитат рискови финансови инструменти като биткойни, въпреки че не са законен актив. „Златото има потенциал, излязохме от лудия бичи пазар и догодина ще продължи инвестиционната дейност, свързана с благородния метал“, посочи д-р Генчева.

Политика и икономика

Заимов е убеден, че идващата година ще бъде трудна и инвестиция във всяка българска дейност и компания с успех на международните пазари ще допринесе за икономиката ни.

Василев постави въпроса как се инвестира в образование, след като има 70 хиляди ученици без достъп до интернет и лаптопи. „Защо няма инвестиции за линейки и хеликоптери", риторично попита той и препоръча на управляващите акцент да е демографската криза, която трябва да премине в политика за връщане и привличане на успелите българи.

А за финал д-р Валентина Григорова-Генчева емоционално посъветва всички да си вършим работата и да носим лична отговорност, но заяви, че без бляскави лидери няма да можем да изведем България напред.



Събитието се провежда с генералното партньорство на Първа инвестиционна банка и подкрепата на „Фондът на фондовете“, Amundi Asset Management, Telelink Business Services, Schroders, Software Group, ЕвроФинанс, ActivTrades, Българска фондова борса, Централен Депозитар, TBI Bank.
Виж на: investor.bg

09.11.2020 money.bg

Международна конференция за нумизмати ще се проведе от 10 до 12 ноември в София

Събитието „Български нумизматични четения: История и общество в перспективата на нумизматиката“ се провежда с подкрепата на Fibank



От 10 до 12 ноември в София ще се проведе престижен научен , който събира на една трибуна български и чуждестранни експерти в областта на нумизматиката, историята, археологията, история на изкуството, етнологията. Едни от най-изтъкнатите имена в тези области ще представят своите наблюдения върху проблеми на емитирането и циркулацията на парични масиви, икономиката, търговия, финанси като част от реконструкцията на глобалната картина на историческото минало на Югоизточна Европа от Античността до Османския период (VI в. пр. Хр. – XIX в.).

Откриването на конференцията е на 10 ноември 2020 г. в 18:00 часа, като цялото събитие може да бъде проследено онлайн на сайта: „Български нумизматични четения“. Участие ще вземат 56 експерти от 10 страни. Те са разпределени в секции за: гръцка, тракийска, римска, средновековна, османска и съвременна нумизматика. Конференцията ще завърши с кръгла маса на тема „Проблеми и перспективи на българската нумизматика“. На сайта на събитието „Български нумизматични четения“ зрителите ще имат възможност освен да гледат на живо лекциите, и да задават въпроси към авторите по време на дискусиите.

Fibank (Първа инвестиционна банка) е свързана вече над две десетилетия с развитието на нумизматичните изследвания в България и с популяризирането на нумизматиката. Банката създава първия по рода си в България департамент, посветен на златото и нумизматиката. Д-р Валентина Григорова-Генчева – Директор „Злато и нумизматика“ в банката, ще бъде един от четиримата ключови лектори в откриващия панел на конференцията и модератор на две от дискусионните сесии: „Римска“ и „Османска и съвременна нумизматика“. Проф. дин. Иля Прокопов – дългогодишен главен експерт в дирекцията, ще модерира финалната кръгла маса на форума.

Експертният екип на дирекция „Злато и нумизматика“, ръководен от д-р Валентина Григорова-Генчева, в сътрудничество с водещи световни дизайнери от швейцарската рафинерия ПАМП и Новозеландския монетен двор създаде редица единични екземпляри и колекционни серии монети, които са своеобразни посланици на българската култура и традиции по света. През изминалите години с тяхното активно участие се подпомогна създаването и развитието на широка мрежа от колекционери в цялата страна, а в онлайн магазина на Fibank Gold & Silver, наред с богатия продуктов асортимент, са публикувани и редица интересни и полезни статии от областта на нумизматиката. Проф. дин. Иля Прокопов и д-р Валентина Григорова-Генчева са както автори на множество публикации в областта на нумизматиката, така и преподаватели по икономическа история и нумизматика.

От десетилетия в България не е провеждан престижен международен форум в областта на нумизматиката. Затова в края на миналата година организационен комитет от няколко институции, свързани с развитието на българската нумизматика: Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Националния археологически институт с музей към БАН, Регионален исторически музей София и Първа инвестиционна банка, започна работа, свързана с провеждането на международна научна конференция „Български нумизматични четения: История и общество в перспективата на нумизматиката“. Организаторите ще инициират и издаването на периодично списание за нумизматика, в което ще бъдат публикувани докладите от конференцията, нови изследвания и някои по-важни събития от България и света.



04.11.2020 bloombergtv.bg

Златото може да поскъпне до 2200 долара за тройунция в началото на 2021 г.

През октомври имаше три фактора, които влияеха върху цената на златото. Първият е, че през този месец изтече срокът на доста опции и фючърси върху златото. Вторият - пазарите очакват резултатите от президентските избори в САЩ заради новите икономически стимули и третият фактор е силният долар. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“ д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка.

Според нея силният щатски долар обуславя волатилността и спада в цените в долари, защото в евро не се забелязват такива движения.

„Независимо от колебливостта в момента, за последните шест месеца цената на златото в долари отчете ръст от 11%, а в евро – 4%. А сега се забелязва спад само заради втората вълна на пандемията“, посочи Григорова-Генчева.

По думите ѝ тези притеснения блокират гражданите и инвеститорите се насочват дори към такъв сигурен актив като златото. Тя информира, че инвестициите, направени в кюлчета и в монети през юли, август и септември, по данни на Световния съвет на златото, бележат ръст на сделките, като обемът на инвестициите достига 222 тона. Това представлява 49% ръст на годишна база.

Специалистът отбеляза, че малък спад има през октомври и началото на ноември.

На въпрос на водещия защо доларът е толкова атрактивен в момента, д-р Валентина Григорова-Генчева заяви, че това се дължи на очакванията за т.нар. „смяна на стражата в Белия дом“, тъй като обещаните от демократите стимули ще подкрепят долара.

Експертът прогнозира, че вероятно той ще се повиши от нивото, на което се търгува в момента, и ще стане атрактивен за тези, които спекулират бързо във валути.

„През последните дни и седмици се забелязва спад в покупките, спад в бизнес активността, причинен от т.нар. втора вълна на пандемията или цикъл, които блокират инвеститорите да се насочат кам златото“, заяви тя.

Григорова-Генчева коментира големия интерес към златните ETF-и, които достигат до 3880 тона.

„Причината е, че ETF-ите балансират инвестиционните портфейли без да се свързват с физическо злато, следователно могат да се търгуват по-лесно и нямат разходи за съхранение и изработване“, посочи тя в какво се състои атрактивността на продукта, който се цени от инвестиционни банки и фондове.

Д-р Валентина Григорова-Генчева смята, че що се отнася до инвестирането в злато България не отстъпва на глобалните тенденции. Тя отбеляза, че сега се наблюдава успокоение след бума през пролетта.

„Сега имаме и известно затишие, тъй като трябва да се преодолеят всички разходи, свързани със зимния период, и това потиска търсенето в цяла Европа и респективно България", посочи специалистът. "До края на годината ще има традиционно високо търсене на злато, а в началото на новата година се очакват и категорично по-високи цени.“

Директорът "Злато и нумизматика" в ПИБ прогнозира пазарни стойности на благородния метал от 2100 - 2200 долара за тройунция. Тя посочи, че някои анализатори дори очакват връх от 2500 - 2700 долара за тройунция. При смяна на потитическата власт в САЩ, заради оптимистичните очаквания, също ще има повишение на цената на златото и в търсенето на благородния метал.

Д-р Валентина Григорова-Генчева работи за Първа инвестиционна банка от 2001 г. Тя създава и ръководи единствения по рода си в България банков департамент, специализиран за сделки с благородни метали, инвестиционни консултации и нумизматични експертизи. От 2008 г. води магистърски курс от лекции на тема „Културното наследство: пазар и инвестиции” в СУ „Св. Климент Охридски”. От 2016 г. води магистърски курс "Пазари и инвестиции в благородни метали" във ВУЗФ. Автор е на публикации в областта на историята, археологията и нумизматиката.

Виж на: investor.bg

08.08..2020 bgnesagency.com

Българинът гледа на златото като защитна инвестиция

Кризата с коронавируса и неизвестността са сред основните причини за покачването на цените на златото, които през последните седмици достигнаха рекордни стойности.Още в края на 2019 г. пазарът на злато премина в бича фаза и цените започнаха плавно да нарастват. Пандемията от коронавирус само допълнително изостри и ускори процесите. Засиленото търсене в Западна Европа, особено в Германия, беше изключително високо още през декември 2019 г. и неизменно нараства от началото на 2020 г. до днес. Всички тези процеси, съчетани с една хаотична практика на правителствата да стимулират финансово отделни сектори на икономиката и групи граждани, без реална обосновка защо точно тях и с каква цел, обуславят сериозното покачване в цената на златото в момента. Все още не се забелязва, обаче, растеж на икономиката, няма фаза на възстановяване, а все още реално се отчита потъване във фазата на рецесията, за която сигнализираха и ООН, и Международният валутен фонд. За относителна стабилизация на цената на златото може да се говори около нивата и малко над нивата от 2000 долара. Редица анализатори се обединяват около цени от 2200 и 2300 долара за тройунция към края на 2020 г. Още повече, че перспективите за развитие на ситуацията с пандемията от коронавирус не са никак положителни през този период. Дори видяхме, че през лятото вирусът не изчезна, той не беше намален или ограничен, за разлика от всички други познати грипни вируси. Свободното движение на хората, желанието им да се възползват от летния ваканционен период доведе до нарастване в някои страни на броя на заразените. На този фон нямаме оптимистични варианти за връщане на цената на златото и възстановяване на икономиката. По-скоро, ни очакват още половин до една година ограничения и затруднения, а оттам и сравнително високи цени на инвестиционното злато. На свободния пазар се наложиха рестрикции заради липсата на наличности. Преживяхме един такъв период през април и май, защото доставките, които се извършваха преди в рамките на пет работни дни, се извършваха в рамките на месец-месец и половина. Тогава инвеститорите фактически предплащаха, за да фиксират на сравнително по-ниска цена и изчакваха приблизително месец-месец и половина доставката. В моята почти 20-годишна практика това е ситуация без прецедент. Нямаше нито една провалена сделка, но клиентите чакаха необичайно дълго време за физическа доставка. В момента тези процеси са почти преодолени при кюлчетата. При монетите, обаче, все още имаме липса на наличности. Все още има и забавяне на доставките, защото рафинериите и монетните дворове възстановиха работата си едва в края на май и началото на юни, т.е. работили са само два месеца и то в период, когато служителите започват да ползват годишен летен отпуск. Всички тези затруднения събуждат допълнително инвеститорския апетит. Към този пейзаж в момента се добавя и нарастващото търсене на щатските инвеститори. Докато през първата половина на годината те останаха леко колебливи на ниво граждани, основно се купуваше благороден метал от инвестиционни фондове, в момента американците също започват все по-активно да инвестират както в златни кюлчета, така и в златни монети. През тази година, освен че подновихме с нови тиражи монетите от серията Панагюрско съкровище и една изключителна обичана серия за малки деца с Новозеландския монетен двор, медалът „Твоят ангел хранител“, създадохме и една абсолютно нова златна монета „Свети Георги Победоносец“, съвместно с швейцарската рафинерия PAMP, работеща със световноизвестни дизайнери. Търсенето на нашите клиенти ни поведе именно към рафинерията PAMP с идеята да създадем поредна малка златна монета от серия „Икони на вярата“. Първата бе „Богородица Троеручица“, която се превърна в един от най-популярните продукти на Fibank . Новата монета е изработена от 1,55 г злато с проба 999/1000. Първата половина на тази година беше период, изключително напрегнат за всички дилъри на благородни метали. Преминахме през затруднения с доставките, липсата на наличности, липсата на транспорт, който да достави инвестиционното злато не само до България, но и до други държави. Оптимистичното е, че за нас това беше най-силният период от началото на дейността ни в далечната 2001 г. – с най-добри търговски обороти, с висок приход, с много засилен клиентски интерес не само в София, но и във всички части на страната. Все още българинът гледа на златото като на един много сериозен защитен инвестиционен инструмент, особено по време на криза, рецесия и финансови затруднения.

Виж на: bgnesagency.com

29.07.2020 investor.bg

Новата "Златна треска" в условия на пандемия

Нещо лъскаво и блестящо привлича инвеститорите в мрачните дни на 2020 г. - златото, пише The New York Times. В началото на тази седмица цените на благородния метал достигнаха исторически върхове, а за годината златото поскъпва с 27% - представяне, което е по-добро от това на повечето акции, облигации и борсово търгувани стоки. Пандемията насочи глобалната икономика към един от най-суровите спадове в историята. Международният валутен фонд очаква тази година световната икономика да отбележи спад от почти 5%. Мрачните прогнози накараха централните банки по целия свят, и най-вече Федералния резерв на САЩ, да инжектират милиарди долари във финансовите пазари с цел да потушат удара от свиващите се икономики. Увеличението на паричното предлагане понижава лихвите и повишава обемите на определена валута, като долара, в обращение. С течение на времето тези ходове могат както да ускорят инфлацията (по-ниските лихви обикновено стимулират икономическата активност), така и да отслабят стойността на валутите. В момента инвеститорите вземат тези фактори под внимание, купувайки злато - което традиционно се счита за актив убежище, е най-доброто нещо, което могат да направят, за да се предпазят от инфлация и евентуална девалвация. „Всичко това се дължи на паричната политика“, смята стратег на BCA Research. "Това е много, много разхлабена парична политика и златото я обича", добавя той. Какво смятат експерти? “Цената на златото ще премине прага от 2 хиляди долара за тройунция, защото в момента ситуацията е изключително нестабилна, а традиционно златото е балансьор на големите фондове, на банките, на централните банки, на правителствата - не само на частните инвеститори”, заяви за Bloomberg TV Bulgaria д-р Валентина Григорова-Генчева, директор “Злато и нумизматика” в Първа инвестиционна банка. По нейни думи цената на златото ще продължава да се покачва на фона на неясната ситуация и очакванията, които са по-скоро негативни, за възможна втора вълна на коронавируса през есента. “Възможно е в следващата година, имайки се предвид изборите в САЩ и в много европейски страни, да има нестабилност и инвеститорски интерес, който категорично трябва да задържи цената на по-високо ниво”, изтъкна Григорова-Генчева. Тя очаква известни промени в цената на златото, но в следващите 5-6 месеца не прогнозира значителни спадове и корекция. “Всичко говорят за рецесия, икономиката не е стабилна, не се развива във възходяща линия, всичко това ще води до високи цени”, заяви Григорова-Генчева. “2000-2500 долара за тройунция са новите разумни стойности по отношение на цената на златото... Светът е в период на много сериозни промени - открито се говори за рецесия, има пандемия, която засяга целия свят”, посочи представителят на ПИБ. “Категорично първите 7 месеца на 2020 г. бяха най-силният период на златото за всички времена, откакто се води отчетност”, изтъкна още експертът. Тя посочи, че очаква движения във възходяща посока и при цената на среброто, въпреки че от години то остава подценено. “Среброто е интересно за инвеститорите, но за да даде резултати, те трябва да инвестират в по-големи количества”, обясни Григорова-Генчева. “Цената на среброто ще расте, но то остава обвързано много повече от златото с индустрията... Докато индустрията не е стабилна, няма как среброто да е”, коментира още Григорова-Генчева. Пред Bloomberg TV Bulgaria Димо Стефанов, главен дилър за Румъния на Tavex, подчерта, че цените на златото зависят от ликвидността, като отбеляза, че липсата ѝ в даден момент ще накара инвеститорите да продават активите си. За да разберете колко високо може да стигне цената на златото според инвестиционните банки, прочетете целия анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Виж на: investor.bg

27.05.2020 money.bg

ПАЗАРИТЕ НА БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ В УСЛОВИЯТА НА COVID-19

Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика в Първа инвестиционна банка, В развитие, 03.01.2020


От началото на 2020 г. и особено през последните три месеца, българският и международните пазари на благородни метали бележат висок ръст в реализираните търговски обороти. Още в края на 2019 г. търсенето на инвестиционно злато нарастна, основно във връзка с почти нулевия лихвен процент при банковите депозити, надценените котировки на фондовите борси и очакваните финансови и икономически сътресения, свързани с Брекзит.

