Инвестиционните нагласи към златото са стародавна традиция по нашите земи. Няма да се връщам още в славните времена на тракийските царе, които са получавали дарове, използвали и трезорирали килограми злато и сребро, но дори по-новата ни история изобилства със свидетелства за златни монети, които се предават от поколения в едно семейство. Дори исторически златни монети - антични, византийски, западноевропейски, руски и османски - са неизменна част от нанизите на българките, които всъщност представляват ценна инвестиция. И в наши дни е жива традицията на новородените да се дарява малка златна монета за късмет. А когато финансовите възможности позволяват, роднините подаряват и монети от 1 тройунция (31,1035 г), и златни кюлчета с по-голямо тегло. Приликата между българските и европейските инвеститори е, че предпочитат да купуват злато в моменти на повишено търсене и високи борсови цени. Обратно на азиатските инвеститори, които се обръщат към златото при ниски ценови нива. През изминалата година обаче под заплахата на пандемията и в България, както навсякъде по света, беше отбелязана най-успешната година за пазарите на инвестиционно злато. Така че ние, българите, категорично се вписваме в актуалните световни инвестиционни тенденции.
Кое злато в момента е хит на пазара?
Последните месеци на 2020 г. бяха от най-добрите за пазарите на злато. Клиентите търсят и купуват злато с проба 999,9/1000 - популярно като 24-каратово злато. Първо, като инвестиционно злато то е освободено от ДДС, второ, всеки може лесно да провери актуалната му котировка както в сайта на Лондонската метална борса, така и в различни други интернет платформи за търговия и анализи. Златото под формата на кюлчета и монети е маркирано по стандартите на Лондонската метална борса (LBMA), произведено е в рафинерии с отлична репутация, членки на тази борса. Интересното, което трябва да отбележим за изминалата година, е, че във връзка с мерките срещу Covid-19 редица страни преустановиха или силно ограничиха минния добив на злато - Южна Африка, Мексико, САЩ, Канада, Русия и др. По този начин количеството на използваните от рафинериите рециклирани благородни метали се увеличи значително. Анализатори коментираха този процес като една възможна мярка за опазване на околната среда и намаляване на вредните емисии в атмосферата.
Кой и защо инвестира в благородния метал през 2021 г.?
Профилът на инвеститора в благородни метали остава почти непроменен през годините. Вече 20 години на българския пазар свикнах да общувам предимно с високообразовани мъже на средна възраст, със стабилен бизнес и сериозни финансови възможности. Насочват се към златото, за да диверсифицират инвестициите. Обикновено това са хора със свои бизнес сгради, с немалък персонал, притежаващи определен брой недвижими имоти. Те търсят финансов инструмент, който да им гарантира доходност независимо от обстоятелствата, който се съхранява лесно и няма нужда от допълнителни грижи и разходи за поддръжка. Тези клиенти са добре запознати както с различните продукти от злато, които се предлагат на пазара, така и с цените им. Нашата роля е да им гарантираме първокачествени кюлчета и монети, своевременна доставка и понякога добавена нумизматична стойност на избрания продукт. Разбира се, отстъпката от редовните продажни цени при сделки на едро или за редовни клиенти също са определящ фактор в бизнеса с благородни метали. Всичко е въпрос на доверие и дългосрочно сътрудничество. С времето ставаме повече лични консултанти и приятели на клиентите си, отколкото само финансисти, които оперират с техните средства. Тук не искам да пропусна и жените инвеститорки в злато. Те са по-рядко срещани като самостоятелни играчи на пазара, но затова пък са категорично убедени в предимствата на избрания продукт. Дамите са по-малко склонни към риск и търсят по-скоро дългосрочна инвестиция, която да гарантира бъдещето на децата им.
Кога златото да се съхранява вкъщи, кога в сейф и съответно в банка?
Всеки преценява сам къде да съхранява закупеното инвестиционно злато. Но е важно да се знае, че лесно преносимите и малко обемисти кюлчета и монети са основна плячка при домашните обири. Затова по мнението на експертите тяхното място е в банков сейф. Годишната такса за наем е незначителна, а гарантираната сигурност - неоценима.
