Често задавани въпроси за златото (и техните отговори) в условията на пандемията COVID-19
Д-р Валентина Григорова-Генчева
Директор „Злато и нумизматика“,
Първа инвестиционна банка
Oт началото на 2020 г. и особено през последните три месеца, българският и международните пазари на благородни метали бележат висок ръст в реализираните търговски обороти. Още в края на 2019 г. търсенето на инвестиционно злато нарастна, основно във връзка с почти нулевия лихвен процент при банковите депозити, надценените котировки на фондовите борси и очакваните финансови и икономически сътресения, свързани с Брекзит.
От февруари т.г. насам, обаче, основен фактор, определящ високите котировки на златото и големия обем на продажбите, стана пандемията COVID-19. Допълнителен катализатор на страховете на инвеститорите беше затварянето на границите на Швейцария, както и прекъсването на работата на по-голямата част от най-големите рафинерии в света като част от мерките за ограничаване на разпространението на корона-вируса. Така, на практика, от средата на март и до момента, инвестиционно злато може да се купува, не само от частни лица, но и от по-големи дилъри, главно на вторичния пазар, а не от самите производители. Всичко това води, очевидно, както до недостиг на редица артикули от инвестиционно злато, така и до увеличаване на цените.
През март, април и в началото на май сериозен проблем беше и начинът, по който ще бъдат извършени доставките на злато до България. Редица авиокомпании ограничиха броя на полетите си до София, а други не извършваха превоз на ценни пратки. Така, доставка на инвестиционно злато, която обикновено се извършва в рамките на 24 ч. от Франкфурт или Цюрих до София, в условията на ограниченията, свързани с COVID-19, отнемаше до три работни седмици.
Представяме Ви въпросите, които най-често получавахме от наши клиенти през последните месеци, както и техните отговори:
Вторият вариант е да придобиете различни финансови инструменти, базирани върху злато, но без да го притежавате физически. И тук разнообразието на продукти е огромно, започва с различни сертификати, преминава през борсово-търгувани инструменти и завършва със златни банкови сметки. Ако изберете тази опция, също е изключително важно да се запознаете детайлно с характеристиките, особеностите и цената на продуктите, както и да използвате услугите на доверен брокер/дилър с отлична репутация.
При сделка с безналично злато също има разходи за брокера, комисиони при осъществяването на дадена трансакция и др. Препоръчително е да се информирате за тях още преди да инвестирате в даден продукт.