От февруари т.г. насам, обаче, основен фактор, определящ високите котировки на златото и големия обем на продажбите, стана пандемията COVID-19. Допълнителен катализатор на страховете на инвеститорите беше затварянето на границите на Швейцария, както и прекъсването на работата на по-голямата част от най-големите рафинерии в света като част от мерките за ограничаване на разпространението на корона-вируса. Така, на практика, от средата на март и до момента, инвестиционно злато може да се купува, не само от частни лица, но и от по-големи дилъри, главно на вторичния пазар, а не от самите производители. Всичко това води, очевидно, както до недостиг на редица артикули от инвестиционно злато, така и до увеличаване на цените.

През март, април и в началото на май сериозен проблем беше и начинът, по който ще бъдат извършени доставките на злато до България. Редица авиокомпании ограничиха броя на полетите си до София, а други не извършваха превоз на ценни пратки. Така, доставка на инвестиционно злато, която обикновено се извършва в рамките на 24 ч. от Франкфурт или Цюрих до София, в условията на ограниченията, свързани с COVID-19, отнемаше до три работни седмици.

Всички дилъри на благородни метали работехме в условия на непрекъснат стрес и напрежение: дистанционно, понякога с технически проблеми в комуникациите, при много волатилни котировки и недостиг на физическа наличност. Много често се срещахме със силно притеснени и недотам добре информирани клиенти, изискващи 100% сигурност на сделката и спазване на всички противоепидемични разпоредби. Разбира се, както често се случва в екстремни обстоятелства, имаше и клиенти, които знаеха какво точно искат, бяха направили собствено проучване за движението на борсовите котировки и идваха в офис само, за да подпишат договор за извършването на сделка. Категорично мога да кажа, че нямаме нито една провалена сделка, че направихме всичко възможно доставките да се осъществяват в най-кратки срокове.

Именно при подобни обстоятелства в една и съща седмица на месец март бяха реализирани най-високите търговски обороти в света при търговия със злато от началото на отчитането и анализа на данните преди един век. По данни на Лондонската метална борса (LBMA) само на 9 март, в условията на петролна война между Русия и Саудитска Арабия, е продадено злато на обща стойност 100 млрд щатски долара. Няколко дни по-късно, на 12 март, е реализиран нов дневен световен рекорд в търговията с инвестиционно злато, като общата стойност на сделките за деня достига 100.5 млрд щатски долара. Определено, златото за пореден път в съвременната история на човечеството утвърди ролята си на сигурна крепост, на спокоен, защитен от бурите на несигурността пристан за финансовите авоари на хората.

Напълно в тази световна тенденция се вписва и търговската активност в сферата на благородните метали на Fibank

За изминалите пет месеца от началото на 2020 г. са реализирани уникални, недостигани през 20-те години от началото на нашата дейност, търговски обороти. Изпреварихме годишния оборот от изминалите 5 години, а обемът на сделките с инвестиционно злато между януари и май т.г. е най-висок за същия период от 2001 г. насам. Бяха сключени голям брой сделки с индивидуални инвеститори от цялата страна за доставка на инвестиционни кюлчета и монети от чужбина. Редица клиенти прехвърляха финансови средства от други банки, единствено с цел покупка на злато. Важно е да отбележим, че своеобразната „треска за злато“ се разпространи и в офисите ни в цялата страна, където активно се продаваха всички категории продукти от инвестиционно злато. Имаше интерес и към среброто, но обемите на извършените сделки в двата метала са несравними. И борсовите котировки на среброто не достигнаха очаквания от някои анализатори ръст, основно поради острото свиване на индустриалната му употреба заради практически спрялото в целия свят автомобилостроене в условията на COVID-19.

Какво бъдеще се очертава пред пазарите на благородни метали?

Колкото и антитърговски да звучи, очакваме спокойно лято, излизане от месеците на най-остър стрес, както за хората, така и за икономиките. В следващите два месеца постепенно се връщат към нормален режим на работа рафинерии и монетни дворове в цял свят. Ограниченията, свързани с пандемията, поетапно отпадат и вярвам, че редица проекти във финална фаза за създаване на нови продукти или отсичане на нови части от тиража на популярни емисии, които бяха забавени от производителите, ще бъдат реализирани до началото на есента.

Fibank работи в тази посока с екипа на реномираната швейцарска рафинерия ПАМП, както и с колегите от Новозеландския монетен двор, с които ни свързват десетилетия успешно сътрудничество. Определено, клиентите са жадни за новости, за продукти, които да използват по повод на отложени празници и тържествени чествани. Дано есенно-зимния сезон на 2020 г. да бъде време на възстановяване и растеж, а не на нови стресови ситуации за хората по света.



За автора:

Д-р Валентина Григорова-Генчева работи за Първа инвестиционна банка от 2001 г. Тя създава и ръководи единствения по рода си в България банков департамент, специализиран за сделки с благородни метали, инвестиционни консултации и нумизматични експертизи. От 2008 г. води магистърски курс от лекции на тема „Културното наследство: пазар и инвестиции” в СУ „Св. Климент Охридски”. От 2016 г. води магистърски курс "Пазари и инвестиции в благородни метали" във ВУЗФ. Автор е на публикации в областта на историята, археологията и нумизматиката.

Виж на: money.bg

03.01.2020 bloombergtv.bg

По време на Първата световна война финансовите пазари са в разцвет

Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика в Първа инвестиционна банка, В развитие, 03.01.2020


Времето около Първата световна война е време на разцвет на финансовите пазари и на стабилно икономическо развитие, както за страните от Западна Европа, така и за САЩ. Това каза д-р Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика в "Първа инвестиционна банка", в предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки.

„Тогава е първият глобален финансов пазар, като има отвореност на движението, свобода на капитали, златен стандарт, който гарантира валутите и финансовите операции“, допълни още тя.

Според д-р Григорова-Генчева съвременните политически събития влияят на пазарите по същия начин, по който и войната.

Тя коментира какво правят страните, за да предпазят финансовите си системи и да предотвратят изтичането на капитали.

„Започва главоломно издаване на суверенни военновременни облигации, като те принудително се изкупуват от населението“.

Гостът е на мнение, че подобни действия не водят до никакъв резултат.

„Финансовите елити си взимат урок, тъй като по време на Втората световна война нито немската, нито щатската борса прекратяват работата си“.

Д-р Григорова-Генчева обсъди и важната роля на черната борса по време на тежки сътресения.

„Черните пазари процъфтяват, на тях се търгува всичко. Цените нито се обявяват, нито са публични, изкупуват се на безценица ценности и благородни метали“.

По нейни думи в тези тежки моменти се създават огромни богатства, убежища, които съществуват и до наши дни.

Очаквайте видео с целия разговор.

Виж на: www.bloombergtv.bg

Виж на: investitor.bg

Виж на: novini247.com

Виж на: bgnews.world
18.12.2019 БГНЕС

Валентина Григорова-Генчева: Златото възвръща блясъка си

Златните и сребърни монети и кюлчета са един от най-интересните и красиви подаръци за предстоящата Коледа и Нова година, предаде репортер на БГНЕС. Предстоящата 2020 г. е високосна и по тази причина традиционно се подаряват или колекционират сребърни монети и кюлчета. Fibank е най-големият търговец на монети и кюлчета от благородни метали у нас и предлага широка палитра от продукти, които са подходящи за всеки клиент.

„Разполагаме с много и различни продукти, като се започне от нискобюджетните парички за Коледа, изработени от сребро със сравнителни ниско тегло, медалчета, за деца с фигурки на сурвакарче, коледна елха, плюшено мече, които са с цветни изображения и са много атрактивни“, заяви за БГНЕС Валентина Григорова-Генчева, директор на „Злато и нумизматика“ във Fibank.

Много обичани и търсени са и монетите, които са посветени на Новата година по Лунния календар. За китайците следващата година ще премине под знака на плъха или мишката.

„Предлагаме една много свежа и елегантна монета от 1 тройунция сребро с проба 999/1000. Тя е изработена за поредна година от нашия официален партньор Новозеландския монетен двор. Той притежава едни от най-модерните преси за изработване на монети с авангардна технология за впръскване и нанасяне на цвета, които превръщат всяка монета в едно своеобразна бижу“, каза експертът.


Много популярни сред потребителите остават и монетите на теми от българската история и културно наследство. Тук специално внимание заслужава серията „Панагюрско съкровище“, от която вече се отсича втора емисия, след като първата беше разпродадена успешно на колекционери и любители. Тази колекционерска серия е плод на едно изключително сътрудничество, много рядко срещащо се по света – между културна институция, какъвто е Регионалният исторически музей в Пловдив и такъв важен субект в международната нумизматика, какъвто е Новозеландският монетен двор. Монетите възпроизвеждат в миниатюра съдове от Панагюрското златно съкровище. „Те са сребърни по 1 тройунция с позлата на съответния съд. Колекцията е снабдена и с много подробен сертификат, който на български и английски дава детайли за намирането и същността на Панагюрското съкровище, както и с една много интересна карта, върху която са поставени най-знаменитите тракийски съкровища, откривани по българските земи“, разказа Валентина Григорова-Генчева.

„Златни пари за черни дни“



Освен красив подарък за предстоящите празници златните и сребърни монети и кюлчета са предпочитана инвестиция. Интересът към тях расте през последните години на несигурност на световните пазари.

„Печалбата в инвестиционно злато и сребро е много атрактивна. Ще спомена няколко цифри за изминалите 20 години. През този период златото е повишило цената си с над 1000 долара за тройунция, което прави скромни около 300% печалба. Мисля, че никой друг финансов инструмент не е носил такава доходност. Само за изминалата година цената на златото е нараснала с около 20%, което също е една много висока доходност“, подчерта Григорова-Генчева, която е един от най-авторитетните експерти в областта на търговията с благородни метали у нас. Тя обърна внимание на факта, че всеки инвеститор избира момента, в който да вложи парите си в благородни метали, но „категорично златото се явява един традиционен класически финансов инструмент, който запазва стойността си и неизменно я увеличава във време на финансови кризи или несигурност“.

Инвестиционните монети са по-лесно разпознаваеми. Рекордьор в това отношение на българския пазар е монетата Наполеон – 20 френски франка. Това е една историческа монета, която не познава пренасечки, за разлика от австрийските инвестиционни монети. Популярна е с множество изображения – с образите на Наполеон Бонапарт и Наполеон III, а също така със символа на Франция Мариана и богинята на плодородието Серес. Всички тези монети от 20 франка се обозначават условно с наименованието Наполеон.



„Извън тази монета, която исторически е най-популярната, имаме и множество други от така нареченото инвестиционно злато или както са по-популярни по света bullion. Те са отсечени от различни монетни дворове. Първата в хронологичен исторически план е южноафриканският Крюгерранд. Първите й емисии са от 1967 г., но има и множество други – Австралийско кенгуру, Американски орел, Британия и на последно място по изброяване, но не на последно място по красота – европейската инвестиционна монета Виенска филхармония, върху която са представени голямата бална зала във Виена с органа и множество музикални инструменти“, каза експертът.

В зависимост от финансовите си възможности хората се ориентират към различните номинали, но определено все още най-популярни се тези от ¼ или 1/10, т.е. на тегло от 3 до 8-10 грама. По-скъпите монети са купуват по-рядко или се поръчват в чужбина, сподели наблюденията си за родния пазар Валентина Григорова-Генчева.

При инвестицията в злато тя съветва да спазваме стария еврейски закон за спестяванията: една трета в налични пари, една трета в недвижими имоти и една трета в злато.

„Българинът притежава достатъчно пари в наличност, съдейки по банковите депозити, има и повече недвижими имоти, отколкото повечето европейци. Златото исторически малко изостава. В миналото до Втората световна война голяма част от частните притежания са били иззети от държавата, за да се плащат репарации или са претопени. След промените в социално-политическата система след края на Втората световна война населението теоретично не трябваше да притежава злато и не трябваше да извършва сделки със злато. След началото на новото хилядолетие режимът беше либерализиран и в момента много хора обръщат внимание на инвестициите в злато“, каза Валентина Григорова-Генчева.

Всички, които искат да направят сериозна инвестиция в злато над половин килограм, не купуват по обявените цени на дребно. За тях се извършват индивидуални сделки, внос от чужбина с минимално натоварване над борсовата цена. Тези сделки с оглед дискретността и запазването на интересите на гражданите се извършват в банковите офиси на Fibank по договаряне.

Важни ли са сертификатите?



Един от най-често задаваните въпроси е за сертификатите, които се издават при покупката на инвестиционно злато.

„По стандартите на Лондонската метална борса, която е стожерът на целия пазар на благородни метали в света, всяка монета или кюлче с характеристиките на инвестиционно злато или сребро се маркира съгласно определени изисквания и според определени стандарти. Хартиеният сертификат или сертификатът върху вакуумирана пластмасова опаковка са важни дотолкова, доколкото оформят един подаръчен завършен вид на продукта. При обратното изкупуване е определяща маркировката върху кюлчето. Тя е по-важна, защото ясно показва пробата на продукта и неговото тегло“, обясни директорът на отдел „Злато и нумизматика“ във Fibank.

Най-сигурните места за съхраняването на златото остават банковите сейфове – в БНБ и в търговските банки. Те са защитени помещения с ограничен достъп, пък и цената на българския пазар е достъпна – малко под 400 лева годишно. Той дава сигурност на собственика.

„Златото е пари, всичко останало е кредит“

И централните банки, и правителствата, и частните инвеститори обръщат все по-голямо внимание на жълтия метал, поставяйки го на определена позиция в инвестиционните портфейли.

Валентина Григорова-Генчева отбелязва, че в наши дни все по-често се сблъскваме с феномена, който преди малко повече от 100 години беше формулиран от големия банкер Джей Пи Морган, че „само златото е пари, а всичко останало е форма на кредит“. „Виждаме как националните банки запазват едно съществено място на златото в своите резерви. През отиващата се година те преустановиха подписването на споразумение, което ограничаваше количеството на продаваното от тях злато. Те категорично заявиха, че не само не смятат да продават инвестиционно злато, а обратно – смятат да увеличават дела му в националните валутни резерви. Златото възвръща блясъка си. Дали ще бъде свързвано с нови инвестиционни инструменти или не, близкото бъдеще със сигурност ще покаже“, прогнозира експертът. /БГНЕС

Виж на: bgnesagency.com
27.11.2019 Инвеститор

Валентина Григорова-Генчева: Инвестиционните стратегии върнаха блясъка на златото

Не изключвам възможността през 2020 г. благородният метал да тества нива от 1700-1800 долара и 1400-1500 евро, прогнозира директорът „Злато и нумизматика“ във Fibank

Д-р Валентина Григорова-Генчева – директор „Злато и нумизматика“ Fibank, завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски” през 1990 г., специалност „Стара и средновековна история”. Специализира антична история и нумизматика и защитава докторска дисертация във Фрибургския университет, Швейцария, където води поредица лекционни курсове по нумизматика. Работи като експерт за аукционни къщи в Швейцария и Германия, както и като заместник-ръководител на разкопките на Френския археологически институт в Аргос, Гърция. От есента на 2001 г. работи в Първа инвестиционна банка, където създава и ръководи единствения по рода си в България банков департамент, специализиран за сделки с благородни метали, инвестиционни консултации и нумизматични експертизи.

От 2008 г. д-р Валентина Генчева води магистърски курс от лекции на тема „Културното наследство: пазар и инвестиции” във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. От 2016 г. има магистърски лекционен курс във ВУЗФ на тема „Пазари и инвестиции в благородни метали“.

Автор е на множество публикации по антична история, археология, нумизматика и инвестиции.

Кои са фундаменталните фактори, които изстрелват цената на благородния метал нагоре, печели ли се от инвестиционно злато, промени ли се профилът на инвеститорите, можете да разберете от интервюто на Investor.bg с д-р Валентина Григорова-Генчева, директор “Злато и нумизматика” в ПИБ. Тя ще бъде гост лектор в осмото издание на утвърденото събитие на инвестиционната общност в България и региона Investor Finance Forum, което ще събере на едно място български и чуждестранни професионалисти от сферата на финансовите, капиталовите и валутните пазари.

Г-жо Григорова-Генчева, промениха ли се инвестиционните стратегии, които се отнасят до златото? При прогнози за влошаване на световната икономика очаквате ли повишен интерес към благородния метал със статут на „убежище“?