Как се осигурява бързата ликвидност при необходимост?
Бързата ликвидност на Златните кюлчета и монети е гарантирана както от многобройните компании, които ги изкупуват обратно в България, но и от възможността да бъдат изнесени от страната и продадени навсякъде по света.
В момента кои са най-търсените ви продукти?
През изминалите месеци най-голямо е търсенето на кюлчета от 50 и 100 г и 1 кг, както и на златни инвестиционни монети от различни номинали. Големите инвеститори купуват по-едри разфасовки, тъй като залагат на по-дълъг инвестиционен период - поне 5 години. Хората, които предвиждат превръщане на метала в кеш в рамките на следващите 1-2 години, предпочитат кюлчета от 10 и 20 г, както и монети от 1/4 или 1/10 унция, които се реализират бързо и лесно на пазара. Среброто е също много популярен за инвестиции метал. То още не е достигнало най-високите си ценови нива от минали години, затова редица анализатори предвиждат над 50% ръст в котировката му.
Кое е предимството да се купуват благородни метали от банка?
Въпросът за автентичността на златните, а дори и на сребърните кюлчета и монети е от ключово значение. С широкото разпространение на фалшификатите в нашия бизнес се борят дори рафинерии като швейцарския гигант ПАМП, който въведе системата VERISCAN за идентифициране на своите оригинални продукти. За съжаление има немалко случаи, в които клиенти се обръщат за експертно мнение към нас, след като са закупили кюлче или монета, привлечени от атрактивната им цена. Зад всички подобни казуси се крият съвременни фалшификати.
Д-р Валентина Григорова-Генчева работи в Първа инвестиционна банка от 2001 г. Там създава и ръководи единствения по рода си в България банков департамент, специализиран за сделки с благородни метали, инвестиционни консултации и нумизматични експертизи. От 2008 г. води магистърски курс от лекции на тема "Културното наследство: Пазар и инвестиции" във Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". От 2016 г. води магистърски лекционен курс във ВУЗФ на тема "Пазари и инвестиции в благородни метали". Автор е на множество публикации по антична история, археология, нумизматика и инвестиции.
Златна монета "Св. Георги Победоносец", 1,55 г, по идеен проект на Fibank, изработена от швейцарската рафинерия ПАМП
FIBANK предлага на своите клиенти широка гама от продукти от злато и сребро с най-висока проба, изработени по съвременни технологии. Редица монети, медали и колекционни серии са авторски проекти на експерти от Дирекция"Злато и нумизматика" и водещи световни дизайнери. Между най-популярните монети са "Богородица Троеручица", "Св. Георги Победоносец", "Св. Николай Чудотворец", "Панагюрско съкровище", "Твоят ангел хранител" и др. Повече информация за тях можете да намерите в онлайн магазина: my.pbank.bo/GoidShop
Кюлче "Година на бивола", сребро, 1 тройунция, изработено от ПАМП
Златно кюлче медальон "Дървото на живота", 8 г, изработено по идеен проект на Fibank от швейцарската рафинерия ПАМП
Конфликтът между Украйна и Русия, както и тревогите на международните пазари за спада на икономическия растеж в Китай напомпаха цената на благородния метал. В петък златото стигна 1376 долара за тройунция (31,1 грама). Така само от началото на годината стойността му се е повишила с 14,6 на сто от 1201 долара в края на декември. Напрежението в Украйна не е единствената причина за увеличаването на цената на златото, но допринася за вдигането ., коментира Валентина Григорова-Генчева, директор „Злато и нумизматика“ в Първа инвестиционна банка. Благородният метал претърпя сериозен спад преди възникването на напрежението в страната, причината са спекулативни сделки. След това Китай и Индия показаха, че няма да се откажат от търговията, и увеличиха покупките, което вдигна цената. Сега за ръста помагат и руските олигарси, които губят покрай ситуацията в Украйна и влагат свободните си капитали в метала. Генчева допълни, че очакванията са златото през годината да се движи в рамките на 1300-1400 долара за тройунция. Ако