Лятото ни позволява да бъдем най-атрактивни, да покажем най-много от тялото си, да носим и най-екстравагантните си бижута. Как да ги съчетаваме обаче, без да надраскаме повърхността им или да унищожим сияйния им блясък? Определено, плажът не е мястото, където да ходим с множество украшения – не само заради специфичното оскъдно плажно облекло и правилата на етикета, но и заради силното вредно въздействие на солената морска вода и слънчевите лъчи от различен спектър върху скъпоценните, полускъпоценните камъни и др. естествени материали, използвани в бижутерията. От друга страна, при гмуркане или печене на скалисти места, повърхността на накитите от благородни метали може лесно да бъде издраскана или огъната. Ситният и почти невидим пясък, разнасян от морския бриз, действа като абразив и може да повреди всяка повърхност, особено фино полираната, на метала или камъните. При евентуално случайно закачане или разкопчаване, бижутата може да се счупят или изгубят под вода. А отдавна е известно, че морето пази грижливо своите тайни съкровища. В миналото само пет типа камъни са били признавани за скъпоценни - диамант, рубин, сапфир, изумруд и аметист. Актуалното мнение е, че всички камъни са скъпоценни, но четирите (аметистът не е рядък) оригинални „благородни” камъни са сред най-търсените.
Най-добре би било да съхранявате всяко свое бижу в самостоятелна торбичка или кутийка, за да избегнете надраскването на едни накити от други или от по-твърдите скъпоценни камъни. Но дори и те се нуждаят от специални грижи. И при изключително твърдия брилянт, например, силен удар върху пояса (рундиста) на камъка може да причини отчупване на малки частици или да доведе до формиране на вътрешна пукнатина и напрежение, които да помътнят неговия блясък. Качественият обков, който обгръща камъка, е определящ за неговата защита при удар.
Съдържанието на хлор в редица домакински препарати и в химикалите за дезинфекция на вани и басеини би довело също до помътняване на камъка. Затова задължително сваляйте диамантените си бижута преди да започнете домакинските си задължения или да се отдадете на спа удоволствия. Ако легендарният блясък на вашите скъпоценни камъни е намалял с времето, това може да се дължи както на себума, отделян от кожата, така и на натрупаните козметични продукти върху тях. За да възвърнете тяхната красота, внимателно отстранете с миниатюрна мека четчица механичните замърсявания в обкова. След това можете да потопите бижуто за няколко минути последователно в топла вода и спирт, за да отмиете миниатюрните частици. Ако тази процедура не е достатъчна, за да заблести вашият накит, специално за брилянтите, златото и платината, можете да направите разтвор от амоняк и вода в съотношение 1:6. Препоръчваме да избършете накита с мека кърпа, натопена в разтвора и веднага след това да подсушите отново с мека кърпа, която съдържа минимален брой отделящи се влакънца (филц или тензух). Абсолютно неприемливо е да използвате този разтвор за други скъпоценни и полускъпоценни камъни, както и за перли и други органични материали.
За да бъдат лесно почистени бижута със сложна конструкция от благородни метали и диаманти е препоръчително да се обърнете към бижутер, който разполага с ултразвуков почистващ уред. Тези уреди обаче, могат да повредят много скъпоценни камъни и определено не се използват за почистване на перли, корали и други по-меки материали. В следващия брой на Fibank NEWS ще Ви разкажем по-подробно за особеностите на перлите, коралите и кехлибара, и скъпоценните камъни. Ще научите как да съхранявате своите скъпоценности правилно. Очаквайте го след 2 седмици.
стр. , Fibank NEWS, бр.79
Д-р Валентина Григорова-Генчева Директор на Дирекция „Злато и нумизматика” имейл: vgrigorova@fibank.bg
проф. д-р Иля Прокопов Главен специалист Дирекция „Злато и нумизматика” имейл: iprokopov@fibank.bg
Поради органичния си характер и крехкостта си, перлите, коралите и кехлибара са безкрайно чуствителни към външни въздействия. Те могат да бъдат изключително лесно счупени, обезцветени и с помътнена повърхност. При пренасяне на по-дълги разстояния е препоръчително да опаковате кораловите си бижута в твърда кутия, за да не се отчупи част от естествено образуваните неправилни форми. Най-добрият начин за съхранение на перлите, например, е да бъдат носени. Топлината на човешкото тяло е най-добрата среда за тях след водната. Трябва категорично да се избягва обаче, да бъдат поставяни на тялото ви преди да сте нанесли финалния щрих на прическата си с аерозол или да сте се напръскали с парфюм или дезодорант. Понякога дори минимална струйка химическо вещество може да отнеме нежния блясък на перлите. При често носене, особено когато сте били изпотени, също се налага бижутата с перли и корали да бъдат обгрижени. Добре е да ги измиете внимателно в мека сапунена вода, без добавка на други химикали. След внимателно подсушаване е препоръчително да ги приберете в платнена торбичка, далеч от други, особено метални или твърди бижута, които биха могли да ги надраскат или счупят. Достъпът на въздух до перлите е задължителен, защото по този начин се запазва тяхната бляскава и гладка повърхност. При често и продължително носене, поне веднъж на няколко години, се налага пренанизване на перлените и кехлибарените гривни и огърлици, като между всеки две перли трябва да има възелче, което пази перлите от търкане една в друга и предпазва от изгубване на перли при скъсване и падане на бижуто. По традиция за целта се използват копринени конци. От другите скъпоценни камъни най-висока стойност имат рубините с цвят, наречен „гълъбова кръв” – червен с леко виолетов оттенък. Червеният цвят се получава дори от минимални примеси на хром в състава на корунда. Колкото по-голямо е количеството на хрома, толкова по-тъмен е червения цвят. Неслучайно, в отговор на високото търсене в бижутерията на точно този нюанс, цветът на редица по-светло червени рубини се подобрява чрез съвременни технологии на нагряване. В Индия вярват, че естествените рубини с наситено-червен цвят без термична обработка, не трябва да се смесват с рубини от по-ниско качество, защото ще влошат характеристиките си.
РУБИН
Красивите зелени изумруди също имат своите особености. Те са крехки и чувствителни на удар, поради което почти всички изумруди са обработвани, най-често с кедрово масло или с епоксидни смоли, за да се запълнят микрокухините и микропукнатините, някои от които стигат до повърхността. Затова е важно да предпазвате бижутата си с изумруд от удар или химически въздействия при почистване. ИЗУМРУД Аметистът е средно до тъмно-виолетов на цвят кварц (силициев диоксид), понякога с червено-виолетов или синьо-виолетов оттенък. Виолетовият цвят се дължи на примеси от манган или желязо. При продължително излагане на слънчева светлина постепенно губи наситено-виолетовия си цвят и се обезцветява, а при нагряване над 300 градуса по Целзий напълно губи прекрасното си виолетово оцветяване. Затова е по-добре да поставяте любимите си бижута с аметисти в по-късните часове или поне да не ги излагате на пряка слънчева светлина. АМЕТИСТ И за накитите с прекрасния синкав аквамарин се препоръчва съхранение на тъмно и носене в късния следобед и вечер, тъй като цветът на камъка избледнява при продължително стоене на слънце. АКВАМАРИН
Накратко: бижутата ни са скъпоценности, те ни превръщат в приказни принцове и принцеси, придават ни класа, но и изискват подобаващо отношение от нас.