Инвестиционните стратегии, включващи златото като инструмент, не само се промениха през последните две десетилетия, но и възвърнаха своя блясък и актуалност. В началото на новото хилядолетие към златото се обръщаха основно консервативните инвеститори. Дори централните банки сключваха споразумения (CBGA), за да ограничат продажбите на злато от националните резерви. В наши дни ситуацията е коренно променена: инвестиционните стратегии, дори на ниво централни банки, не само че не включват продажба, а обратното – добавят тонове от ценния метал към стабилността на националните валути и икономики. С поглед към институционалните инвеститори – редица пенсионни фондове, в условията на ниски или отрицателни лихви, включиха различни финансови инструменти, свързани със златото, за да гарантират стабилността и доходността си.

Подобна е ситуацията и при частните инвеститори – тяхната стратегия по отношение на златото също се промени: то вече е неизменно включено в инвестиционните портфейли под формата на различни съвременни инструменти – ETF, фючърси на минни компании, златни сертификати, но и като физически налично злато под формата на кюлчета и монети.

Кои са фундаменталните фактори, които изстрелват цената на златото нагоре, или я забиват надолу?

Факторите, които влияят върху цената на златото са много и обикновено са в сложна взаимовръзка. Накратко бих ги свела до пет:

Икономическото развитие, митническата политика и др. макроикономически процеси в Китай и Индия. Китай е производител №1 в света с около 12% от общия добив на злато, а заедно с Индия са най-големите вносители на злато.

Процесите, протичащи в икономиката на САЩ, и котировките на долара. При тенденция за забавяне на щатската икономика златото представлява защитен механизъм за инвестиционните потртфейли срещу отслабващия долар.

Политиката на централните банки. В последните няколко години редица национални банки намаляват валутния си резерв в долари и увеличават златните си резерви. Процесът стимулира възходящия тренд в цената на златото.

Инфлационните процеси. При висока инфлация нараства и цената на златото.

Съотношението между търсене и предлагане. Цената на златото обикновено расте в периоди на увеличено индустриално (вкл. бижутерийния сектор) и инвестиционно потребление.

Какви са предимствата на вложение в инвестиционно злато?

Основното предимство се отнася до физически наличното злато: то е финансов инструмент, който е лесно преносим и бързо ликвиден. Такава е реалността от хилядолетия! В период на криза, при различни форсмажорни обстоятелства, златото е лесно разпознаваем финансов актив, който се приема навсякъде по света. Най-важното му предимство обаче е, че в дългосрочен план винаги запазва стойността си. Докато разходите за съхранението му могат да бъдат минимални, съпоставени с цената.

Промени ли се профилът на инвеститорите?

За изминалите около 20 години, в които пряко следя ситуацията в страната, определено има разширяване на кръга на инвеститорите в злато. Това вече не са само десетина сериозни бизнесмени, но и българи, живеещи в чужбина, както и много собственици на земеделска земя и други недвижими имоти. Разшири се и възрастовия обхват – докато в периода 2001-2008 инвеститорите бяха около 40-50 годишни, сега има както по-млади, така и по-възрастни, които купуват злато, за да увеличат финансовата си сигурност, да защитят спестяванията си от различни непредвидени пазарни и макроикономически влияния.

Колко ликвиден е пазарът?

Пазарът на инвестиционно злато е от най-ликвидните в света. За разлика от недвижимите имоти и някои финансови инструменти с определен срок на падеж, например, сделките за обратно изкупуване на злато приключват в рамките на час, а при по-големи обеми – до около 72 часа.

Може ли да прогнозирате накъде ще тръгнат цените на златото, след като виждаме как влияят политическите събития на тренда в последните дни?

В момента пазарите на злато са волатилни, реагират бързо и остро на различни макроикономически фактори: политически промени, търговски войни, напрежение на петролните пазари и др. Няколко месеца вече цената на тройунция (31.1035 г) от ценния метал се движи около 1400-1500 щатски долара и 1300 евро. Не изключвам възможността през 2020 г. златото да тества нива от 1700-1800 долара и 1400-1500 евро. Все пак ще има Brexit, колкото и да се отлага във времето, предстоят и президентски избори в САЩ. И това са само предвидимите, очакваните събития с влияние върху борсовите котировки... Добре известно е, обаче, че непредвидените резки промени в световната икономика или политика имат далеч по-силен ефект върху повишаването на цената на златото.

Какъв съвет ще дадете на дребните инвеститори, които искат да направят вложение тип „бели пари за черни дни“?

Ако покупката им е с цел „чиста инвестиция“, а не ценен подарък, по-добре да увеличат предвидения си за целта бюджет и да купят кюлче от поне 50 или 100 грама, където натоварването с премии и такси е по-малко, отколкото при мини-кюлчетата от 1, 2, 5 и 10 г.

Добре би било да обърнат внимание и на златните български възпоменателни монети. Някои от тях са в ограничен тираж и с изчерпана наличност. Очакваме стойността им на нумизматичния пазар да нарастне в годините.

Табу ли е инвестицията в благородни метали за българина?

По-скоро обратното – вековна традиция. Българинът винаги е заделял „бели пари за черни дни“ – златни и сребърни монети основно. След всяка жътва, след продажба на добитък или продукти, след успешна търговска сделка, част от парите са били трезорирани. Разбира се, и днес всеки купува в рамките на финансовите си възможности. Важно е да отбележим, обаче, че това отношение към благородните метали не е чуждо и на инвеститорите по света. Дори по-младите обръщат поглед към златото, когато трябва да направят стойностен подарък, а това също е своеобразна форма на инвестиция.

Какви са актуалните предложения на Fibank, с които посреща желаещите да закупят благородни метали?

Както винаги в периода преди Коледа и Нова година, предлагаме красиви тематични монети и монетни колекции. През тази година те са посветени на предстоящата първа година от 12-годишния цикъл по лунния календар – Годината на мишката. Сребърната монета е произведена в Новозеландския монетен двор – наш дългогодишен партньор – от 1 тройунция сребро с проба 999/1000 и фино многоцветно изображение на покровителя на годината. В празничния ни асортимент са включени и златно кюлче от 5 грама с най-висока проба, както и сребърно кюлче от 1 тройунция с проба 999/1000 на швейцарската рафинерия ПАМП, чиито официален представител сме за България и Балканите. И двете кюлчета са с двустранно изображение на мишка, носеща китайска монета – символ на богатството и късмета през Новата година. Бих искала да спомена, че по желание на клиента, можем да направим и индивидуален внос на специални продукти от благородни метали от нашата партньорска мрежа в Европа и света.

Повече детайли за програмата и лекторите ще откриете на Investor.bg и http://financeforum.investor.bg/.

Генерален партньор на Investor Finance Forum е Vaha Trade. Основни партньори: Point Nine, Fibank, Amundi, Фонд на фондовете. Технологичен партньор: MetaQuotes.

Събитието се провежда с подкрепата на Philip Morris Bulgaria EOOD, Wamo.io, Bluesuisse, A1, Ebury, Software Group, Allianz, Botanica Lozen, Доверие, Stara Planina Hold PLC, Devin, Medical Dent.

Институционални партньори: CEEMarketWatch, Българска фондова борса, Висше училище по застраховане и финанси, Български форум на бизнес лидерите. Медийни партньори: Dnes.bg, Bloomberg TV Bulgaria.

По статията работиха: Петя Стоянова, редактор Елена Илиева

Виж на: investor.bg
28.08.2019 БНР, програма „Хоризонт“

Рекорден ръст на цената на златото

Интервю с Валентина Григорова, директор „Злато и нумизматика” в ПИБ

Водещ: Пазарите отчетоха рекорден ръст на цената на златото. То достига нивата от 2013 г. Защо расте цената на златото? В студиото на „12+3” заедно с репортера Марта Младенова поканихме Валентина Григорова, тя е директор „Злато и нумизматика” в ПИБ. Г-жо Григорова, какви са причините за повишаване на цената на златото?

Валентина Григорова: Както вече анализаторите е модерно да казват, те са комплексни, т.е. включват основно макроикономически фактори, в които има и история, и политика. в последните няколко месеца един от основните двигатели за покачване цената на златото е търговската война между САЩ и Китай, която не е от вчера и днес, но се изостри особено след няколко много сериозни конфликта в началото на 2019 г., именно ареста на една от основните управляващи на голямата компания „Хуауей” в САЩ, след това последващите наложени много тежки мита на вноса на китайските стоки и в последно време острата реакция на Китай, който смъкна до невероятно ниски нива котировките на йоана, китайската валута, именно за да преодолее тежките последици от ударите върху своята икономика в резултат, ако мога така да се изразя, на безразсъдната политика на управляващите в САЩ. Много важен фактор, изключително актуален точно днес, е и темата за Брекзит. Тя влияе абсолютно пряко, защото паундът е една от трите оснвони валути, в които се котира златото на Лондонската метална борса, а знаем, че от век насам, тази година е точно столетието на първите фиксинги на лондонската борса, това е една от трите валути, в които се изчислява, или се котира благородният метал: златото, среброто, платината и паладия. Британският паунд, щатският долар и йената е била, в момента е еврото. Така че неминуемо опасността от главоломен спад на британския паунд или каквото и да е друго абсолютно непредсказуемо от който и да от най-големите аналитици промяна в нивата на паунда влияе пряко върху котировката на златото, и то в абсолютно възходяща посока.

Репортер: Всъщност още в предварителния разговор си говорихме, че това покачване на цената на златото е очаквано предвид факта, че централните банкери вече изпуснаха духа от бутилката, неудържими стават нещата.

Валентина Григорова: Абсолютно. Вероятно слушателите знаят, че централните банки няколко години поред подписваха едно споразумение, което забраняваше продажбите над определен лимит на злато от техните резерви, т.е. от държавните резерви, на европейските страни. През тази година такова споразумение няма да бъде подписано. Всъщност новината изобщо не е лоша, тя е прекрасна. Оказва се, че централните банки ясно са разбрали, че златото продължава да играе изключително важна роля на гарант, на стабилизатор на икономиките на страните, не само на инвестиционните портфейли на централните банки и не съществува никаква опасност те да продават от наличното злато. Точно обратното, през миналата и тази година, Германия например, която е един от най-големите притежатели на злато в световен мащаб, внесе обратно в страната количества злато от държавния резерв, което беше съхпранявано, хеджирано в щатски фондове. По същия начин постъпи и Холандия, и Франция – държави като Русия, Китай, Турция, Казахстан непрекъснато увеличават златните си резерви, като вече 3-4 последователни години Русия и Китай трезорират в националните си банки всичко, което добиват, а то никак не е малко, това са две от държавите с много голям добив на злато. И в заключение на тази тема за ролята на централните банки също за покачване цената на златото и за стабилизиране на неговата роля в съвременната финансова система, е и фактът, че най-вероятно тази година ще отбележим един рекорд в трезорираното количество злато от централните банки. Това е най-високото ниво от половин век насам, което показва стремеж към диверсификация на резервите в националните банки и едно категорично желание да се отделят от нестабилния и твърде силно политически повлияван щатски долар. Като цифри през първата половина на тази година централните банки са закупили около 375 тона злато. И за разлика от количеството от 650 т, достигнато в края на миналата година, в края на тази година се очаква да бъдат добавени в трезорите количества, с които общата стойност и количество на злато, добавено в централните банки, ще достигне 725 т. Отново казвам, за последните 60 години това е най-високата стойност на златото в централните банки.

Репортер: Всъщност инвеститорите също го считат за изключително добра и сигурна инвестиция в период, в който все повече започва да мирише на рецесия. Даже един от големите ръководители на хедж фондове беше казал: ако 5% от спестяванията ви не са в злато, значи ще изгубите всичко. По-добре се застраховайте сега.

Валентина Григорова: Категорично. Определено доходността, която носи златото през последните 20 години е впечатляваща. И тук няма да говоря само с думи, а и със съвсем конкретни цифри. За изминалите 5 години златото е увеличило стойността си с 42%. Мисля, че изключително малко са борсовите продукти, които реализират такива печалби. За една година 35%, или 360 евро върху стойността на една унция, която е 31 грама. Само за 6 месеца, т.е. в рамките на тази година златото е увеличило стойността си с 21%, или с 250 долара за тройунция. Така че съдете сами. Имали сме известни флуктуации между 2001 и 2011 г. златото вървеше само във възходяща посока, след това за кратко то се върна назад, поколеба се дори на нива под 1900 долара за тройунция, но се видя, че тези нива по никакъв начин не са подкрепени от икономиката, от финансите, от търсенето на инвеститорите. И в момента, именно днес фиксингът се колебаеше много пъти около 1400 евро за тройунция. Всъщност дори по време на треската за злато 2010 – 2011 г. златото не достигна такива стойности. Тогава беше някъде около 1350-1360 евро за тройунция. Вече минахме тези нива.

Репортер: Докога ще продължава да расте цената?

Валентина Григорова: Докато няма отговор на много от фундаменталните въпроси в света днес. На първо място, отново казвам, това са валутните сблъсъци, валутните войн, можем да използваме много думи да ги означим, т.е. битките за надмощие в съвременния свят, не само в търговията, нещата влизат в една много по-стратегическа сфера. Вероятно всички знаят, че вече правителствата се опитват да овладяват полюсите. Останалият свят е под контрол.

Водещ: докато ви слушах предишния въпрос, колко е нашият резерв, българският, щото знаем, че у нас доста злато се добива на концесия. Колко от ценния метал остава у нас?

Валентина Григорова: Нашият резерв е сравнително скромен. Той не може да се сравни с този по света. Имаме около 40 тона, като не е съвсем ясно част от него, голяма част е в БНБ, но имаше част, която беше оставена за управление и съхранение и в Лондон, дали това злато се е върнало, или не, това все пак са стратегически национални данни и не винаги имаме достъп точно какво количество къде се съхранява. От големите агенции, от Ройтерс, от Блумбърг получаваме информация коя страна репатрира своето злато. Задължително това води до претопяване и маркиране по съвременните стандарти, които са доста различни от тези през 40-те и 50-те години на миналия век, но България определено има един добър златен резерв, сравнено с мащабите на нашата икономика, на нашите валутни продукти и други. Само за справка, Китай, който добива, трезорира и е най-големият купувач на злато в момента, златото представлява едва 3% от валутния резерв на Китайската народна банка. Затова много често китайските финансисти и икономисти се шегуват, че: о, при нас имаме достатъчно пространство още за инвестиционно злато. Виждате, че големите държави не винаги са залагали на златото в резервите си и за сметка на това сега могат да натрупват буфери, което също е гарант, че с увеличените покупки на централните банки цената на златото ще върви във възходяща посока.

Репортер: Тази тенденция обаче ясно ни показва, че ни предстои рецесия, нали?

Валентина Григорова: За огромно съжаление, да. Редица анализатори коментират един индекс на ФЕД в САЩ, който в момента е около 30 пункта, а се твърди, че при предходната криза 2007-2008 г. той е бил само 20. Имаме, за съжаление, един мъртъв период, малко като мъртвото вълнение в морето, преди човек да се удави водата му изглежда много спокойна, но в крайна сметка редица икономики като немската, която все пак е най-голямата в Европа, показват сериозни белези за забавяне. Банките, в които населението държи най-големите частни резерви, финансови, това е Германия, показва също нестабилност и при тези обстоятелства категорично можем да говорим за наближаваща рецесия. По думите на много анализатори това ще се случи около април следващата година, 2020 г., други казват, че между първите признаци ще измине една година, т.е. някъде през лятото, ранната есен, но понякога кризите изненадват човечеството, това няма да е за първи път в историята и именно затова инвеститорите се обръщат към златото, което винаги е могло да гарантира богатството, да гарантира стабилността на финансовите средства.

Репортер: Можем ли ние да се чувстваме малко по-спокойни, предвид размера на нашите златни резерви в България, който казвате е сравним с останалите държави?

Валентина Григорова: Определено след падането на златния стандарт златото е по-скоро един имагинерен гарант на валутите, защото те вече не са обезпечени със злато и с никакви други резерви на националните банки. Но в случай на криза, естествено, това би бил поне за определено време буфер, който да предпазва от крах на икономиката.