обаче се стигне до военни действия в Украйна, благородният метал може да скочи и над 1500 долара. Международните шокове повлияха и на долара. Щатската валута поевтиня рекордно спрямо българския лев за последните две години и половина. Официалният курс на БНБ от четвъртък е 1,40283 лв. за 1 долар. За последно американската валута беше под тази граница на 31 октомври 2011 г. - 1,39692 лв. за долар. Вчера доларът леко поскъпна, като БНБ обяви курс от 1,40869 лв. за един долар. Валутните бюра в София купуваха щатската валута вчера за 1,40 лв. и я продаваха за 1,41-1,42 лв. Спадът се обяснява със ситуацията на международните валутни пазари, където инвеститорите изоставиха зелените пари и заложиха на валути като швейцарския франк и йената. Те се смятат за убежища при глобални сътресения. Преди месец доларът се разменяше за 1,42688 лв., а на 14 март м.г. хората у нас плащаха 1,51181 лв. за 1 долар. За една година американската валута спадна със 7,2%. Годишен спад от 21,6% има и при курса на руската рубла спрямо българския лев. През миналата година за 100 рубли са се плащали 4,90906 лв., а сега - 3,8493 лв.
В период на излизане от икономическата криза златото ще надмине сегашните си ценови нива - Г-жо Генчева, има ли промяна в инвестиционната култура на българина и в частност в инвестирането в благородни метали? - За изминалите 10 години българинът изгради правилен поглед към инвестирането в благородни метали. Традиционно той залага на правилото да има пари за черни дни. С времето установи, че има и други благородни метали освен златото -като среброто например. В същото време се разви и усетът да се инвестира в продукти, които стават за носене - като бижута с висока проба, изработени от световноизвестни рафинерии. Такъв е случаят с нашите продукти - кюлчета-медальони от паладий, които единствено банката предлага в България. Тези кюлчета се наложиха и заради наименованието на серията „Талисман", и като предпочитани подаръци от клиентите. - Увеличи ли се броят на инвестиционните посредници на благородни метали? - Броят на посредниците през последните три години нарасна неимоверно. През 2001 г. единствено Fibank беше играч в тази сфера. Причината според мен е бляскавият период на благородните метали през изминалите 10 години. Толкова дълъг непрекъснат период на възход не е имало в историята на благородните метали. 2013 година беше първата, в която цените им отбелязаха спад. В края на 2012 г. всички анализатори бяха единодушни, че цената на златото ще достигне 1700 долара за тройунция. Някои дори прогнозираха 2000 долара за тройунция. Всъщност средната цена за миналата година е около 1400 долара за тройунция. Най-зле през миналата година се представи среброто и то загуби най-значителна част от своята цена. Затова се очаква то да възвърне по-бързо своята цена през тази година и да бъде предпочитан благороден метал за инвеститорите - заради много по-достъпната си продажна цена. - Fibank откри първия банков електронен магазин за злато и нумизматични продукти в България. Какви са тенденциите, които наблюдавате? - Магазинът стана изключително популярен, защото предлага всички наши продукти, включително монетите на БНБ. Клиентите са на възраст между 35 и 45 години, като почти поравно са мъжете и жените. Половината от тях са клиенти и на банката, но другата половина са новодошли, привлечени от възможността да закупят висококачествени продукти от благородни метали онлайн. Най-популярни са монетите, но по време на промоция се увеличават клиентите и за кюлчета-медальони. Те съчетават естетическата си стойност - красив съвременен дизайн и възможността да бъдат носени, с инвестиционната си стойност - изработени са от метали с най-чиста проба в една от най-известните швейцарски рафинерии, ПАМП. - Какви са Вашите очаквания за пазара на благородни метали през тази година? - Ако отчетем инфлацията, цената на златото трябва да се покачи до 2000 долара за тройунция. По-логичната цена, и тази, която аз очаквам, е около 1400 долара за тройунция. При