Виж на:
pariteni.bg
epicenter.bg
bnr.bg
06.08.2019 bloombergtv.bg

Централните банки се готвят за рекорд при покупката на злато тази година

През първата половин година от 2019 г. световните банки са увеличили запасите си със злато до цели 375 тона, което ни насочва към падането на половин вековен рекорд. Това отбелязва директорът „Злато и нумизматика“ в Първа инвестиционна банка д-р Валентина Григорова-Генчева в предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки. „Тази година светът се готви за своеобразен над половин вековен рекорд, централните банки да закупят най-голямото количество злато за последните 60 години. Тоест малко над 700 тона злато“. Така наречените „валутни войни“ са насочени в погрешна посока от редица анализатори, защото те свеждат световната икономика до прости цифри, зад които сякаш не стои нищо, казва д-р Григорова-Генчева. „Валутите на практика са без стойност. Те са по-скоро хартия, търгувана на борсата и голи цифри. Мисля, че това е проблемът на редица анализатори. Те разглеждат валутите и едва ли не цялото икономическо развитие на света, като голи цифри. Но зад това стои не само една макроикономика, но и едно стратегическо развитие, което вече обхваща космоса, все по-разледяващите се северни региони на планетата, особено около Северния полюс, който става зона за военно съперничество, за икономическо навлизане и дори това не е всичко, към което се стремят правителствата на водещите държави в света. Валутите остават една база за разговор, но не са мотивът, който движи икономическото развитие на света“. Още по тематаЗлатото - способът за компенсиране на бюджетните дефицити в международните разплащанияГлобалното забавяне на икономиката започва да свива цикличната си рамката от 20-50 години до едва 10 години, коментира още гостът в студиото. „Логично ние наближаваме вълната на един такъв 10-годишен цикъл“, казва още тя. С каква цел световните банки трупат резерви от злато може да научите по-късно от видеото.

Виж на: bloombergtv.bg
17.04.2019 woman.bg

Абитуриентският бал – повод, който си заслужава. Подарък, който остава

Първа инвестиционна банка стартира нова промоционална кампания, посветена на предстоящите празници и абитуриентските балове. От 12 април до 31 май 2019 г. избрани продукти от богатата палитра GoldSilver ще се предлагат с отстъпка от 5% при плащане с карта, издадена от Fibank. Екипът на Дирекция „Злато и нумизматика“ е селектирал общо 18 продукта с модерно звучене, съвременен дизайн и разнообразни възможности за носене. Създаването на различните изделия, включени в промоцията, е вдъхновено както от природата и нейната красота, така и от някои извечни символи на България. Всеки един продукт носи богато символно послание и емоционален заряд за този, който ще го носи. Д-р Валентина Григорова-Генчева - Директор на Дирекция „Злато и нумизматика“ във Fibank ни разказва повече за кампанията и продуктите, включени в нея. Тя ще ни разкрие и какви нови продукти да очакваме през 2019 г. - Г-жо Генчева, какво подготвяте за великденските празници и абитуриентите? - Както всяка година, представяме широка палитра продукти от благородни метали, насочени, както към най-младите ни клиенти, така и към близките им, които искат да ги зарадват с ценен и запомнящ се подарък. За първи път през тази година от 12 април до 31 май промотираме не само в онлайн магазина ни Fibank Gold Silver, но и в офисите на Fibank, 18 продукта от злато и сребро за абитуриенти. Всеки, който закупи един или повече от тях и плати с карта, издадена от Fibank, ще получи 5% отстъпка. - От какво е вдъхновена кампанията? - Основната цел на кампанията е да стимулираме младите по-активно да използват дебитните и кредитните си карти, но и да обърнат внимание на изделията от злато или сребро, които не са от хитовите сред младежката аудитория подаръци. По-голямата част от продуктите са с модерно звучене, съвременен дизайн и разнообразни възможности за носене. Мотото на промоционалната кампания „Абитуриентският бал – повод, който си заслужава, подарък, който остава“ е свързано с европейската традиция на зрелостниците да се подаряват ценности като своеобразна награда, корона, която увенчава успешния финал на един етап от живота на човека. Много абитуриенти избират пътешествието пред ценностите, но, колкото и вълнуващи да са спомените от преживяното по света, едно златно кюлче или една монета носят в себе си много по-силни послания и в допълнение притежават висока стойност. Създаването на различните изделия, включени в промоцията, е вдъхновено както от природата и нейната красота, така и от някои извечни символи на България. Със сигурност те ще бъдат верни спътници и своеобразни талисмани на онези абитуриенти, които ще продължат образованието си в чужбина. - Разкажете ни малко повече за продуктите, включени е промоцията? - Продуктите от нашия подбор са ориентирани както към момичетата, така и към момчетата. Разбира се, има някои от тях, които са предимно за младежите - любители на адреналина и моторите, а други са предназначени основно за носене от девойките. Производители на промоционалните изделия са наши дългогодишни партньори, чиито официални представители сме за България и Балканите. Това са реномираната швейцарска рафинерия ПАМП (Produits Artistiques de Métaux Précieux) и Новозеландският монетен двор. Кюлчетата, включени в абитуриентската промоция, са изработени от злато с проба 999.9/1000 или сребро с чистота 999/1000. Монетите са от сребро 999/1000, с тегло от 1 тройунция (31.1035 г), и носят върху себе си атрактивни цветни изображения, а някои са с частично позлатяване върху определени елементи. ПАМП е една от водещите световни компании за рафиниране и преработка на благородни метали. Основана в Киасо (Chiasso), Швейцария, през 1977 г., фирмата е известна преди всичко като производител на инвестиционно злато, което се продава в целия свят, пионер и лидер в създаването и търговията с мини златни кюлчета. Продуктите, произведени от ПАМП, отговарят на стандартите за качество на инвестиционното злато (Good Delivery), приети от Швейцарската национална банка, Лондонската метална борса (The London Bullion Market Association, LBMA), Нюйоркската стокова борса (The New York Commodity Exchange, COMEX) и Токийската стокова борса (The Tokyo Commodity Exchange, TOCOM). Вярна на швейцарския перфекционизъм и високите световни изисквания към качеството на златото, компанията ПАМП произвежда широка гама от стоки, изработени от масивно злато: кюлчета, монети, медали, бижута и часовници, пакетирани в характерната сертификатна опаковка. ПАМП е член на Лондонската метална борса като от началото на 2004 г. e една от петте рафинерии в света, избрани за референти в новата система за мониторинг (Proactive Monitoring System) на техническото качество на рафинериите със статут “Good Delivery”. Новозеландският монетен двор е производителят на монети с едни от най-атрактивните изображения и цветове в света, с неизменно високо качество, както на самите монети, така и на техните опаковки. Клиенти често се шегуват, че купуват новозеландските продукти повече заради атрактивната кутия, отколкото за самата монета. - Какво бихте препоръчали като подходящ избор за момичета или момчета абитуриенти? - Обикновено свързваме подаръците за момичета с нещо за носене, обличане или обуване. Но колко хубаво би било, ако вместо роза или букет, който да увехне затрупан в купищата цветя и подаръци, абитуриентката получи една непреходно красива сребърна монета „Българска роза“! От векове среброто е известно като метал за изработка на амулети и талисмани, а елегантното цветно изображение на царицата на цветята се откроява на неговия фон. То е допълнено от плътен, масивно позлатен бордюр – елемент от българска шевица. Това нумизматично бижу, създадено в Новозеландския монетен двор, става още по-привлекателно заради изключителната си опаковка: бижутериен цилиндър, увенчан от стилизирана роза, пълен с ароматизирани розови потпури и плътна външна кутия от гланциран картон. Монетата е придружена от подробен сертификат. Изненада за момчетата би било обратното: вместо „съкровище“ за криене по чекмеджетата у дома, нещо за носене: както през лятото, така и при празнични поводи. Дискретното, с издължена правоъгълна форма кюлче-медальон „Глаголица“ е изработено от ПАМП, Швейцария, от масивно позлатено сребро, придружено от верижка от черна пресукана сурова коприна с бижутерска закопчалка. Едно стилно мъжко бижу, върху което са изобразени букви от първата българска азбука. Какъв по-добър символ за един зрелостник от най-българското, съхранено през вековете - писмеността? Всяка една от нейните букви говори за сила и мощ, за духовност, пренесена във времето, за да пребъде България. Наименованието на старата българска азбука се свързва, както с думата глаголъ, означаваща „дума“, така и с думата глаголати – „говоря”, т.е. това са думи, които говорят. И двата подаръка са особено подходящи за абитуриенти, които са избрали да продължат обучението си зад граница. За да носят със себе си частица от родината и нейните многовековни културни традиции. Има и един много свеж подарък, който определено е все по-популярния тип „унисекс“. Това е сребърното кюлче Emo Joy KISS от серията Емоджи на швейцарската рафинерия ПАМП. За по-младата аудитория не е необходимо да обяснявам, че в социалните мрежи половината от коментарите към съобщения или новини са под формата на емоджита. В топ 5 на най-популярните личица влиза и целувката. Дори да изключим от темата за абитуриентските балове размяната на романтични послания, пожеланието да бъдеш целунат от съдбата е повече от подходящо. Това означава да си щастлив, да успяваш, да преследваш мечтите си и да имаш много късмет - всичко, което е необходимо за един млад човек в началото на самостоятелния му живот. И това сребърно кюлче на швейцарската рафинерия ПАМП е традиционно представено в защитна сертификатна опаковка, с верижка за окачване от черна сурова пресукана коприна с бижутерска закопчалка. Придружено е от специално изработен подробен сертификат. - Какви новости да очакваме при продуктите от злато и сребро, предлагани от Първа инвестиционна банка? - Екипът на дирекция „Злато и нумизматика“ навлиза в 19 година от началото на своята дейност. Време е да актуализираме нашата продуктова гама, да прекратим предлагането на някои вече изчерпали атрактивността си изделия. Дизайнът на някои любими на клиентите преди години кюлчета-медальони вече изглежда старомоден, други са отпаднали от продуктовия каталог на техните производители. Това налага създаването периодично на нови кюлчета и монети от злато и сребро, разработвани като наши собствени проекти, съвместно с дизайнерските екипи на партньорски компании. Такава е нашата практика от 2002 г. насам. През изминалите години сме създали над 30 собствени продукта от благородни метали, работим по нови проекти и през тази година. Изненадата ни ще бъде представена през есента, в момента мога само да загатна, че продуктите ще бъдат с модерен дизайн, ще имат и златна, и сребърна версия, и ще бъдат подходящи за всички влюбени. Продължаваме и традиционния внос на вече много популярните златни и сребърни кюлчета и монети за съответната година по Лунния календар. Следващата - 2020 г., е първата от новия 12-годишен цикъл, година на мишката. Fibank ще разпространява и всички нови емисии монети на БНБ – следващата ще излезе на пазара през юни т.г. като част от серията „Именити българи“. Посветена е на братята Евлоги и Христо Георгиеви, видни възрожденски дейци, търговци, банкери и филантропи. Със сигурност всички, минавали по един или друг повод покрай сградата на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, са виждали внушителните статуи на двамата братя-дарители и радетели за създаването на първото българско висше училище в столицата. (в материала има продуктово позициониране)

Виж на: woman.bg
money.bg
e-novinar.com
lifestyle.rep.bg
novini247.com
04.02.2019 bloombergtv.bg

Златото - способът за компенсиране на бюджетните дефицити в международните разплащания

Д-р Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика, Първа инвестиционна банка, предаването "В развитие", 04.02.4019


Златото се оказва единствен начин да бъдат компенсирани огромни бюджетни липси в международните разплащания. Най-актуалният пример е Венецуела. Това коментира д-р Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика, Първа инвестиционна банка, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV с водещ Делян Петришки.



"Страните от БРИКС притежават сериозни златни резерви, а от години Русия и Китай трезорират всичко, което придобиват, а освен това са и от най-големите нетни купувачи на инвестиционно злато. Централните банки на Русия, Казахстан и Турция са основните купувачи на злато през 2018 г. на базата доклад от Световния златен съвет. И Унгария увеличи златния си резерв. Германия също от няколко години връща от САЩ своя златен резерв. САЩ отказват бързи и големи доставки на Германия. Мнозина анализаторите подозират, че част от това злато отдавна е преминало в частни ръце и сега трябва бъдат произвeдени кюлчета и да бъдат върнати на своя легален притежател".



Фед е частна организация и може да разполага по различен начин със златото, спомена д-р Григорова-Генчева. "Но настоящите технически стандарти за благородните метали всяко злато, излязло извън трезор, трябва да бъде наново претопено, анализирано, маркирано", допълни тя.



"Икономическата криза от 2008 г. охлади оптимизма на централните банки да инвестират в съвременни финансови инструменти и да бъдат по-агресивни в своята политика. В момента политическата несигурност се оказва по-сериозен фактор от икономическата такава в предходното десетилетие".



Конфликтите там се отразяват на най-високо международно равнище, разкри Валентина Григорова-Генчева. "Венецуелската централна банка през изминалата година е продала на Турция злато от около 20 тона. От 2 години цените на петрола притискат Венецуела. От друга страна, президентът Мадуро е обвинен във всякакви неща. САЩ със своите санкции пречат на държавата да получава кредити от международни организации, за да се преустанови хуманитарната криза. Затова правителството се лишава от част от своя златен резерв на част от международните пазари, за да може държавата да има свежи пари", уточни още тя.



Виж на: bloombergtv.bg
investor.bg
03.08.2018 Dir.bg

Златото ще поскъпва след като доларът поевтинее

Това, което дърпа златото надолу през последните четири месеца е растежът на щатския долар. Това определи като тенденция при търговията със злато д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" към Първа инвестиционна банка пред телевизия "Блумбърг".



"От началото на април се забелязва ясно очертана тенденция за покачване на курса на щатския долар. Съответно той привлече инвеститорите основно от развиващите са пазари към сделки с долари, купуване на долари, финансови инструменти в долари. Това доведе до един отлив на инвеститорския поток от златото. От друга страна в момента пък се намираме в разгара на летния сезон все още. Всички почиват и отсъстват, а огромна част от активните фондове и финансови институции са в един по-лек режим", каза тя.



По думите ѝ сегашният период традиционно е по-слаб и почти мъртъв за сделки.



"От няколко години се забелязва една много интересна тенденция - спад през юли и после възход през август, което е логично. И е традиционна нагласа, която трудно се променя".



Според нея златото ще се върне на нива от около 1300-1350 долара за тройунция към края на годината.



Експертът посочи още, че увеличенията на лихвените проценти не са толкова драматични за златото.



"По-скоро влияние оказва стабилността и силата на щатския долар. И ако той бъде подкрепен от лихвени проценти, могат пък да повлияят други фактори.



Григорова-Генчева обясни, че ако инфлацията нарасне, това неминуемо би довело до не толкова плавен, а по-скоро силен скок в цените на златото, особено в качеството му на инвестиционно убежище.



"Можем да бъдем оптимисти за цената на златото в долари. Моментът е изключително подходящ за покупки, особено ще се отнася до физическото злато", посъветва експертът.



Виж на: bloombergtv.bg | www.investor.bg | econ.bg | dir.bg

06.07.2016 bloombergtv.bg

Brexit беше само катализаторът на ръста при златото

Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика във Fibank, Investbook, 6.07.2016


Сегашното повишение при златото не е някакъв временен ръст или случайно събитие, а тридесетгодишен връх в растежа на цената на жълтия метал. Това заяви директорът „Злато и нумизматика“ в Първа инвестиционна банка Валентина Григорова-Генчева. В Investbook с водещ Дориана Ранкова по Bloomberg TV Bulgaria тя даде експертно мнение за възхода на скъпоценния метал от началото на годината. Никога досега през тези 30 години то не е скачало толкова много, допълни тя.



Brexit беше само катализаторът на процеси, започнали през 2014 на постепенни, но трайни движения нагоре, каза Григорова-Генчева. Например в еврово изражения жълтият метал е само нагоре през последните 16 години, добави тя.



В целият свят има стремеж да бъдат прикрити едни много сериозни структурни проблеми на икономиката, заяви експертът добавяйки, че стимулите на Фед маскират лошите данни от пазара на труда в САЩ. Никой никога не е прилагал експериментална терапия от този калибър, описа отрицателните лихви тя.



Виж на: bloombergtv.bg
08.06.2016 btv.bg

Мистичната България: Кои са скритите символи в глаголицата и защо предците ни са вграждали в талисмани?

Виж на: www.btv.bg
30.05.2016 bgonair.bg

Художествени произведения от благородни метали

Директорът на отдел "Злато и нумизматика" на Първа Инвестиционна Банка - Валентина Григорова, представи в студиото на "Десет" уникалните медальони от новата серия на банката.

Виж на: www.bgonair.bg
05.05.2015 BTV

Ликът на Свети Георги върху монети



27.01.2015 fakti.bg

Цената на златото в евро е с непрекъснат възходящ тренд

Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика във Fibank, в интервю за Факти.бг


Д-р Валентина Григорова – Генчева е директор “Злато и нумизматика” във Fibank (Първа инвестиционна банка). Специализира антична история и нумизматика, и защитава докторска дисертация във Фрайбургския университет, Швейцария. От 2001 г. работи в Първа инвестиционна банка.

Табу ли е все още инвестицията в благородни метали за българина? 

За българина е стародавна традиция да превръща част от парите си в продукти от благородни метали. Чуждестранните монети и семейните бижута от злато и сребро представляват важна и неделима част от състоянието на семейството от XVIII в. насам. От 2001 г. работим за популяризирането на инвестициите в благородни метали и категорично можем да твърдим, че те се превърнаха в неразделна част от портфейла на българина. Още с появата на първите признаци за забавяне на световната икономика и началото на кризата през 2008 г. бяха извършени редица големи инвестиционни сделки с благородни метали. Този процес, макар и с по-бавни темпове, продължава и днес.

Какви са предимствата на една подобна инвестиция?

Причините да се инвестира в злато остават непроменени през вековете и могат да бъдат резюмирани по следния начин: дългосрочно запазва стойността си, преносим авоар за екстремни ситуации, бързо ликвиден актив, разнообразяване на инвестиционните портфейли.

Трябва да добавя, обаче, че инвестицията в благородни метали с физическа доставка трябва да бъде дългосрочна. Спекулантите могат да използват финансови инструменти, базирани на безналично злато, докато притежаването на злато под формата на кюлчета и монети създава допълнителна сигурност в кризисни ситуации. През последните шест месеца, например, златото е загубило само около 2.8% от стойността си в щатски долари, но ако погледнем движението на цените за последните 5 години, стойността му е нарастнала с около 12%.

В кои благородни метали е най-добре да вложим спестяванията си?

Традиционно, златото е най-търсеният от инвеститорите благороден метал. Привлекателно е, че сделките с него са освободени от ДДС, а цената може да се види свободно на много места в Интернет пространството. Инвестицията в злато позволява сравнително голяма парична сума да се съхранява в малък обем. Кюлчето от 1 кг, например, има приблизително размер на мобилен телефон.
Атрактивен метал за инвестиции е и платината, чиито котировки в момента съвпадат приблизително с тези на златото. Единственият проблем тук е начисляването на ДДС върху стойността на метала.
Метал с потенциал за инвестиции е и среброто. Цената му е сравнително ниска, което го прави по-достъпно, но, за да се направи сериозна инвестиция, се изисква купуването на голямо количество метал и осигуряването на площ за неговото съхранение. И сделките със сребро подлежат на облагане с ДДС.

Какви са Вашите очаквания за цените им през тази година?

Върху цените на златото, среброто и платината определящо влияние имат не само пазарът, търсенето и добивът, а и редица макроикономически фактори. Има събития, които водят почти пряко до рязко увеличаване на борсовите и продажните цени на благородните метали. Значение, определено, има и валутата, в която се наблюдава движението на цените им. Цената на златото в евро е с непрекъснат възходящ тренд – нарастнала е с около 300 евро или 40% за изминалите 5 години, докато котировките в швейцарски франкове за същия период бележат лек спад – с около 50 франка или 4.5%. През изминалата година станахме свидетели на безпрецедентна война на валутите. Несъмнено, тя е част от мащабна политическа акция, чиито дългосрочни последствия трудно могат да бъдат предвидени. Ясно е, обаче, че под нейно влияние графиката на котировките на благородните метали все повече добива вид на кардиограма, а нивата им непрекъснато се повишават. Очевидно, във време на икономическа, политическа и финансово нестабилност, със сериозен риск за засилване на несигурността в световен мащаб, златото се връща към традиционната си роля на гарант на богатството и стабилизатор на инвестиционните портфейли.
Очаквам, както и редица други анализатори, цената на тройунция от жълтия метал да достигне 1400 щатски долара – ниво, което отдавна би могло да бъде пазарна реалност, ако се вземат предвид нивата на инфлация и дефлация в редица водещи икономики.

Какви са актуалните предложения на Fibank, с които посреща желаещите да закупят благородни метали?

Рано е още да говорим за всички новости през 2015 г., тъй като тепърва предстои Берлинското изложение World Money Fair, където традиционно се договарят производството и доставките на нови продукти от благородни метали за текущата година. В момента предлагаме станалите вече хит сред нашите клиенти сребърни и златни кюлчета и монети за Новата година по Лунния календар – Годината на Козата, произведени в швейцарската рафинерия ПАМП и в Новозеландския монетен двор. Абсолютен рекордьор по продажби е емитираната за първи път от новозеландските ни партньори златна монета от една четвърт тройунция „Година на Козата” в ограничен тираж от само 2015 екз. Всички тези продукти са с най-висока проба на златото 999.9/1000 и 999/1000 за среброто.
За инвеститорите извършваме и индивидуален внос на кюлчета, обикновено от 1 кг, които позволяват да предложим атрактивни цени с незабавна доставка на благородния метал от Швейцария. Fibank разполага и с наличности, които при заявена по-голяма по обем сделка, могат да бъдат продавани на промоционална цена.
27.01.2015 BNews.bg

Цената на златото в евро е с непрекъснат възходящ тренд


Д-р Валентина Григорова – Генчева е директор „Злато и нумизматика” във Fibank (Първа инвестиционна банка). Специализира антична история и нумизматика, и защитава докторска дисертация във Фрайбургския университет, Швейцария. От 2001 г. работи в Първа инвестиционна банка.

- Табу ли е все още инвестицията в благородни метали за българина? 

За българина е стародавна традиция да превръща част от парите си в продукти от благородни метали. Чуждестранните монети и семейните бижута от злато и сребро представляват важна и неделима част от състоянието на семейството от XVIII в. насам.

От 2001 г. работим за популяризирането на инвестициите в благородни метали и категорично можем да твърдим, че те се превърнаха в неразделна част от портфейла на българина. Още с появата на първите признаци за забавяне на световната икономика и началото на кризата през 2008 г. бяха извършени редица големи инвестиционни сделки с благородни метали. Този процес, макар и с по-бавни темпове, продължава и днес.

- Какви са предимствата на една подобна инвестиция?

Причините да се инвестира в злато остават непроменени през вековете и могат да бъдат резюмирани по следния начин: дългосрочно запазва стойността си, преносим авоар за екстремни ситуации, бързо ликвиден актив, разнообразяване на инвестиционните портфейли.

Трябва да добавя, обаче, че инвестицията в благородни метали с физическа доставка трябва да бъде дългосрочна. Спекулантите могат да използват финансови инструменти, базирани на безналично злато, докато притежаването на злато под формата на кюлчета и монети създава допълнителна сигурност в кризисни ситуации. През последните шест месеца, например, златото е загубило само около 2.8% от стойността си в щатски долари, но ако погледнем движението на цените за последните 5 години, стойността му е нарастнала с около 12%.

- В кои благородни метали е най-добре да вложим спестяванията си?

Традиционно, златото е най-търсеният от инвеститорите благороден метал. Привлекателно е, че сделките с него са освободени от ДДС, а цената може да се види свободно на много места в Интернет пространството. Инвестицията в злато позволява сравнително голяма парична сума да се съхранява в малък обем. Кюлчето от 1 кг, например, има приблизително размер на мобилен телефон.

Атрактивен метал за инвестиции е и платината, чиито котировки в момента съвпадат приблизително с тези на златото. Единственият проблем тук е начисляването на ДДС върху стойността на метала

Метал с потенциал за инвестиции е и среброто. Цената му е сравнително ниска, което го прави по-достъпно, но, за да се направи сериозна инвестиция, се изисква купуването на голямо количество метал и осигуряването на площ за неговото съхранение. И сделките със сребро подлежат на облагане с ДДС.

- Какви са Вашите очаквания за цените им през тази година?

Върху цените на златото, среброто и платината определящо влияние имат не само пазарът, търсенето и добивът, а и редица макроикономически фактори. Има събития, които водят почти пряко до рязко увеличаване на борсовите и продажните цени на благородните метали. Значение, определено, има и валутата, в която се наблюдава движението на цените им. Цената на златото в евро е с непрекъснат възходящ тренд – нарастнала е с около 300 евро или 40% за изминалите 5 години, докато котировките в швейцарски франкове за същия период бележат лек спад – с около 50 франка или 4.5%. През изминалата година станахме свидетели на безпрецедентна война на валутите.

Несъмнено, тя е част от мащабна политическа акция, чиито дългосрочни последствия трудно могат да бъдат предвидени. Ясно е, обаче, че под нейно влияние графиката на котировките на благородните метали все повече добива вид на кардиограма, а нивата им непрекъснато се повишават. Очевидно, във време на икономическа, политическа и финансово нестабилност, със сериозен риск за засилване на несигурността в световен мащаб, златото се връща към традиционната си роля на гарант на богатството и стабилизатор на инвестиционните портфейли.

Очаквам, както и редица други анализатори, цената на тройунция от жълтия метал да достигне 1400 щатски долара – ниво, което отдавна би могло да бъде пазарна реалност, ако се вземат предвид нивата на инфлация и дефлация в редица водещи икономики.

- Какви са актуалните предложения на Fibank, с които посреща желаещите да закупят благородни метали?

Рано е още да говорим за всички новости през 2015 г., тъй като тепърва предстои Берлинското изложение World Money Fair, където традиционно се договарят производството и доставките на нови продукти от благородни метали за текущата година. В момента предлагаме станалите вече хит сред нашите клиенти сребърни и златни кюлчета и монети за Новата година по Лунния календар – Годината на Козата, произведени в швейцарската рафинерия ПАМП и в Новозеландския монетен двор. Абсолютен рекордьор по продажби е емитираната за първи път от новозеландските ни партньори златна монета от една четвърт тройунция „Година на Козата” в ограничен тираж от само 2015 екз.

Всички тези продукти са с най-висока проба на златото 999.9/1000 и 999/1000 за среброто.

За инвеститорите извършваме и индивидуален внос на кюлчета, обикновено от 1 кг, които позволяват да предложим атрактивни цени с незабавна доставка на благородния метал от Швейцария. Fibank разполага и с наличности, които при заявена по-голяма по обем сделка, могат да бъдат продавани на промоционална цена.

27.01.2015 investor.bg

Валентина Григорова-Генчева: Цената на златото ще достигне 1400 долара

Това ниво отдавна можеше да е реалност, ако се вземат предвид нивата на инфлация и дефлация в редица водещи икономики, твърди експертът


Д-р Валентина Григорова – Генчева е директор “Злато и нумизматика” във Fibank (Първа инвестиционна банка). Специализира антична история и нумизматика, и защитава докторска дисертация във Фрайбургския университет, Швейцария. От 2001 г. работи в Първа инвестиционна банка. С нея говорим за цената на благородните метали и инвестициите в тях.

Г-жо Григорова-Генчева, табу ли е все още инвестицията в благородни метали за българина? 

За българина е стародавна традиция да превръща част от парите си в продукти от благородни метали. Чуждестранните монети и семейните бижута от злато и сребро представляват важна и неделима част от състоянието на семейството от XVIII в. насам.

Какви са предимствата на една подобна инвестиция?

Причините да се инвестира в злато остават непроменени през вековете и могат да бъдат резюмирани по следния начин: дългосрочно запазва стойността си, преносим авоар за екстремни ситуации, бързо ликвиден актив, разнообразяване на инвестиционните портфейли.

Още по темата
ЕЛАНА Трейдинг и Saxo Bank: Златото се завръща Нестабилността на валутните пазари връща доверието в златото

Трябва да добавя обаче, че инвестицията в благородни метали с физическа доставка трябва да бъде дългосрочна. Спекулантите могат да използват финансови инструменти, базирани на безналично злато, докато притежаването на злато под формата на кюлчета и монети създава допълнителна сигурност в кризисни ситуации.

През последните шест месеца, например, златото е загубило само около 2,8% от стойността си в щатски долари, но ако погледнем движението на цените за последните 5 години, стойността му е нараснала с около 12%.

В кои благородни метали е най-добре да вложим спестяванията си?

Традиционно златото е най-търсеният от инвеститорите благороден метал. Привлекателно е, че сделките с него са освободени от ДДС, а цената може да се види свободно на много места в Интернет пространството. Инвестицията в злато позволява сравнително голяма парична сума да се съхранява в малък обем. Кюлчето от 1 кг, например, има приблизително размер на мобилен телефон.

Атрактивен метал за инвестиции е и платината, чиито котировки в момента съвпадат приблизително с тези на златото. Единственият проблем тук е начисляването на ДДС върху стойността на метала.

Метал с потенциал за инвестиции е и среброто. Цената му е сравнително ниска, което го прави по-достъпно, но, за да се направи сериозна инвестиция, се изисква купуването на голямо количество метал и осигуряването на площ за неговото съхранение. И сделките със сребро подлежат на облагане с ДДС.

Какви са Вашите очаквания за цените им през тази година?

Върху цените на златото, среброто и платината определящо влияние имат не само пазарът, търсенето и добивът, а и редица макроикономически фактори. Има събития, които водят почти пряко до рязко увеличаване на борсовите и продажните цени на благородните метали. Значение определено има и валутата, в която се наблюдава движението на цените им. Цената на златото в евро е с непрекъснат възходящ тренд – нараснала е с около 300 евро или 40% за изминалите 5 години, докато котировките в швейцарски франкове за същия период бележат лек спад – с около 50 франка или 4,5%.

През изминалата година станахме свидетели на безпрецедентна война на валутите. Несъмнено тя е част от мащабна политическа акция, чиито дългосрочни последствия трудно могат да бъдат предвидени. Ясно е, обаче, че под нейно влияние графиката на котировките на благородните метали все повече добива вид на кардиограма, а нивата им непрекъснато се повишават. Очевидно, във време на икономическа, политическа и финансово нестабилност, със сериозен риск за засилване на несигурността в световен мащаб, златото се връща към традиционната си роля на гарант на богатството и стабилизатор на инвестиционните портфейли.

Очаквам, както и редица други анализатори, цената на тройунция от жълтия метал да достигне 1400 долара – ниво, което отдавна би могло да бъде пазарна реалност, ако се вземат предвид нивата на инфлация и дефлация в редица водещи икономики.

Какви са актуалните предложения на Fibank, с които посреща желаещите да закупят благородни метали?

Рано е още да говорим за всички новости през 2015 г., тъй като тепърва предстои Берлинското изложение World Money Fair, където традиционно се договарят производството и доставките на нови продукти от благородни метали за текущата година.

В момента предлагаме станалите вече хит сред нашите клиенти сребърни и златни кюлчета и монети за Новата година по Лунния календар – Годината на Козата, произведени в швейцарската рафинерия ПАМП и в Новозеландския монетен двор. Абсолютен рекордьор по продажби е емитираната за първи път от новозеландските ни партньори златна монета от една четвърт тройунция „Година на Козата” в ограничен тираж от само 2015 екземпляра. Всички тези продукти са с най-висока проба на златото 999.9/1000 и 999/1000 за среброто.

За инвеститорите извършваме и индивидуален внос на кюлчета, обикновено от 1 кг, които позволяват да предложим атрактивни цени с незабавна доставка на благородния метал от Швейцария. Fibank разполага и с наличности, които при заявена по-голяма по обем сделка, могат да бъдат продавани на промоционална цена.

Виж оригиналната публикация
17.12.2014 forumnews.bg

Българи купуват по 15 кг. злато

Металът ще поскъпне до 1400 долара за тройунция през 2015 г.


Д-р Валентина Григорова-Генчева завършва СУ „Св. Климент Охридски“ през 1990 г., специалност „Стара и средновековна история“. Специализира антична история и нумизматика и защитава докторска дисертация във Фрибургския университет, Швейцария. От 2001 г. работи в Първа инвестиционна банка.

- През последната година златото позагуби блясъка си. На какво се дължи този рязък спад в цената на благородния метал? 