среброто цените ще се повишат до 22-23 долара за тройунция. Януари месец се очертава доста силен за златото - средните нива на цените са около 1230 долара за тройунция, а при среброто - почти 20 долара за тройунция. Мисля, че цените ще се повишат на няколко пъти през годината. Още повече, че има много силно търсене на злато на китайския пазар. Китай отбеляза смели инвестиционни решения - не само купуваше вече добито злато, но и инвестира в мини на няколко континента. При такъв огромен интерес на консуматор като Китай, с изключително бързо нарастваща средна класа, имаме основания да очакваме, че цената на златото, ако не да расте, то поне задължително ще се задържи около средното ниво от м.г. Затова не приемам прогнозите на анализатори, че цената на златото може да се понижи до 800-900 долара за тройунция. Това ще доведе до фалит на редица минни компании и девалвиране на свързаните с тях финансови продукти. Защото от години е известно, че производствените разходи за добив на тройунция злато са около 1100 долара. - Какво бихте посъветвали клиентите си - в какво да инвестират тази година? - Най-добре би било да инвестират в нещо, което им доставя удоволствие. Психолози, които анализират инвестиционния процес, твърдят, че когато човек е удовлетворен от направената инвестиция, дори да не е печеливша, той по-лесно би понесъл евентуалните загуби. Инвестирайте в неща, които са достъпни за вас. Не инвестирайте, пестейки, а инвестирайте свободните си средства в нискорискови продукти. Имайте предвид, че дори да инвестирате в сребро, в дългосрочен план -след 5 или 10 години, вие ще сте големият печеливш. Да не говорим за златото, което е традиционен стабилизатор на инвестиционните портфейли и никога няма да загуби стойността си, дори в определени периоди да не е най-актуалният финансов инструмент. При стабилно излизане на света от икономическата криза, златото определено ще надмине сегашните си ценови нива. Не инвестирайте, пестейки, а печелете като инвестирате свободните си средства
Десетки са хората в България, разменили парите си за инвестиционни диаманти. Сред тях има и предприемчиви пловдивчани. Кой купува диаманти и защо ги купува, е конфиденциална информация, казват от дирекция „Злато и нумизматика" на ПИБ. Факт е обаче, че нито един клиент досега не е поискал обратно изкупуване за скъпоценния си камък, категоричен е директорът на дирекцията Валентина Григорова-Генчева. Тази опция осигурява едва 70 на сто от актуалната борсова цена на продавача, закъсал за кеш. Един от основните плюсове на диамантите е, че те не подлежат на регистрация или деклариране при износ. А в чужбина е гарантирано, че продавачът ще вземе по-добра цена за актива си, смятат наблюдатели на специфичния пазар. Все още е сравнително слабо търсенето на инвестиционни диаманти в България, обобщава Валентина Генчева. Причините за това са две: у нас липсват исторически традиции за такива сделки и хората живеят с усещането, че тази инвестиция е прекалено голяма и скъпа. Усещането обаче е измамно, защото един килограм злато струва около 60 000 лева, а един карат диамант от цвят Д - около 50 000 лева, прави аналог банковата директорка. В 3-годишната история, откакто дирекцията търгува със скъпоценни камъни, най-скъпият продаден брилянт е бил 2 карата, на стойност 20 000 евро. Финансовата институция не държи диаманти в наличност, а доставките се правят само по заявка от Диамантената борса в Антверпен. Пратката от банката до конкретния клиент в коя да е точка на страната става с инкасо автомобили при строги правила за охрана. Неизменна част от доставката е сертификатът на камъка, които всъщност го прави инвестиционна стока. Ако имате диамант или поне си мислите, че притежавате такъв, единствените лицензирани оценители на такъв вид скъпоценни камъни се намират в Музея на Земята и хората в София. Техните експерти са в състояние да оценят и сертифицират брилянта и така да му вземете висока цена. Защо диамантите са ценни? Първо, защото не са в неограничено