– Спадът в цената на златото се дължи основно на разпродажби на няколко големи американски фонда, които са свързани и с пенсионно застраховане и презазстраховане. Но за да бъдат всички инвеститори спокойни, в крайна сметка за една календарна година златото е изгубило само 3.29% от стойността си или цената е спаднала с около 40 долара. Защото огромните печалби за изминалите години се осредняват с минималните загуби за изминалия период. Така например за последните пет години златото печели 4.54% т.е огромният марж печалба е редуциран, но все пак е на зелено. Нека не забравяме, че тук става дума за цени на златото в щатски долари. Ако говорим за същото съотношение в евро – златото е само на плюс и не е реализирало никаква загуба. Така че се вижда, че по-скоро става въпрос за валутна война между еврото и долара, която е много сериозен процес в световен мащаб и тя също се отразява радикално много силно на фиксингите на златото. Централните банки по света запазиха твърдо тенденцията да не разпродават, а да купуват злато. Удивителни за всички бяха покупките на Централната банка на Ирак с няколко десетки тона. Русия и Китай също продължиха политиката си да купуват злато като към тях се присъединиха Казахстан и Турция, които нетно са много големи купувачи на стотици тонове инвестиционно злато. Това позволява руската централна банка да прави напоследък редица интервенции в подкрепа на рублата. Единствено когато има обезпечение и с други универсално активи като златото, може да се позволи интервениране на пазарите за подкрепа на една валута, която очевидно е обект и на политически натиск.

- Защо, след като другите централни банки купуват злато, БНБ не купува?

– Засега БНБ не е обявила такава политика, но същевременно БНБ твърдо поддържа линията да не разпродава. Видяхте също, че централната банка на Швейцария се обяви против увеличаване на златните резерви, защото има и други инструменти за защита на националната валута и стабилизиране на националната икономика. Но пък твърдо прие курс да не продава златните си резерви.

– Казахте, че златото е поскъпнало в евро. Бихте ли казали с колко процента?

– Постиженията на златото в евро за една година са близо 8% приход за инвеститорите, за последните 6 месеца са 5% приход, а за 30 дни – близо 4%. За пет години доходността от инвестицията в метала се е увеличила с 25%.

- Каква е Вашата прогноза за цената на метала през 2015 г.?

– В момента златото се търгува стабилно на нива около 1210 долара за тройунция, което е много добро ниво за финал на годината. По мнението на много анализатори не е изключено в началото на 2015 г. да бъдат достигнати нива от 1300 -1400 долара за тройунция. За своеобразна психологическа граница се приема 1200 долара за тройунция. Видя се, че каквито и колосални усилия да се полагат златото да се смъкне под 1200 долара и да върви паралелно с падащия петрол, това не се случва, защото търсенето е много сериозно. Дори през първото тримесечие на тази година търсенето на бижутерийни изделия от злато беше точно такова, каквото бе през 2005 – 2006 г. в годините преди кризата. Вижда се, че постепенно интересът на клиентите се възстановява и покупките не намаляват. Цената на златото не пада под 1100 долара, защото това са цените на добива в по-голямата част по света в момента. Световното производство на метала подлежи на изключително много регулации включително и екологични, и социални. Съответно много от големите златодобивни компании когато видят, че цената не им е изгодна, спират производството. Така че може да се каже, че пазарът на злато се саморегулира. Петте най-големи рафинерии и Лондонската метална борса въпреки, че вече нямат тази роля както през 19 век, все пак имат много голямо влияние върху ценовата политика и имат възможности и механизми да наложат корективи при много ниски спадове. Категорично златото има бъдеще като инвестиционен инструмент.

- Когато цената на златото падна, увеличиха ли се покупките на метала?

– Определено се увеличиха. В началото на тази година имахме бум в първото тримесечие от януари до март. В момента отново се забелязва много солиден клиентски интерес. В България много хора предпочитат да разполагат с множество по-малки разфасовки от порядъка на 10, 20, 50 и 100 грама, а не с килограмови кюлчета именно поради сравнително по-голямата несигурност на ситуацията в страната. Хората предпочитат да могат бързо да обърнат в живи пари наличността и спестяванията си. Винаги има и такива, които инвестират в килограмови кюлчета.

- Българинът научи ли се да инвестира в злато?

– Да. Много години минаха откакто развиваме нашата дейност, а от 10 години е бумът в цената на златото. За тези, които вярват в златото като инвестиционен инструмент за в бъдеще, то не е изгубило привлекателността си. Още повече, че в несигурни времена, в сложни и тежки ситуации за бизнеса, златото остава сигурно пристанище за дълготрайна инвестиция. В България хората гледат на златото като „бели пари за черни дни”.

- Колко килограма злато най-много са купувани накуп от един клиент?

– В началото на годината имахме клиент, който купи 15 килограма злато. Всяка година имаме клиенти, които купуват големи количества инвестиционно злато. Някои от тях са едни и същи. В банката от 2007 г. насам вече имаме около 200 000 клиенти, които идват специално в Първа инвестиционна банка за извършване на сделка с благородни метали. Цената на кюлче от един килограм в момента при нас се продава по 61 000 лв.

- Променя ли се профилът на купувача на инвестиционно злато?

– Да. Преди години преобладаващи купувачи бяха мъжете, а сега доста сериозна част от клиентите ни са жени, които купуват както за подаръци така и за инвестиция. Интересът при дамите е към по-малките форми и монети, а мъжете купуват предимно класическите кюлчета от 100 грама и килограм.

- Пенсионери купуват ли монети и бижута от инвестиционно злато?

– Да, те дори са едни от най-ентусиазираните ни клиенти. Купуват монети за всякакви семейни специални поводи. Често за близък, който учи в чужбина купуват специалните колекции като „Панагюрско съкровище”, „Български символи и традиции” които струват около 500 лв. Казват, че златото и въобще монетите са най-добрия посланик на страната. До момента сме продали стотици екземпляри от тези колекции. Около Коледа традиционно се засилват покупките на злато под формата на монети, медалчета, детски серии и т. н.

- До каква сума отделят хората за коледен подарък?

– Най-масовите покупки са в диапазона на 100 -150 лв. Но при подаръците за новородени често купуват за бебето една монета, а за майката кюлче от 10 гр., което прави общо около 1000 лв.

- Има ли ограничение при пренасянето на злато зад граница?

– От края на 2012 година в рамките на Европейския съюз инвестиционното злато не подлежи на деклариране, освен при изрично поискване на митнически служител, което практически не се случва. Това е едно изключително удобство за инвеститорите, което им позволява да получат по-конкурентна цена на големи пазари като Франция, Германия, Австрия при обратно изкупуване на злато. Единствено трябва да се носи фактура и сертификат за златото, което пренасяте. За страните извън ЕС остава валидно правилото злато до 37 грама да не се декларира, но над това количество се обявява пред митницата.

Виж оригиналната публикация
27.12.2012 economy.bg

Отварят първия банков електронен магазин за злато и нумизматични продукти в България

Вижте интервю с д-р Валентина Григорова-Генчева, която е директор Злато и нумизматика в ПИБ

Д-р Валентина Григорова-Генчева завършва Софийски университет "Св. Климент Охридски" през 1990 г., специалност "Стара и средновековна история". Специализира антична история и нумизматика и защитава докторска дисертация във Фрибургския университет, Швейцария, където води поредица лекционни курсове по нумизматика. Работи като експерт за аукционни къщи в Швейцария и Германия, както и като заместник-ръководител на разкопките на Френския археологически институт в Аргос, Гърция. От есента на 2001 г. работи в Първа инвестиционна банка, където създава и ръководи единствения по рода си в България банков департамент, специализиран за сделки с благородни метали, инвестиционни консултации и нумизматични експертизи. От 2008 г. води магистърски курс от лекции на тема "Културното наследство: пазар и инвестиции" във Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Потърсихме д-р Валентина Григорова-Генчева по повод откриването първия Банков електронен магазин за злато и нумизматични продукти в България, за да ни разкаже повече за този проект.
Какво точно ще представлява този онлайн магазин? 
Онлайн магазинът "Gold&Silver" е част от системата за справки и услуги на банката "Моята Fibank" и ще е достъпен през портала my.fibank.bg. От неговите услуги ще могат да се възползват всички потребители, не само клиентите на Първа инвестиционна банка.
Какви функционалности ще поддържа и как ще се извършва разплащането?
В магазина могат да бъдат разгледани предлаганите за продажба продукти, могат да бъдат намерени последно въведените и най-търсените продукти. Периодично ще се предоставя информация за публикуваното за нас в печатните и електронните медии, както и съвети за инвеститори и колекционери. Плащането ще се извършва с дебитна или кредитна карта в размер до 30 000 лева или равностойността им в друга валута.
Какво ще се предлага в този онлайн магазин? 
В електронния магазин ще се предлага по-голямата част от продуктите от благородни и други метали от асортимента на Първа инвестиционна банка. Инвестиционни кюлчета и монети от злато и сребро, много популярните златни и сребърни кюлчета медальони на швейцарската рафинерия ПАМП, както и редица изключително привлекателни и емблематични колекционерски нумизматични серии. Потребителите ще могат да пазаруват и съвременните възпоменателни монети на БНБ.
Ще има ли по-особени изисквания към потребителите, за да го ползват?
За да пазарувате в онлайн магазина "Gold&Silver", е необходимо да направите регистрация в сайта. Клиентите на Fibank, които имат регистрация в системата "Моята Fibank", могат да ползват данните от "Моята Fibank", за всички останали клиенти, включително и такива, които не са клиенти на банката, регистрацията се извършва, като се въвеждат изискваните от системата данни. Регистрацията е напълно безплатна и не обвързва със срокове и задължителни покупки.
Какви гаранции ще получават потребителите и ще има ли някаква разлика спрямо закупуването на нумизматични продукти офлайн?
Всички продукти са придружени от сертификат като голяма част от кюлчетата – инвестиционните на швейцарските банки UBS и Credit Suisse и тези на швейцарската рафинерия ПАМП – са в специална сертификатна опаковка. Гарантирано е и правото на рекламация, което е подробно описано в общите условия за ползване на магазина.
Правили ли сте проучване за нагласите на потребителите и дали са склонни да закупуват такива продукти онлайн? 
Създаването на магазина е именно в отговор на множество запитвания – както на клиенти от новата "online&rdquo"; генерация, така и на потребители от населени места, в които Първа инвестиционна банка няма свои офиси. Световна тенденция е нарастването на онлайн продажбите и в тази сфера България не прави изключение.
Наблюдавате ли някакви отчетливи тенденции в поведението на потребителите предвид кризата? 
През последните няколко години се забелязва отчетливо все по-засилен интерес към инвестиционното злато и нумизматичните продукти. Оборотите ни в годините на кризата отбелязаха своеобразни рекорди като неколкократно достигнаха над 10 000 000 лева годишно. В офисите на Fibank през последните пет години са сключени над 170 000 сделки. Определено на инвеститорски интерес се радват както златото, което е традиционно известно на българина като финансов инструмент-убежище по време на кризи, така и среброто. То е значително подценено и през следващите години очакваме продажбите на сребърни кюлчета и монети да се увеличат.
По вашите думи това е първият такъв магазин в България, наблюдава ли се такава практика при банките в чужбина? 
Сделките с благородни метали са важна част от дейността на редица чуждестранни банки. Много от тях като партньорската ни UBS от Швейцария, например имат не само електронни магазини, но и организират онлайн и други аукциони, на които продават ценни монети. По света обаче подобна доходоносна дейност се развива и в специализирани компании, които не са банки, а имат нумизматична и инвестиционна насоченост. От една страна те се изявяват като инвестиционни консултанти, а от друга - като експерти в областта на нумизматиката. Те също организират поне два пъти годишно търгове за продажба на монети с инвестиционна и нумизматична стойност. Именно при тези компании е изключително популярно търгуването онлайн, като по този начин се избягват основно времевите ограничения.
По вашите думи това е първият такъв магазин в България, наблюдава ли се такава практика при банките в чужбина? 
Сделките с благородни метали са важна част от дейността на редица чуждестранни банки. Много от тях като партньорската ни UBS от Швейцария, например имат не само електронни магазини, но и организират онлайн и други аукциони, на които продават ценни монети. По света обаче подобна доходоносна дейност се развива и в специализирани компании, които не са банки, а имат нумизматична и инвестиционна насоченост. От една страна те се изявяват като инвестиционни консултанти, а от друга - като експерти в областта на нумизматиката. Те също организират поне два пъти годишно търгове за продажба на монети с инвестиционна и нумизматична стойност. Именно при тези компании е изключително популярно търгуването онлайн, като по този начин се избягват основно времевите ограничения.
Очаквате ли скоро и други банки на българския пазар да започнат да предлагат същата услуга?
Не е изключено. Първа инвестиционна банка е пионер в създаването и развитието на пазара на благородни метали в България. От 2001 г., когато започнахме да извършваме сделки с благородни метали до днес, дилърите на кюлчета и монети в страната се увеличиха многократно. Вероятно и тази наша нова дейност ще катализира подобни процеси и в други банки, които вече търгуват с изделия от благородни метали.
Виж оригиналната публикация
21.12.2012 btvnews.bg

Fibank с нетрадиционна премиера на новия си онлайн магазин

Fibank(Първа инвестиционна банка) представи нов електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал - https://my.fibank.bg/GoldShop. Това съвременно решение е продиктувано от засиления интерес от страна на клиентите към продуктите с инвестиционна и нумизматична стойност, както и за да се гарантира лесното им разпространение до всички населени места в България.

Електронният магазин Fibank Gold&Silver
е изключително функционален. Клиентите лесно могат да разгледат най-често продаваните, най-новите или последно добавени продукти. Освен това съдържа и полезна информация относно начина на съхранение и третирането на златни и сребърни кюлчета и монети. А истинските ценители със сигурност ще се впечатлят от подробното описание на монетите и колекционерските серии, тъй като някои от тях имат уникални истории.
Fibank, позната с иновативността и пристрастието си към технологиите, представи онлайн магазина Fibank Gold&Silver на официална нетрадиционна hi-tech премиера.
Специално за събитието, съвместно с ICB-Интерконсулт България и Samsung България, Fibank визуализира по иновативен и атрактивен начин онлайн магазина и новите си нумизматични монети - Година на Змията и монети за деца по проект на световноизвестната фотографка Anne Geddes – с решение "от бъдещето". Използвайки новата технология на Microsoft Kinect for Windows, чрез компютърен интерфейс от ново поколение, обединяващ жестове и глас, върху екраните на Samsung се зареждаха и управляваха снимки, видео и информация за нумизматичните монети.
А за всички, които искат да направят нетрадиционен подaрък, е обявена и промоция – продуктите, закупени от онлайн магазина Gold&Silver до 18 януари 2013 г. ще се продават с 5% отстъпка. По-голямата част от предлаганите продукти ще се продават в луксозна опаковка, придружени от сертификат за автентичност, а доставките ще се извършват в рамките на следващия работен ден след поръчката.
Виж оригиналната публикация
21.12.2012 computerworld.bg

FiBank демонстрира банковия клон на бъдещето

FiBank (Първа инвестиционна банка), съвместно с ICB-Интерконсулт България и Samsung България представиха нов електронен магазин, наречен Gold&Silver  (my.fibank.bg/GoldShop) за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал. По време на събитието акцент бе поставен и върху новите нумизматични монети - Година на Змията и монети за деца по проект на световноизвестната фотографка Ане Гедес – с решение "от бъдещето". Използвайки новата технология на Microsoft Kinect for Windows, чрез компютърен интерфейс от ново поколение, обединяващ жестове и глас, върху екраните на Samsung  се зареждаха  и управляваха снимки, видео и информация за нумизматичните монети.

Д-р Валентина Григорова – Генчева, директор Дирекция "Злато и нумизматика"
"Новия ни електронен магазин е за извършване на сделки с продукти от благородни метали – обяснява д-р Валентина Григорова – Генчева, директор Дирекция "Злато и нумизматика". - В него могат да се намерят както традиционни, така и нови монети, кюлчета, медальони и колекционни серии от златни и сребърни монети. Клиентите могат да разгледат на сайта най-често продаваните, най-новите или последно добавени продукти. Освен това съдържа и полезна информация относно начина на съхранение и третирането на златни и сребърни кюлчета и монети."
Kinect в банковия сектор
Разработеното съвместно от Samsung и ICB - Интерконсулт България нетрадиционно решение реализира модерно управление на презентациите в бизнес среда само с жестове и глас, без използване на мишка и клавиатура. Решението се базира на технология на Microsoft - Kinect for Windows. На широката публика тя е известна основно от игровите приложения, но тук става основа на компютърен интерфейс от ново поколение, разработен специално за бизнес сектора. Чрез него, с помощта на глас и жестове, се управлява визуализирането на различна текстова информация, снимки и видео за кюлчета и монети върху дисплей решения на Samsung.

Д-р Валентина Григорова – Генчева, директор Дирекция "Злато и нумизматика", демонстрира решение, базирано на технология на Microsoft - Kinect for Windows. Чрез него, с помощта на глас и жестове, се управлява визуализирането на различна текстова информация, снимки и видео за кюлчета и монети върху дисплей решения на Samsung. 
Подобен тип решения са предвестник на банковия офис на бъдещето, в който клиентът сам управлява и достъпва желаната информация по забавен и интерактивен начин. Решения, базирани на Microsoft Kinect for Windows, вече са създадени в клонове на банки в Москва и в Дубай, в които клиентът може да управлява информацията през витрина, дори в часовете извън работното време на банката.
В България събитието на FiBank показа на едно място три различни решения от най-висок клас за визуализация на премиум продукти, реализирани върху  три различни типа екрани на Samsung.

На събитието на FiBank новата монета бе поставена в стилен прозрачен куб, чиято лицева страна представлява прозрачен екран.
Всяко от тях дава възможности за представяне и модерна комуникация с клиентите на банката и макар да изглеждат като гости от бъдещето, са цялостни дисплей решения, реално предлагани на пазара у нас.
Мултимедийната презентация на новите нумизматични продукти на FiBank бе показана на 55-инчов Digital Signage дисплей от ултратънката серия Samsung UE55. Благодарение на разработеното от Интерконсулт България решение, базирано на Kinect for Windows, презентаторът управлява съдържанието на екрана само с жестове и глас. 
Монети зад прозрачния дисплей Samsung NL22
Samsung е първата компания, която стартира серийно производство на прозрачни дисплеи. На събитието на FiBank новата монета бе поставена в стилен прозрачен куб, чиято лицева страна представлява прозрачен екран. Специално разработено видео показва любопитна информация за нумизматичните продукти, като постепенно избледнява и разкрива пред погледа истинската монета зад дисплея.
Е-board 
Бъдещето принадлежи на сензорните интерфейси, които управляват дисплей решения от всякакъв тип и размер, и най-вече - комуникацията между тях, твърдят от Samsung. Новият онлайн магазин за монети на банката бе показан на работещо E-board решение, разработено от Samsung и ICB, което е базирано на сензорен 65-инчов дисплей от серията Samsung ME65B. Чрез иновативни технологии за комуникация между цифровите устройства, бе показано как съдържанието от големия екран може да се изпрати директно към таблет и обратно – от таблета към 65-инчовия дисплей във фокуса на банковия офис.
"В този уникален проект експертизата беше двустранна. От една страна, ние нумизматите и икономистите вложихме в своята експертиза в представянето и предоставянето на информация. От друга страна, ИТ специалистите дадоха своето, за да създадем тези уникални продукти", каза още Валентина Григорова.
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 novanews.bg

Онлайн магазинът Gold&Silver с 5% отстъпка за всеки клиент*

Fibank с нетрадиционна премиера на новия си онлайн магазин

Fibank (Първа инвестиционна банка) представи нов електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал - https://my.fibank.bg/GoldShop. Това съвременно решение е продиктувано от засиления интерес от страна на клиентите към продуктите с инвестиционна и нумизматична стойност, както и за да се гарантира лесното им разпространение до всички населени места в България.
Електронният магазин Fibank Gold&Silver е изключително функционален. Клиентите лесно могат да разгледат най-често продаваните, най-новите или последно добавени продукти. Освен това съдържа и полезна информация относно начина на съхранение и третирането на златни и сребърни кюлчета и монети. А истинските ценители със сигурност ще се впечатлят от подробното описание на монетите и колекционерските серии, тъй като някои от тях имат уникални истории.
Fibank, позната с иновативността и пристрастието си към технологиите, представи онлайн магазина Fibank Gold&Silver на официална нетрадиционна hi-tech премиера. Специално за събитието, съвместно с ICB-Интерконсулт България и Samsung България, Fibank визуализира по иновативен и атрактивен начин онлайн магазина и новите си нумизматични монети - Година на Змията и монети за деца по проект на световноизвестната фотографка Anne Geddes – с решение "от бъдещето". Използвайки новата технология на Microsoft Kinect for Windows, чрез компютърен интерфейс от ново поколение, обединяващ жестове и глас, върху екраните на Samsung  се зареждаха  и управляваха снимки, видео и информация за нумизматичните монети.
А за всички, които искат да направят нетрадиционен подaрък, е обявена и промоция – продуктите, закупени от онлайн магазина Gold&Silver до 18 януари 2013 г. ще се продават с 5% отстъпка. По-голямата част от предлаганите продукти ще се продават в луксозна опаковка, придружени от сертификат за автентичност, а доставките ще се извършват в рамките на следващия работен ден след направяне на поръчката.
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 standartnews.com

Fibank с нетрадиционна премиера на новия си онлайн магазин

Fibank с нетрадиционна премиера на новия си онлайн магазин
София. Fibank (Първа инвестиционна банка) представи днес новия си електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал - https://my.fibank.bg/GoldShop.
"Това съвременно решение е продиктувано от засиления интерес от страна на клиентите към продуктите с инвестиционна и нумизматична стойност, както и за да се гарантира лесното им разпространение до всички населени места в България", коментираха за "Стандарт нюз" от Fibank.
Електронният магазин Fibank Gold&Silver е изключително функционален, твърдят експерти. Чрез него клиентите лесно могат да разгледат най-често продаваните, най-новите или последно добавени продукти. Освен това съдържа и полезна информация относно начина на съхранение и третирането на златни и сребърни кюлчета и монети. А истинските ценители със сигурност ще се впечатлят от подробното описание на монетите и колекционерските серии, тъй като някои от тях имат уникални истории.
Fibank, позната с иновативността и пристрастието си към технологиите, представи онлайн магазина Fibank Gold&Silver на официална нетрадиционна hi-tech премиера. Специално за събитието, съвместно с ICB-Интерконсулт България и Samsung България, Fibank визуализира по иновативен и атрактивен начин онлайн магазина и новите си нумизматични монети - Година на Змията и монети за деца по проект на световноизвестната фотографка Anne Geddes – с решение "от бъдещето".
Използвайки новата технология на Microsoft Kinect for Windows, чрез компютърен интерфейс от ново поколение, обединяващ жестове и глас, върху екраните на Samsung  се зареждаха и управляваха снимки, видео и информация за нумизматичните монети.  А за всички, които искат да направят нетрадиционен подaрък, е обявена и промоция – продуктите, закупени от онлайн магазина Gold&Silver до 18 януари 2013 г. ще се продават с 5% отстъпка.
По-голямата част от предлаганите продукти ще се продават в луксозна опаковка, придружени от сертификат за автентичност, а доставките ще се извършват в рамките на следващия работен ден след направяне на поръчката.
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 jilishta.com

Fibank презентира новия си онлайн магазин

За ценители на нетрадиционни подаръци – 5% отстъпка при закупуване онлайн на продукти от благороден метал до 18 януари 2013 г.

Днес, 19 декември, Fibank (Първа инвестиционна банка) представи новия си  електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал -  https://my.fibank.bg/GoldShop.
Това съвременно решение е продиктувано от засиления интерес на клиентите към продуктите с инвестиционна и нумизматична стойност, както и за да се гарантира лесното им разпространение до всички населени места в България.
Електронният магазин Fibank Gold&Silver е изключително функционален. Клиентите лесно могат да разгледат най-често продаваните, най-новите или последно добавени продукти.
Освен това, магазинът съдържа и полезна информация относно начина на съхранение и третирането на златни и сребърни кюлчета и монети. А истинските ценители със сигурност ще се впечатлят от подробното описание на монетите и колекционерските серии, тъй като някои от тях имат уникални истории.
Fibank, позната с иновативността и пристрастието си към технологиите, представи онлайн магазина Fibank Gold&Silver на официална нетрадиционна hi-tech премиера.
Специално за събитието, съвместно с ICB-Интерконсулт България и Samsung България, Fibank визуализира по иновативен и атрактивен начин онлайн магазина и новите си нумизматични монети – Година на Змията и монети за деца по проект на световноизвестната фотографка Anne Geddes – с решение "от бъдещето".

Използвайки новата технология на Microsoft Kinect for Windows, чрез компютърен интерфейс от ново поколение, обединяващ жестове и глас, върху екраните на Samsung  се зареждаха  и управляваха снимки, видео и информация за нумизматичните монети.
А за всички, които искат да направят нетрадиционен подaрък, е обявена и промоция – продуктите, закупени от онлайн магазина Gold&Silver до 18 януари 2013 г. ще се продават с 5% отстъпка.
По-голямата част от предлаганите продукти ще се продават в луксозна опаковка, придружени от сертификат за автентичност, а доставките ще се извършват в рамките на следващия работен ден след заявяване  на поръчката.
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 novinar.bg

Fibank с нетрадиционна премиера на онлайн магазин


Валентина Генчева, директор "Злато и нумизматика" на ПИБ представи нов електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал. Снимка Aни Петрова
Fibank (Първа инвестиционна банка) представи нов електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал - https://my.fibank.bg/GoldShop.
Това съвременно решение е продиктувано от засиления интерес от страна на клиентите към продуктите с инвестиционна и нумизматична стойност, както и за да се гарантира лесното им разпространение до всички населени места в България, обясниха от трезора.
Електронният магазин Fibank Gold&Silver е изключително функционален. Клиентите лесно могат да разгледат най-често продаваните, най-новите или последно добавени продукти. Освен това съдържа и полезна информация относно начина на съхранение и третирането на златни и сребърни кюлчета и монети.
Fibank, позната с иновативността и пристрастието си към технологиите, представи онлайн магазина Fibank Gold&Silver на официална нетрадиционна hi-tech премиера. 
За всички, които искат да направят нетрадиционен подaрък, е обявена и промоция – продуктите, закупени от онлайн магазина Gold&Silver до 18 януари 2013 г. ще се продават с 5% отстъпка.
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 b2bnews.bg

Fibank с нетрадиционна премиера на новия си онлайн магазин

Fibank с нетрадиционна премиера на новия си онлайн магазин
София. Fibank (Първа инвестиционна банка) представи днес новия си електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал - https://my.fibank.bg/GoldShop.
"Това съвременно решение е продиктувано от засиления интерес от страна на клиентите към продуктите с инвестиционна и нумизматична стойност, както и за да се гарантира лесното им разпространение до всички населени места в България", коментираха за "Стандарт нюз" от Fibank.
Електронният магазин Fibank Gold&Silver е изключително функционален, твърдят експерти. Чрез него клиентите лесно могат да разгледат най-често продаваните, най-новите или последно добавени продукти. Освен това съдържа и полезна информация относно начина на съхранение и третирането на златни и сребърни кюлчета и монети. А истинските ценители със сигурност ще се впечатлят от подробното описание на монетите и колекционерските серии, тъй като някои от тях имат уникални истории.
Fibank, позната с иновативността и пристрастието си към технологиите, представи онлайн магазина Fibank Gold&Silver на официална нетрадиционна hi-tech премиера. Специално за събитието, съвместно с ICB-Интерконсулт България и Samsung България, Fibank визуализира по иновативен и атрактивен начин онлайн магазина и новите си нумизматични монети - Година на Змията и монети за деца по проект на световноизвестната фотографка Anne Geddes – с решение "от бъдещето".
Използвайки новата технология на Microsoft Kinect for Windows, чрез компютърен интерфейс от ново поколение, обединяващ жестове и глас, върху екраните на Samsung се зареждаха и управляваха снимки, видео и информация за нумизматичните монети. А за всички, които искат да направят нетрадиционен подaрък, е обявена и промоция – продуктите, закупени от онлайн магазина Gold&Silver до 18 януари 2013 г. ще се продават с 5% отстъпка.
По-голямата част от предлаганите продукти ще се продават в луксозна опаковка, придружени от сертификат за автентичност, а доставките ще се извършват в рамките на следващия работен ден след направяне на поръчката.
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 kmeta.bg

Банка представи хай тек онлайн магазин

Gold&Silver на Fibank дава 5% отстъпка при покупка на продукти



Нов електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал показа Fibank (Първа инвестиционна банка). Проектът е в резултат на засиления интерес от страна на клиентите към продуктите с инвестиционна и нумизматична стойност. С новия магазин се гарантира лесната покупка и доставка на пратките до всички населени места в България.
От онлайн магазина могат да купят и новите нумизматични монети - Година на Змията и монети за деца по проект на световноизвестната фотографка Anne Geddes – с решение "от бъдещето". Първата е с цена 115 лева, а детските - 170 лева.
Покупките от онлайн магазина Gold&Silver до 18 януари 2013 г. ще бъдат с 5% отстъпка.
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 blitz.bg

Fibank представи новия си онлайн магазин

Gold&Silver предлага 5% отстъпка при закупуване на продукти от благороден метал

Fibank (Първа инвестиционна банка) представи нов електронен магазин за златни и сребърни кюлчета, медальони, монети и други продукти от благороден метал - https://my.fibank.bg/GoldShop.Това съвременно решение е продиктувано от засиления интерес от страна на клиентите към продуктите с инвестиционна и нумизматична стойност, както и за да се гарантира лесното им разпространение до всички населени места в България.

Електронният магазин Fibank Gold&Silver е изключително функционален. Клиентите лесно могат да разгледат най-често продаваните, най-новите или последно добавени продукти. 

Освен това съдържа и полезна информация относно начина на съхранение и третирането на златни и сребърни кюлчета и монети. А истинските ценители със сигурност ще се впечатлят от подробното описание на монетите и колекционерските серии, тъй като някои от тях имат уникални истории.

Fibank, позната с иновативността и пристрастието си към технологиите, представи онлайн магазина Fibank Gold&Silver на официална нетрадиционна hi-tech премиера. 

Специално за събитието, съвместно с ICB-Интерконсулт България и Samsung България, Fibank визуализира по иновативен и атрактивен начин онлайн магазина и новите си нумизматични монети - Година на Змията и монети за деца по проект на световноизвестната фотографка Anne Geddes – с решение "от бъдещето". 

Използвайки новата технология на Microsoft Kinect for Windows, чрез компютърен интерфейс от ново поколение, обединяващ жестове и глас, върху екраните на Samsung се зареждаха и управляваха снимки, видео и информация за нумизматичните монети.

А за всички, които искат да направят нетрадиционен подaрък, е обявена и промоция – продуктите, закупени от онлайн магазина Gold&Silver до 18 януари 2013 г. ще се продават с 5% отстъпка.

По-голямата част от предлаганите продукти ще се продават в луксозна опаковка, придружени от сертификат за автентичност, а доставките ще се извършват в рамките на следващия работен ден след направяне на поръчката. /БЛИЦ
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 sagabg.net

FiBank представи "Монетата на змията" чрез технологията Kinect

FiBank  представи „Монетата на змията“ чрез технологията Kinect
FiBank, подпомогната от технологичните решения на Samsung България и ICB-Интерконсулт България, представи новия си нумизматичен продукт - "Монетата на Змията", поредна монета от серия, вдъхновена от Китайския календар. 

Разработеното съвместно от Samsung и Интерконсулт България е нетрадиционно решение, което управлява презентациите само с жестове и глас - без използване на мишка и клавиатура. То се базира на иновативната технология на Microsoft - Kinect for Windows, която е известна основно от игровите приложения. Тук обаче става основа на компютърен интерфейс от ново поколение, разработен специално за бизнес сектора. Чрез него, с помощта на глас и жестове, се управлява визуализирането на различна текстова информация, снимки и видео за кюлчета и монети върху най-иновативните дисплеи на Samsung. 

Подобен тип решения са предвестник на банковия офис на бъдещето, в който клиентът сам управлява и достъпва желаната информация по забавен и интерактивен начин. Решения, базирани на Microsoft Kinect for Windows, вече са създадени в клонове на банки в Москва и в Дубай, в които клиентът може да управлява информацията през витрина, дори в часовете извън работното време на банката. 