количество. За сметка на това пък голяма стойност се съдържа в малък обем. Диамантите не представляват част от валутния резерв на нито една държава. Поради това няма правителство в света, което да упражни натиск върху цените или да постави под контрол пазара на скъпоценности. В повечето случаи инвестициите в диаманти не се правят със спекулативна цел, тоест не се купуват и продават с цел бързи печалби. Дори напротив, едно от правилата при сделки е брилянти е да се изчака поне пет години от покупката, за да се реализира добра доходност, вметва Валентина Генчева. В световен план цената им в последните над 100 години е вървяла само нагоре, като леко забавяне е имало през 2010 година. Цената пък се определя въз основа на няколко важни белега на камъка - шлифовка, тегло, чистота и цвят. Пазарът в България е ограничен за диаманти максимум до 2 карата. Но истинските ценители в чужбина влагат милиони долари в такива активи. Камъкът Тейлър-Бъртън Един от най-известните диаманти в света е камъкът, наречен Тейлър-Бъртън. 69-каратовият диамант във формата на капка бил купен през 1969 година от американския актьор Ричард Бъртьн за съпругата му, не по-малко известната Елизабет Тейлър. През 1978 г. американската актри| са съобщи, че го предлага за продажба и ще даде част от получените пари за построяване на болница в Ботсвана. Само за да го разгледа, потенциалният купувач тогава трябвало да заплати 2500 долара. През юли 1979 г. диамантът бил продаден най-накрая за 3 милиона долара. Последната информация за него идва от Саудитска Арабия.
София на уникална монета
Сребърна монета с карта на София представи вчера ПИБ. С 24-каратово злато са изобразени знакови сгради - Народният театър "Иван Вазов”, храм-паметникът "Св. Александър Невски" и други. На гърба е ликът на английската кралица. Това я прави универсално платежно средство по света", каза Валентина Григорова, директор в банката. Монетата е част от колекция с още четири с картите на Париж, Берлин, Ню Йорк и Токио. Цената е 1170 лв. (24 часа)
New Zealand Herald 04/03/2010 Page:3 By: Christopher Adams Section: Business News Region: Auckland Circulation: 180939 Type: Metro Size: 405.00 sq.cms Frequency: MTWTF—
NZ-made coins in keen demand
Bulgarian expert says European collectors favour our vibrant and modern designs by Christopher Adams
A visiting Bulgarian banker and coin expert says New Zealand-made coins are popular in her homeland because they are more vibrant than those made in Europe. Valentina Grigorova-Gencheva, the head of gold and numismatics at Bulgaria's First Investment Bank, said the bank had been in a partnership with coin maker New Zealand Mint (NZM) since 2007. "The coins are very beautiful and the designs are very modern," she said. Grigorova-Gencheva said coins produced in European mints were often "very conservative", while coins produced here incorporated a wide range of colours and designs. European mints also focused on producing coins related to their own countries, while NZM produced coins with a variety of global themes. The coin maker released a Bulgarian-themed coin - featuring the country's fourth-century Panagyurishte Treasure - last year which proved popular with Europeans. Grigorova-Gencheva said she was working with designers to put the final touches on two more Bulgarian-themed coins. NZM managing director Gary McNabb said 98 per cent of the coins produced by the privately owned company were exported. He said coin collecting was not popular in New Zealand. "The bullion side of the business is the Kiwi market." The company exported $20.7 million worth of coins to eastern European and Balkan countries last year. It produced a coin to mark the 60th anniversary of the Kalashnikov rifle, in 2007 which proved a hit in Russia. McNabb said revenues had grown significantly over the past six years, mostly because of growth in the collectible coin trade. MINT CONDITION: Valentina Grigorova-Gencheva holds a Panagyurishte Gold Treasure, made in New Zealand.
Trade News March, 2010 Page:8 General News By: Continued on page 7 Region: New Zealand Type: NZ Magazines Trade Size: 212.80 sq.cms Frequency: Monthly Pure Kiwi coins European investors and collectors are turning their attention towards New Zealand gold and silver coins in troubled times. New Zealand Mint, a privately owned Auckland business, is building a market tor its collectible coins through one of the leading European importers, Bulgaria's biggest bank, the First Investment Bank based in Sofia. One obvious reason for the increased demand is that the Global Financial Crisis has heightened the appeal of gold and silver as traditional stores of value. As the crisis deepened the gold price reached US$1,000 an ounce in February 2009 and remain above that mark. Less well-known is the substantial interest by European investors in gold and silver coins for their aesthetic appeal, as well as intrinsic value. NZ Mint, New Zealand's only precious metal mint, has been minting legal tender commemorative coins, gold bullion and medallions for over four decades. It exports 98% of its production and last year more than US$20m of product went offshore. Of that total US$14.5m of coins were exported to Eastern Europe and the Balkan countries. During her visit to New Zealand this month, the bank's founding head of gold and numismatics, Dr Valentina Grigorova-Gencheva, told Trade News that the New Zealand gold Kiwi coinage was highly respected for its quality. With gold assay of 999.9 (24-carat) the Kiwi matches the Australian Kangaroo and Canadian Maple Leaf. "There was increased demand for bullion in 2008 when the GFC hit Europe, including Bulgaria, and hundreds of clients transferred to gold in 1 troy oz coins and into bullion bars; 2009 was not as big a success but our people continue to buy bars and collectible sets." "In my country the coin market is quite large and Fibank has a specialised numismatics department. Traditionally, Bulgarians like to use coins as a gift." "We Bulgarians prefer the purest quality bullion. The gold Kiwi has a quite exceptional assay and NZ Mint also prepares a wonderful silver coin. Some mints use gold with two or three other metals." Since late 2007 Fibank has imported more than 20,000 coins from NZ Mint at a value of more than US$2m. "We can grow this volume and I have high hopes for the success of a series of coin sets we are working on with NZ Mint." Fibank already has a significant market for coin sales in Russia and NZ Mint coins that have sold well. These include Sherlock Holmes coin collections, and a Sputnik coin. In a major step has recently completed a co-operation
agreement with the National Bank of China. Lunar series coins are popular in Bulgaria and NZ Mint's 'Year of the Tiger' coin is expected sell well there and in Russia and China. Fibank trades a range of bullion coins including the American Eagle and South African Krugerrand. The famous French Napoleons minted from 1852-70, and once the main tender of Bulgaria, have passed over the generations to be put aside for 'hard times' and remain part of Bulgarians' family history. Dr Grigorova-Gencheva graduated with a PhD in Ancient History and Numismatics from the University of Fribourg, Switzerland, and has a background in archaeology and the valuation of ancient coins. NZ Mint manufactures coins to mark historic events and Dr Grigorova-Gencheva was in New Zealand this month to finalise a series of new coins featuring themes from Greek history. "Some of the designs will also be popular with Russian, Serbian, Macedonian and Greek people. We are looking for images that could be used on coins for orthodox countries to celebrate Christmas and Easter." Two new sets will relate to the famous Bulgarian Rose. "Bulgaria supplies rose oil to the biggest perfume companies in Europe and has two large perfume businesses of its own exporting to the Russian market." NZ Mint designers are also working on a special coin as a charity initiative for the Bulgarian State Child Protection Agency. Dr Grigorova-Gencheva says most big national mints are preoccupied with their own programmes and there is an opportunity to boost the trade between New Zealand and Bulgaria. She is proud of the way Bulgaria has emerged from the GFC as one of the most stable states in southern Europe and Fibank is taking a leadership role. Bulgaria faced a serious recession last year that deepened by mid-year to -4.2%. Fibank focused on maintaining adequate liquidity and its capital base and emerged with an upgrade in Fitch rating from 5 to 3 and a long-term credit rating revised upwards to BB-. "The Bulgarian system is more stable than that of Greece. We can guarantee the capital of our clients. We must remain prudent. Every country must to find its own way through the crisis and remain safe." Bulgarian bank executive Dr Valentina Grigorova-Gencheva is a big fan of New Zealand gold and silver coins.