Samsung е първата компания, която стартира серийно производство на иновативните прозрачни дисплеи. На събитието на FiBank новата монета бе поставена в стилен прозрачен куб, чиято лицева страна представлява прозрачен екран. Специално разработено видео показва любопитна информация за нумизматичните продукти, като постепенно избледнява и разкрива пред погледа истинската монета зад дисплея.

Мултимедийната презентация на FiBank бе показана на 55-инчов Digital Signage дисплей от ултратънката серия Samsung UE55. Благодарение на разработеното от Интерконсулт България решение, базирано на Kinect for Windows, презентаторът управлява съдържанието на екрана само с жестове и глас. Модерният интерфейс създава неповторима атмосфера и прави показваната информация още по-атрактивна за публиката.

Бъдещето принадлежи на сензорните интерфейси, които управляват дисплей решения от всякакъв тип и размер, и най-вече - комуникацията между тях. Новият онлайн магазин за монети на банката бе показан на работещо E-board решение, базирано на сензорен 65-инчов дисплей от серията Samsung ME65B. Чрез иновативни технологии за комуникация между цифровите устройства, бе показано как съдържанието от големия екран може да се изпрати директно към таблет и обратно – от таблета към 65-инчовия дисплей във фокуса на банковия офис. 

А за всички, които искат да направят нетрадиционен подaрък, е обявена и промоция – продуктите, закупени от онлайн магазина Gold&Silver до 18 януари 2013 г. ще се продават с 5% отстъпка. По-голямата част от предлаганите продукти ще се продават в луксозна опаковка, придружени от сертификат за автентичност, а доставките ще се извършват в рамките на следващия работен ден след направяне на поръчката. 
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 techno-mobile.eu

Samsung и софтуерната компания Интерконсулт България създадоха решения от ново поколение за презентиране на информация в банковия клон на бъдещето

FiBank с технологичната подкрепа на Samsung България и ICB -Интерконсулт България представи своя нов нумизматичен продукт - "Монетата на Змията", като поредна монета от серия, вдъхновена от Китайския календар. Специално за събитието, ICB и Samsung България съвместно предоставиха първото по рода си решение "от бъдещето", което по иновативен и много атрактивен начин визуализира инвестиционни и нумизматични продукти на FiBank.
Kinect for Windows в банковия сектор
Разработеното съвместно от Samsung и Интерконсулт България нетрадиционно решение реализира модерно управление на презентациите в бизнес среда само с жестове и глас, без използване на мишка и клавиатура. Оригиналното решение се базира на иновативната технология на Microsoft - Kinect for Windows. На широката публика тя е известна основно от игровите приложения, но тук става основа на компютърен интерфейс от ново поколение, разработен специално за бизнес сектора. Чрез него, с помощта на глас и жестове, се управлява визуализирането на различна текстова информация, снимки и видео за кюлчета и монети върху най-иновативните дисплей решения на Samsung.
Подобен тип решения са предвестник на банковия офис на бъдещето, в който клиентът сам управлява и достъпва желаната информация по забавен и интерактивен начин. Решения, базирани на Microsoft Kinect for Windows, вече са създадени в клонове на банки в Москва и в Дубай, в които клиентът може да управлява информацията през витрина, дори в часовете извън работното време на банката.
В България събитието на FiBank показа на едно място три различни решения от най-висок клас за визуализация на премиум продукти, реализирани върху  три различни типа екрани на Samsung. Всяко от тях дава уникални възможности за представяне и модерна комуникация с клиентите на банката и макар да изглеждат като гости от бъдещето, са цялостни дисплей решения, реално предлагани на пазара у нас.
Монети зад прозрачния дисплей Samsung NL22
Samsung е първата компания, която  стартира серийно производство на иновативните прозрачни дисплеи. На събитието на FiBank новата монета бе поставена в стилен прозрачен куб, чиято лицева страна представлява прозрачен екран. Специално разработено видео показва любопитна информация за нумизматичните продукти, като постепенно избледнява и разкрива пред погледа истинската монета зад дисплея.
Презентация, водена с жестове и глас
Мултимедийната  презентация на новите нумизматични продукти на FiBank бе показана на 55-инчов Digital Signage дисплей от ултратънката серия Samsung UE55. Благодарение на разработеното от Интерконсулт България решение, базирано на Kinect for Windows, презентаторът управлява съдържанието на екрана само с жестове и глас. Модерният интерфейс създава неповторима атмосфера на топ иновации и прави показваната информация още по-атрактивна за публиката.
Е-board решение в банковия сектор
Бъдещето принадлежи на сензорните интерфейси, които управляват дисплей решения от всякакъв тип и размер, и най-вече - комуникацията между тях. Новият онлайн магазин за монети на банката бе показан на работещо E-board решение, базирано на сензорен 65-инчов дисплей от серията Samsung ME65B. Чрез иновативни технологии за комуникация между цифровите устройства, бе показано как съдържанието от големия екран може да се изпрати директно към таблет и обратно – от таблета към 65-инчовия дисплей във фокуса на банковия офис. E-board решението на Samsung и ICB създава непознато досега удобство за банката и преживяване за нейните клиенти и е още една демонстрация на това как съвсем скоро ще изглеждат модерните банкови офиси.
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 tbmagazine.net

Банка с хай-тек премиера на нов продукт


С нетрадиционна hi-tech премиера Fibank представи онлайн магазина Fibank Gold&Silver. Специално за събитието, съвместно с ICB-Интерконсулт България и Samsung България, Fibank визуализира по иновативен и атрактивен начин онлайн магазина и новите си нумизматични монети - Година на Змията и монети за деца по проект на световноизвестната фотографка Anne Geddes – с решение "от бъдещето". Използвайки новата технология на Microsoft Kinect for Windows, чрез компютърен интерфейс от ново поколение, обединяващ жестове и глас, върху екраните на Samsung се зареждаха и управляваха снимки, видео и информация за нумизматичните монети. Достатъчно е да застанеш срещу камерата и с едно движение на ръката избираш продукт, за който в отделен прозорец се появява информация. Технологията е изключително интересна, защото така може да се получава информация от разстояние, дори и през витрина.
Електронният магазин Fibank Gold&Silver е изключително функционален. Клиентите лесно могат да разгледат най-често продаваните, най-новите или последно добавени продукти. Освен това съдържа и полезна информация относно начина на съхранение и третирането на златни и сребърни кюлчета и монети. А истинските ценители със сигурност ще се впечатлят от подробното описание на монетите и колекционерските серии, тъй като някои от тях имат уникални истории.
Виж оригиналната публикация
19.12.2012 darikfinance.bg

Пазарът на злато в България - развиващ се и ликвиден

Пазарът на злато в България - развиващ се и ликвиден
Ръстът на пазара на злато у нас през последните години е толкова голям, че може да достигне шестцифрена сума, стана ясно днес при представянето на онлайн магазина на Първа инвестиционна банка АД. Увеличили са се участниците, които предлагат покупка и продажба на злато, а с тях и клиентите, които обръщат парите си в кюлчета от благородния метал. Това предлага голяма ликвидност и прави златото  един от най-бързо продаваемите активи. Декември месец се оказва силен в класа на по-високите инвестиции от порядъка на 50 - 100 хил. лв., коментират още от бранша, с което повдигат въпроса за това колко перспективна е тази инвестиция в момента.

Валентина Генчева, директор "Злато и нумизматика" в ТБ Първа инвестиционна банка АД. 
Колко порасна пазара на злато в България за последните две години?

Мисля, че изключително много, първо, защото се добавиха нови играчи на пазара. През 2001 година, когато започнахме, бяхме сами. Пазарът и инвеститорите бяха скептични. А сега има много нови участници, на златото се гледа сериозно като на инвестиционен инструмент и обемите нараснаха много. От началото на кризата през 2008 година до сега сме имали няколко години с обороти над 10 млн. лв. годишно, а сделките ни са над 170 хил. за последните пет години, което показва много широка клиентска база.

Ако към банките добавим и другите участници, които купуват и продават злато в България, приблизително колко голям е пазарът според вас, като експерт?

Мисля, че с всички участници спокойно можем да достигнем шестцифрено число.

Благодарение на много участници, които не само продават, но и изкупуват злато, пазарът стана много ликвиден. Казват дори, че в момента това е най- ликвидният актив. Така ли е? 

Така е, особено за клиенти, които са пазарували преди няколко години при едни значително по-ниски цени. В момента те могат да осребряват инвестицията, което със сигурност се прави на международните пазари особено и то от притежателите предимно на на нефизическо злато.
Тези, които притежават физическо злато, са по-малко склонни да спекулират за разлика от инвеститорите, които са купили сертификати или ETF-и. Те имат склонност да спекулират, да реализират печалбата си, след това отново да инвестират. По-волатилна е средата, но пък е интересна и носи предизвикателства.
Нетно много повече са покупките, категорично. Тенденцията е характерна за Европа. Спекулациите са по-застъпени на американските и азиатските пазари, докато Европа е традиционалист. Резервирането като практика не датира от вчера и клиенти, които имат възможности, предпочитат да натрупат своя фонд "Сигурност" по този начин, вместо да спекулират краткосрочно.

Колко пъти покупките надвишават продажбите на злато? 
Колко лесно е да продам кюлче от 1 кг. злато? 

Процедурата се извършва за минути. Хората предпочитат кюлчетата от максимум 1 кг. от гледна точка на възможността за разкешване. По сегашни цени един килограм вече мина 80 хил. лв. или 40 хил. в евро, така че при тези ценови нива това е една много добра сума, която може да бъде лесно отблокирана.

Картинката изглежда твърде хубава, а и позната, за да не събужда никакъв скептицизъм. Мнозина смятат, че златото е балон, който скоро може да се спука и че е твърде притеснително, че има толкова много бичо настроени инвеститори на този пазар. 

Златото се преекспонира в значителна степен и една от причините е инвестиционната вълна. И друг път съм казвала, че хартията ще убие златото, защото твърде много сертификати са вече отпечатани от различни инвестиционни или пенсионни фондове. Образува се своеобразна пирамида и последно участвалите в нея рискуват да не реализират цялата стойност на инвестицията си. Да не говорим, че в един момент ако искат да "озлатят" сертификатите си, това би се оказала трудна задача, тъй като не е добито толкова злато в момента в света. Твърде много са хартиените инструменти, базирани върху благородните метали.

Късно ли е да се влезе на пазара на злато?

Мисля че не. Просто клиентите трябва да бъдат реалисти за маржовете, които могат да постигнат. Ако примерно покупките преди 3 - 4 години днес се превръщат в кеш, умножено по три или по четири, то в момента можем да говорим за стойност, която в рамките на една година ще нарасне с максимум около 10%. Но изненади винаги са възможни, базирани на остри политически конфликти или други форсмажорни обстоятелства, които никой не може да предвиди.
Нека не подценяваме обаче и среброто, защото неговия фиксинг е значително под реалистичните нива и не е съобразена точно с инфлационните индекси. Така че мисля и тук ще имаме изненади в следващите години. Докато златото е много волатилно, цената на тройунция сребро стабилно стои 25 - 26 евро месеци наред вече, което означава, че и там инвеститорския интерес не е за подценяване. Със сигурност за следващите 2- 3 години тенденцията ще се запази стабилна.

Колко струва съхраняването на злато в банка? 

Един стандартен сейф с дълбочина 40 см. и височина около 15 см. струва средно около 400 лв. годишно, което не е голяма инвестиция за сигурността на най-сигурното и най-скъпоценното нещо.

Благовест Белев, TAVEX
Колко се разрасна пазарът на злато у нас през последните две години? 

Пазарът се разрасна бързо и много, но имайте предвид, че ако от 1% инвестирали през едната година, броят им през следващата се увеличи на 2%, това е двойно разрастване. Дори и така сме все още много далеч от това, което може да достигнем. 

Ваши колегите прогнозират достигане на шестцифрено число на продажбите на пазара като цяло. Вижданията ви припокриват ли се?

Много е трудно да се правят такива обзори на пазара. Има и много голяма амплитуда в месеците. Ако има страх и паника у хората, както бе през октомври 2008 година или август миналата година, тогава този месец много изкривява данните за останалите. В такъв месец може да има два - три пъти повече продажби. 

Декември месец също носи засилване на пазара. Увеличават се инвестициите за 50 -100 хил. лв. и явно има нещо друго освен празничния цикъл. 

Този значителен интерес към златото започва да изглежда притеснителен в очите на инвеститори, които помнят бума и краха на фондовия пазар у нас. Не смятате ли?

Аналогия все още не може да има, тъй като ситуацията е различна. Основната разлика на борсата е, че там има левъридж и че с пари, с които инвеститорът не разполага, може изкуствено да се качват цените на акциите. При златото няма начин как да се спекулира по този начин. Всички продажби там са спрямо реални пари в брой, по банка. Няма заеми, няма 1:100 търговия. 

Освен това ако погледнете причините за поскъпването на акциите - там имаше повече желание за спекулация и печалба, докато при златото има страх. Алчност срещу страх. При златото ще мине още доста време докато чувството се обърне на алчност. 

Цената на златото е директно изражение на това колко струват парите в момента, а те продължават да се обезценяват, тъй като правителствата и централните банки имат стимул да обезценяват валутите си в момента. Това е причината да очаквам, че този пазар ще продължи да се разраства и цената да се увеличава поне в рамките на 6 - 10 години.
Накрая може да се получи и нещо като балон, но сме далеч от това. Все още няма такива големи спекулации и златото не е толкова популярно като инвестиция. Тепърва предстои още много хора и фирми да влязат на пазара в търсене да си съхранят парите.

Вие сте търговец и е нормално да сте толкова позитивни, но съгласете се, че наличието на толкова "бикове" на този пазар го прави притеснителен. 

Моето основание да очаквам, че нещата ще се случат по този начин, са свързани до голяма степен с онова, което вече се случи - минаха изборите в САЩ, дадоха се всички възможни стимули за икономиката, които вече имат намален ефект. За да има следващ стимул е ясно, че той трябва да е под формата на такава колосална сума пари, че всеки би се поколебал да я изхарчи за случайни неща. 

Ефектът от последните стимули изтича през 2013-та, така че няма да се учудя, ако се повтори кризата от 2008 година през следващите две години, което значи повече страх у хората и отново търсене на убежище в златото. А то и фиксирано. В днешно време добивът увеличава количеството му с едва 1 - 1.5% на година. Докато паричната маса в света се разраства с 20 - 30% годишно, в по-тежките ситуации.
* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!
Виж оригиналната публикация

Печатни

Купи

  • Монети
  • Медали
  • Кюлчета
  • Кюлчета-медальони
  • Колекционни серии

Актуално

  • Промоции
  • Нови продукти
  • Най-продавани продукти
  • Каталог

Интересно

  • Пътеводител за колекционери и инвеститори

    Свидетелства за това колко съществена е ролята на златото в живота на обществото имаме от поне 8000 години....


  • Оригинал или фалшификат

    Опасностите от подменената идентичност
    Ден преди Деня на археолога - 14 февруари, поставяме началото на поредица от материали, свързани с темата "оригинал - фалшификат"....


  • VERISCAN

    Доверието е основополагащият камък на пазара на благородни  метали....


  • Значението на надписа ESSAI

    Някои рядко срещани български и чуждестранни монети са маркирани с надпис „essai”. Те не се отличават с нищо друго от монетите с подобен тип изображение, тегло, метал и номинал...


  • Най-новото от света на фалшификатите

    Резултатите от системните ни проучвания показват интересна картина на промените в потока от златни предмети и монети, преминаващ през територията на България...


  • НА ГРЕБЕНА НА ВЪЛНАТА

    Швейцарската рафинерия ПАМП, неотдавна лансира ново поколение слитъци с разнообразни изображения – колекция с оригинален дизайн и декоративна стойност, наречена IcOns (Икони)....


  • Българските монети между Съединението и Независимо

    В периода на едни от най-светлите празници за българската държав- ност бихме искали да разка- жем за монетите, създадени в онези славни години на невиждан подем на бъл- гарския дух....


  • Въпроси за златото в условията на COVID-19

    През март, април и в началото на май сериозен проблем беше и начинът, по който ще бъдат извършени доставките на злато до България....


 

Първа инвестиционна банка | Виртуален банков клон | YES програма за лоялност | Diners Club България | Политика за личните данни

© Първа инвестиционна банка 2009 - 2016. Всички права запазени.