Откриването на конференцията е на 10 ноември 2020 г. в 18:00 часа, като цялото събитие може да бъде проследено онлайн на сайта: „Български нумизматични четения“. Участие ще вземат 56 експерти от 10 страни. Те са разпределени в секции за: гръцка, тракийска, римска, средновековна, османска и съвременна нумизматика. Конференцията ще завърши с кръгла маса на тема „Проблеми и перспективи на българската нумизматика“. На сайта на събитието „Български нумизматични четения“ зрителите ще имат възможност освен да гледат на живо лекциите, и да задават въпроси към авторите по време на дискусиите.
Fibank ( Първа инвестиционна банка ) е свързана вече над две десетилетия с развитието на нумизматичните изследвания в България и с популяризирането на нумизматиката. Банката създава първия по рода си в България департамент, посветен на златото и нумизматиката. Д-р Валентина Григорова-Генчева – Директор „Злато и нумизматика“ в банката, ще бъде един от четиримата ключови лектори в откриващия панел на конференцията и модератор на две от дискусионните сесии: „Римска“ и „Османска и съвременна нумизматика“. Проф. дин. Иля Прокопов – дългогодишен главен експерт в дирекцията, ще модерира финалната кръгла маса на форума.
Експертният екип на дирекция „Злато и нумизматика“, ръководен от д-р Валентина Григорова-Генчева, в сътрудничество с водещи световни дизайнери от швейцарската рафинерия ПАМП и Новозеландския монетен двор създаде редица единични екземпляри и колекционни серии монети, които са своеобразни посланици на българската култура и традиции по света. През изминалите години с тяхното активно участие се подпомогна създаването и развитието на широка мрежа от колекционери в цялата страна, а в онлайн магазина на Fibank Gold & Silver, наред с богатия продуктов асортимент, са публикувани и редица интересни и полезни статии от областта на нумизматиката. Проф. дин. Иля Прокопов и д-р Валентина Григорова-Генчева са както автори на множество публикации в областта на нумизматиката, така и преподаватели по икономическа история и нумизматика.
От десетилетия в България не е провеждан престижен международен форум в областта на нумизматиката. Затова в края на миналата година организационен комитет от няколко институции, свързани с развитието на българската нумизматика: Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ , Националния археологически институт с музей към БАН, Регионален исторически музей София и Първа инвестиционна банка, започна работа, свързана с провеждането на международна научна конференция „Български нумизматични четения: История и общество в перспективата на нумизматиката“ . Организаторите ще инициират и издаването на периодично списание за нумизматика, в което ще бъдат публикувани докладите от конференцията, нови изследвания и някои по-важни събития от България и света.
Златото се оказва единствен начин да бъдат компенсирани огромни бюджетни липси в международните разплащания. Най-актуалният пример е Венецуела. Това коментира д-р Валентина Григорова-Генчева, директор Злато и нумизматика, Първа инвестиционна банка, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV с водещ Делян Петришки.
"Страните от БРИКС притежават сериозни златни резерви, а от години Русия и Китай трезорират всичко, което придобиват, а освен това са и от най-големите нетни купувачи на инвестиционно злато. Централните банки на Русия, Казахстан и Турция са основните купувачи на злато през 2018 г. на базата доклад от Световния златен съвет. И Унгария увеличи златния си резерв. Германия също от няколко години връща от САЩ своя златен резерв. САЩ отказват бързи и големи доставки на Германия. Мнозина анализаторите подозират, че част от това злато отдавна е преминало в частни ръце и сега трябва бъдат произвeдени кюлчета и да бъдат върнати на своя легален притежател".
Фед е частна организация и може да разполага по различен начин със златото, спомена д-р Григорова-Генчева. "Но настоящите технически стандарти за благородните метали всяко злато, излязло извън трезор, трябва да бъде наново претопено, анализирано, маркирано", допълни тя.
"Икономическата криза от 2008 г. охлади оптимизма на централните банки да инвестират в съвременни финансови инструменти и да бъдат по-агресивни в своята политика. В момента политическата несигурност се оказва по-сериозен фактор от икономическата такава в предходното десетилетие".
Конфликтите там се отразяват на най-високо международно равнище, разкри Валентина Григорова-Генчева. "Венецуелската централна банка през изминалата година е продала на Турция злато от около 20 тона. От 2 години цените на петрола притискат Венецуела. От друга страна, президентът Мадуро е обвинен във всякакви неща. САЩ със своите санкции пречат на държавата да получава кредити от международни организации, за да се преустанови хуманитарната криза. Затова правителството се лишава от част от своя златен резерв на част от международните пазари, за да може държавата да има свежи пари", уточни още тя.
Това, което дърпа златото надолу през последните четири месеца е растежът на щатския долар. Това определи като тенденция при търговията със злато д-р Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" към Първа инвестиционна банка пред телевизия "Блумбърг".
"От началото на април се забелязва ясно очертана тенденция за покачване на курса на щатския долар. Съответно той привлече инвеститорите основно от развиващите са пазари към сделки с долари, купуване на долари, финансови инструменти в долари. Това доведе до един отлив на инвеститорския поток от златото. От друга страна в момента пък се намираме в разгара на летния сезон все още. Всички почиват и отсъстват, а огромна част от активните фондове и финансови институции са в един по-лек режим", каза тя.
По думите ѝ сегашният период традиционно е по-слаб и почти мъртъв за сделки.
"От няколко години се забелязва една много интересна тенденция - спад през юли и после възход през август, което е логично. И е традиционна нагласа, която трудно се променя".
Според нея златото ще се върне на нива от около 1300-1350 долара за тройунция към края на годината.
Експертът посочи още, че увеличенията на лихвените проценти не са толкова драматични за златото.
"По-скоро влияние оказва стабилността и силата на щатския долар. И ако той бъде подкрепен от лихвени проценти, могат пък да повлияят други фактори.
Григорова-Генчева обясни, че ако инфлацията нарасне, това неминуемо би довело до не толкова плавен, а по-скоро силен скок в цените на златото, особено в качеството му на инвестиционно убежище.
"Можем да бъдем оптимисти за цената на златото в долари. Моментът е изключително подходящ за покупки, особено ще се отнася до физическото злато", посъветва експертът.
Сегашното повишение при златото не е някакъв временен ръст или случайно събитие, а тридесетгодишен връх в растежа на цената на жълтия метал. Това заяви директорът „Злато и нумизматика“ в Първа инвестиционна банка Валентина Григорова-Генчева. В Investbook с водещ Дориана Ранкова по Bloomberg TV Bulgaria тя даде експертно мнение за възхода на скъпоценния метал от началото на годината. Никога досега през тези 30 години то не е скачало толкова много, допълни тя.
Brexit беше само катализаторът на процеси, започнали през 2014 на постепенни, но трайни движения нагоре, каза Григорова-Генчева. Например в еврово изражения жълтият метал е само нагоре през последните 16 години, добави тя.
В целият свят има стремеж да бъдат прикрити едни много сериозни структурни проблеми на икономиката, заяви експертът добавяйки, че стимулите на Фед маскират лошите данни от пазара на труда в САЩ. Никой никога не е прилагал експериментална терапия от този калибър, описа отрицателните лихви тя.
Свидетелства за това колко съществена е ролята на златото в живота на обществото имаме от поне 8000 години....
Опасностите от подменената идентичностДен преди Деня на археолога - 14 февруари, поставяме началото на поредица от материали, свързани с темата "оригинал - фалшификат"....
Доверието е основополагащият камък на пазара на благородни метали....
Някои рядко срещани български и чуждестранни монети са маркирани с надпис „essai”. Те не се отличават с нищо друго от монетите с подобен тип изображение, тегло, метал и номинал...
Резултатите от системните ни проучвания показват интересна картина на промените в потока от златни предмети и монети, преминаващ през територията на България...
Швейцарската рафинерия ПАМП, неотдавна лансира ново поколение слитъци с разнообразни изображения – колекция с оригинален дизайн и декоративна стойност, наречена IcOns (Икони)....
В периода на едни от най-светлите празници за българската държав- ност бихме искали да разка- жем за монетите, създадени в онези славни години на невиждан подем на бъл- гарския дух....
През март, април и в началото на май сериозен проблем беше и начинът, по който ще бъдат извършени доставките на злато до България....